Znamo da konzumiranje velikih količina šećera nije najbolja stvar za vaše zdravlje, ali reći „ne“ komadu slatkiša je ponekad nemoguće. Ukoliko vas zanima izbacivanje šećera iz ishrane, važno je da znate koje pozitivne promene vas čekaju.
Dakle, šta se zapravo dešava kad izbacite šećer iz svog života? Da li je vredno ograničiti ga ili je svakodnevna slatka poslastica u redu?
Izbacivanje šećera iz ishrane: Šta treba da znate
Pre svega — šta se računa kao šećer?
Suprotno popularnom mišljenju, izbacivanje šećera iz ishrane ne znači jednostavno odustajanje od deserta i slatkiša. Šećer se ne nalazi samo u slatkim poslasticama, već i u širokom spektru prerađene hrane i pića. Čak i pojedini prelivi za salatu ili vrste hleba sadrže dodatni šećer, zbog čega većina nas verovatno konzumira mnogo više šećera nego što mislimo.
Brendovi hrane koriste dugačku listu naziva za šećer, a najpopularniji su saharoza, kukuruzni sirup sa visokim sadržajem fruktoze (HFCS) i veštački zaslađivači (kao što su sukraloza ili aspartam). Stoni šećer je uobičajen oblik saharoze, dok soda, brza hrana i žitarice za doručak obično sadrže HFCS.
A tu su i „prirodni šećeri“. Kao što ime govori, nešto šećera prirodno se nalazi u hrani poput voća, povrća poput kukuruza ili korenastog povrća i mlečnih proizvoda. Najčešći oblici šećera koji se prirodno nalaze u hrani uključuju glukozu (primarni izvor energije za telo), fruktozu i laktozu.
View this post on Instagram
Šta se zapravo dešava kad izbacite šećer?
Biće vam lakše da smršate
Brojne studije su pokazale povezanost šećera sa gojaznošću. Na primer, studija kliničkog dijabetesa iz 2021. godine pokazala je da prekomerna konzumacija dodatih šećera doprinosi prekomernoj težini i gojaznosti. To se verovatno dešava iz nekoliko razloga. Šećer sadrži prazne kalorije, što znači da telo uzima više kalorija koje nemaju nikakvu fiziološku svrhu (osim glukoze).
Šećer takođe može izazvati prejedanje. Nakon skoka glukoze koji se dešava kad jedete šećer, doživljavate krah koji uzrokuje da organizmu treba više izvora energije, a najbrži oblik energije je glukoza, što dovodi do veće želje za šećerom tokom dana. Što više šećera jedete, više ga žudite. Konzumiranje previše dodatog šećera (posebno fruktoze) takođe može značajno povećati nivoe hormona gladi grelina (prema istraživanju kao što je studija iz 2015.). Izbacivanje šećera stoga smanjuje skokove glukoze i neravnotežu hormona gladi.
Možda ćete osetiti poboljšanje zdravlja creva
Prekomerna konzumacija šećera može poremetiti delikatnu mikrobnu ravnotežu creva, što dovodi do prekomernog rasta štetnih bakterija i kvasca, kao što je kandida. Visok unos šećera podstiče rast patogenih bakterija koje fermentišu šećere i proizvode gasove, a to može dovesti do nadimanja, nelagodnosti i izmenjenog pražnjenja creva.
Uklanjanjem ili smanjenjem unosa šećera, crevna sredina postaje manje gostoljubiva za štetne mikrobe, omogućavajući korisnim bakterijama da napreduju. To poboljšava varenje, apsorpciju hranljivih materija i ukupnu imunološku funkciju.
View this post on Instagram
Manje je verovatno da ćete dobiti karijes
Molekuli šećera se kombinuju sa pljuvačkom i bakterijama prisutnim u ustima, što dovodi do plaka na zubima. Šećer hrani bakterije koje izazivaju karijes. Smanjenje unosa šećera pomaže u održavanju boljeg oralnog zdravlja. Kad šećer ostane na zubima, kiseline mogu da progrizu gleđ i čak dublje u slojeve zuba, što je ono što uzrokuje karijes.
Možda ćete primetiti pozitivne promene na svojoj koži
Izbacivanje šećera takođe može dovesti do sjajnije, čistije kože. Zapaljenje izazvano prekomernom konzumacijom šećera može dovesti do bubuljica, što se može pripisati sebumu koji koža proizvodi kad god se pokrene insulinski odgovor tela. Slično tome, ova upala može dovesti do povećanog crvenila i nadutosti i pogoršati već postojeća stanja kože, kao što su ekcem ili psorijaza.
Svrha ovog teksta nije da vas natera da se plašite šećera, već da vam pruži sve informacije koje su vam potrebne da biste donosili odluke koje su najbolje za vas. Stres i ograničavanje će uvek biti gori za vaš organizam nego da pojedete malo šećera tu i tamo.
Takođe, postoji mnogo izvora prirodnog šećera koji su zaista dobri za vas. Voće, složeni ugljeni hidrati, pa čak i prirodni zaslađivači, poput sirovog meda, pružaju mnogo koristi za organizam i puni su antioksidanata.
Ako svom telu redovno dajete hranljive materije, kretanje i ljubav koji su mu potrebni, malo šećera tu i tamo neće napraviti veliku razliku.
Pročitajte i ovo: Šta se dešava kad gladni idete na spavanje?
Naslovna fotografija: instagram.com/jmuchelas
Božica Luković