Nema ničeg što vas u vezi može više iscrpeti i dovesti do malodušnosti od svađa koje se ponavljaju i ništa ne rešavaju – uvek iste rasprave vas vrte ukrug dok ne dobijete vrtoglavicu i smuči vam se život.

Verovatno već prepoznajete okidače i možda vam se već smučilo i da pazite da ih ne okinete, a dosadilo vam je i da ponavljate „dokle ćemo više da se svađamo oko istih stvari“ u pokušaju da prizovete zdrav razum i prekinete začarani krug.

Ali rečenice se ponavljaju – optužbe, cinični komentari, uvrede, molbe – prema dva ili tri razrađena scenarija, u zavisnosti od toga da li ste umorni i malodušni, ljuti i rešeni da „stvari isterate do kraja“ ili tužni i pomirljivi. Nivo vaše energije i sposobnosti da se ulažete u uvek iste rasprave se menja, ali rezultati su uvek isti – redovno izostaju. Posle svađe ste ili još umorniji i malodušniji, ili još ljući i frustriraniji, ili još tužniji i poraženiji.

Možda je uzrok uvek iste rasprave ljubomora, ili neko ponašanje, osobina, navika – šta god da je u pitanju, postoje neki koraci koje možete preduzeti da biste konačno izašli iz kruga beskonačne svađe. Možda vas ti koraci vode ka rešavanju problema, a možda vas vode ka izlasku iz veze, ali svakako je potrebno da ih preduzmete, zarad svog mira i mentalnog zdravlja.

Kako da prekinete uvek iste rasprave sa partnerom

Napravite mentalni korak unazad

Ne dozvolite da vas rasprava uvuče. Zanemarite svoje raspoloženje za prepuštanje ili odupiranje i odlučite da ćete uvek napraviti korak unazad, kad vidite da se partner sprema da se obruši na vas, ili kad uhvatite sebe kako se obrušavate na njega. Znate šta će se desiti – ništa. Potrošićete energiju, nećete se osećati bolje, ništa se neće promeniti. Dakle, udahnite duboko i odstupite. To je ono novo i drugačije, što možete da uradite, umesto da sipate otrov napadajući i pobeđujući, ili da ređate argumente i molbe u odbrani. I to ne znači da treba da ćutite i da se fizički udaljite (mada i to može biti od pomoći, naročito ako ste vi napadač). To znači da uzmete mentalnu pauzu i da kaćete partneru da vam je potrebno neko vreme da se saberete i razmislite. To znači da gledate na raspravu sa strane, umesto da se prepustite i dozvolite da vas emocije preplave.

Znate kuda iste rasprave vode i umesto da se uključite, odlučite da postupite drugačije. Možda možete reći nešto poput „ne želim da se svađam sa tobom, ali želim da prođem kroz ovo, šta možemo da uradimo da bolje razumemo jedno drugo“ ili „ovo se često dešava među nama, pa umesto da se ponovo svađamo, možemo li zaista da razgovaramo o stvarima koje još uvek nismo rešili“. To jeste prizivanje zdravog razuma, ali na način koji uključuje partnera bez prebacivanja, a to može podstaći racionalan i efikasan razgovor.

Pronađite osnovni uzrok iste rasprave

Odbacite pokušaj da umirite i odobrovoljite partnera i budite iskreni prema njemu i prema sebi. Postavite ključna pitanja – odakle ovo dolazi, koliko dugo traje, zašto ne možete da se pogledate u oči i budete brutalno neposredni i otvoreni? Kako možete bolje da shvatite njegovu perspektivu i da prikažete svoju? Da li postoji način da napredujete sa mrtve tačke?

Umesto da se upustite u raspravi, pristupite analizi. Možda nećete imati sve odgovore, ali to je u redu. Važno je da počnete da uklanjate slojeve koji maskiraju pravi problem, kako biste pronašli uzrok. Na primer, ako imate uvek iste rasprave zbog nedostatka komunikacije, ili zato što ne odgovarate dovoljno brzo, jer ste oprezni, verovatno je osnovni uzrok nedostatak poverenja. Zato morate istražiti zašto nedostaje poverenje u odnosu.

Pročitajte i ovo: Poznavanje “stila rasprave” vašeg partnera može vam spasiti vezu

Smislite kako da krenete napred

Kada oboje shvatite uzrok sukoba, postoje dve stvari koje možete da uradite – da napravite promene, ili da raskinete. Ovo zavisi od ozbiljnosti problema, ali morate odlučiti da li je problem vredan rešavanja i ako jeste, šta oboje možete učiniti da ga rešite.

Kada shvatite odakle dolazi problem i odlučite da ga rešavate, počnite da praktikujete nova ponašanja. Recimo, ako vodite uvek iste rasprave zbog nemarnosti ili neurednosti partnera i koren problema je da se osećate kao da on ne obraća pažnju i ne poštuje vas, razmislite o podeli odgovornosti, kako biste ostvarili zajednički doprinos. Ako vi kuvate, on pere sudove, ako vi prostirete veš, on ga sklapa, ako vi čistite, on baca đubre (i obrnuto)… Postavite nova pravila i onda se potrudite da ih redovno primenjujete, kako biste otklonili ozlojeđenost. Ako se radi o finansijama, intimnosti, granicama, odlučite da budete pažljiviji u rukovanju novcem, da istražite mogućnosti za više intimnog zadovoljstva, da postavite granice – i redovno proveravajte kako vam ide. Zakažite te razgovore, kako biste promovisali osećaj zajedništva i osigurali da ste oboje na istoj strani i da radite na zajedničkom cilju, umesto da postupate kao protivnici.

Ako ništa ne pomaže prekinite odnos

Bez obzira koliko nekog volite ili koliko ste spremni da date sve od sebe i koliko energije ulažete u to, ponekad postoje prepreke na kojima ćete se uvek slomiti. Ako je uzrok uvek iste rasprave ljubomora, neverstvo i nedostatak poverenja, potreban je ozbiljan zajednički rad uz pomoć terapeuta, da biste uopšte došli do toga da li je vaša veza dovoljno jaka da se povrenje ponovo uspostavi.

Opet, ako nemate istoriju nepoverenja, već se vaše svađe dešavaju zbog nekompatibilnosti i nepremostivih razlika, nije realno da očekujete da će se u budućnosti stvari popraviti. To su teška i bolna suočavanja, ali morate znati za šta se vredi boriti – a čak i kad verujete da je odnos vredan borbe, možete nastaviti da se suočavate sa porazima. Možda nikada nećete doći do uverenja da ste dali sve od sebe i učnili sve što ste mogli, ali ako ste došli dotle da birate između svoje veze i svog mentalnog i fizičkog zdravlja, dužni ste da izaberete ovo drugo.

Iste rasprave su važna lekcija

Problemi koji uzrokuju uvek iste rasprave ne pojavljuju se tek tako – oni dolaze iz dubine povređenih osećanja, narušene komunikacije, bazičnog nedostatka poverenja… I ne možete ih rešiti racionalnim dogovorima, postavljanjem pravila i naporima da uvdete nova ponašanja, jer rad na odnosu nije dovoljan i svako od vas mora raditi sam na sebi. U tom smislu, svako od vas mora odabrati sebe. Bilo da u tome nekako opstanete zajedno ili odete svako svojim putem, to su najvrednije lekcije za zajedničku budućnost ili za buduće odnose koje ćete stvoriti.

Pročitajte i ovo: Kako da se snađeš u najčešćim partnerskim svađama i sukobima

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovepresets

Brankica Milošević

Comments