Da socijalistička arhitektura sa podneblja bivših komunističkih zemalja sve više privlači pažnju zapadnog sveta u poslednje vreme veoma je jasno. Kao što je jasno i u kojoj meri estetika ovih godina inspiriše i mnoge modne dizajnere (Demna Gvasalia, Gosha Rubchinskiy… ). Da, oni znaju o čemu govore jer su komunističku estetiku živeli i disali, ali uspeli su da je unesu u svet visoke mode, donesu kao osveženje u zapadni sistem i estetiku, i postave na veoma visoku poziciju. Verovatno baš iz tog razloga, prepoznajući potencijal ove estetike u svakom pogledu, MoMA (Muzej Moderne umetnosti u Njujorku) organizuje izložbu Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980.
Ova izložba, koja će bit otvorena sredinom godine, baviće se istraživanjem impresivnih betonskih struktura i hrabrih urbanih vizija stvorenih tokom godina komunističkog režima.
Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980 predstaviće primere ovog prepoznatljivog stila koji je postao istaknuto obeležje Centralne i Jugoistočne Evrope kada su dizajn i arhitektura u pitanju tokom većeg dela 20 veka.
(Nekada Trg Revolucije, danas Trg Republike u Ljubljani, arhitekta Edvard Ravnikar. Foto: Valentin Jeck)