Kad uđete u novu vezu, možete biti zaneseni intenzitetom emocija i zbunjeni ponašanjem partnera. Ali, dok se trudite da pronađete opravdanje za njegovo izbegavajuće ponašanje i date mu dovoljno vremena i prostora za privikavanje i razvijanje bliskosti, on može prosto nastaviti da se distancira na razne načine, a vi možete postati nesrećni i uvereni da nešto ne radite kako treba. Može biti teško prepoznati izbegavajuće ponašanje i još teže prihvatiti značenje takvog ponašanja partnera za realnost odnosa, ali bolje ćete se orijentisati i moći ćete nešto da preduzmete, kad shvatate šta se (i zašto) događa.
View this post on Instagram
Šta karakteriše izbegavajuće ponašanje partnera
Povlačenje tokom sukoba
Izbegavajuće ponašanje se ogleda u povlačenju tokom sukoba – ako partner već nije uspeo da izbegne sukob. Osobe koje imaju izbegavajuće obrasce ponašanja užasavaju se diskusija, sukoba i svađa, jer ih intenzitet može preplaviti i učiniti da se osećaju nesigurno i nesrećno. Za neke ljude, svađa je suviše bolna i strašna i sigurno znači neuspeh u vezi i verovatan raskid, pa je izbegavaju na sve načine, a ako do sukoba ipak dođe, oni se povlače i zatvaraju.
Ali sukobi su neminovni u vezi, a koliko god se trudili da rešite situaciju delikatno i taktično, razgovor može postati intenzivan, a osećanja preplavljujuća. Povlačanje tokom sukoba može biti pokazatelj da je vaš partner preopterećen intenzitetom diskusije, ili se plaši da ga ne povredi nešto što može biti rečeno u žaru trenutka. Pokušajte da prepoznate kada se to dešava i napravite pauzu, da biste omogućili smirivanje strasti. Ponekad, povlačenje tokom sukoba neće biti lako ni za jednog partnera, ali ako prepoznajete izbegavajuće ponašanje, bolje ćete upravljati komunikacijom, imajući u vidu šta je ono što partner pokušava da izbegne, šta ga preplavljuje ili plaši.
Izbegavajuće ponašanje – strah od bliskosti
Intimnost – prisnost, bliskost – ključni je deo svake veze i od suštinske je važnosti da razumete međusobne emocionalne potrebe, kako biste imali ispunjenu i trajnu vezu. Međutim, uz izbegavajuće ponašanje obično ide i strah od bliskosti, pa partneru izražavanje osećanja ili duboko intimno povezivanje može biti teško i neugodno. Strah od bliskosti je u suštini strah od pokazivanja ranjivosti (slabosti) i od povređivanja, a nesigurnost i traumatična iskustva mogu biti osnovni uzroci obrasca izbegavajućeg ponašanja.
Ako vaš partner ima problem sa bliskošću, uzmite u obzir njegovo iskustvo, kada razvijate strategije za povezivanje. Iako verovatno ne želi otvoreno da priča o tome, pokušajte da budete strpljivi, pokažete razumevanje i pružite podršku. Jasne granice mogu pomoći u napredovanju u izražavanju naklonosti, fizičke i emocionalne.
Imajte u vidu da partner ne izbegava vas i ne brani se od vas, već reflektuje svoje unutrašnje konflikte i teškoće u intimnim odnosima uopšte.
Pročitajte i ovo: Negiranje u vezi – kako da ga prepoznate i prevaziđete
Nespremnost na obavezivanje
Izbegavajuće ponašanje karakteriše i nespremnost na obavezivanje, a izbegavajući partner ne može da ponudi dobre razloge za svoje oklevanje, jer ne može da identifikuje strah da će biti odbijen ili razočaran, ako napravi dugoročne planove i obaveže se.
To može biti rezultat prošlih iskustava i može dovesti do oklevanja od ulaska u ozbiljnu vezu, ili izbegavanje pravljenja planova za budućnost. Partneru može biti potrebno mnogo vremena da počne da se oseća dovoljno bezbedno, da bi se otvorio i počeo otvoreno da izražava osećanja (i pozitivna i negativna), ali prepoznavanje ovog problema i razumevanje njegovog porekla, važni su koraci ka zdravijoj dinamici odnosa.
Emocionalna distanca
Emocionalna udaljenost partnera može stvoriti osećaj nepovezanosti, zbog koje možete biti veoma nesrećni. Emocionalnu distancu je teško premostiti, jer može sprečiti obostrano angažovanje na dubljem nivou. Udaljen partner će i dalje pokazivati izbegavajuće ponašanje, dok se druga osoba može povlačiti zbog povređenosti i uvređenosti – i to se može nastaviti dok jaz ne postane nepremostiv, a ljubav se pretvori u ogorčenje.
Ključ za izgradnju poverenja i bliskosti je otvorena komunikacija i dopuštanje sebi da budete ranjivi. Potrebno je vreme i strpljenje, ali i obostran napor, da bi partner koji je iskusio traumatične događaje i odnose koji su uticali da razvije izbegavajuće ponašanje i počne da se otvara i približava, umesto da se sve više udaljava i zatvara.
View this post on Instagram
Kako da se postavite u odnosu na izbegavajuće ponašanje partnera
Ako vaš partner ispoljava izbegavajuće ponašanje, pokušajte da sa njim porazgovarate o tome, ali bez optuživanja i etiketiranja. Stavite mu do znanja da želite da razumete kako se oseća i da poštujete njegove granice u vezi, ali i da vam je potrebno više emocionalne povezanosti i razmene, da biste se osećali bezbedno u vezi. Potrebno je da istrajavate u otvorenoj i iskrenoj komunikaciji bez osuđivanja i kritikovanja, da biste stvorili bezbednu atmosferu i da partner shvati da ga ne napadate, već izražavate svoju zabrinutost i zauzimate se za ispunjenje svojih potreba.
U međuvremenu, pošto vam može biti teško što vam partner ne pruža dovoljno emocionalne bliskosti i podrške, odvojte vreme za sebe i fokusirajte se na aktivnosti koje vam donose radost i ispunjenje. Pronađite zdrave načine za oslobađanje svojih emocija, kao što je razgovor sa prijateljem ili savetnikom, vođenje dnevnika, bavljenje fizičkim i duhovnim disciplinama…
Podsetite sebe da izbegavajuće ponašanje partnera ne treba da doživljavate lično – njegovo ponašanje nije odraz vašeg ponašanja i ne definiše vašu vezu. Partner se verovatno bori sa sopstvenom ranjivošću, nesigurnošću i strahom od odbijanja i pokažite više razumevanja.
Istrajavajte u otvorenoj komunikaciji o svojim osećanjima i o tome šta vam je potrebno u vezi i računajte na to da može potrajati dok se partner otvori.
Pročitajte i ovo: Sabotirajući obrasci ponašanja u vezi
Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovemag
Brankica Milošević