Često ljudi upoređuju orgazam sa kijanjem, tačnije, smatraju kijanje jednom trećinom orgazma. Okej, prijatan je osećaj kinuti, ali ne baš toliko prijatan. I pritom, šta ako kinemo tri puta zaredom? Da li to znači da smo onda doživeli orgazam? Ovo poređenje baš i ne pije vodu.

La Petit Mort ili mala smrt mnogo više opisuje očaravajući osećaj orgazma. Prvobitno, ovaj izraz se odnosio na stanje u koje upadamo kada padnemo u nesvest, a tokom 16. veka on je postao asocijacija na stanje našeg uma kada doživimo orgazam. Neki filozofi su smatrali da tokom seksa mi ne dajemo oduška samo svom telu, već i umu, dok su neki “malu smrt” doživeli sasvim bukvalno i govorili kako nas orgazam dovodi do stanja koje je na korak do smrti. Kulturološki gledano, seks i smrt su bili isprepletani mnogo pre nego što je reč “La Petit Mort” zauzela svoje mesto u francuskom leksikonu. Aristotel je, recimo, verovao kako orgazam čini žene neplodnim, a u srednjem veku je postojalo verovanje da se tokom seksa skraćuje život.

Ipak, u modernom vremenu seks produžuje život, ali i dalje se pitamo kako je moguće da nešto toliko dobro dolazi bez ikakve cene? Onda se prisetimo jedine rečenice iz ekonomije koju smo zapamtili, “There is no free lunch” i postavimo sebi pitanje, da li je orgazam zaista besplatan? Kada zanemarimo sve emotivne poreze koje mi plaćamo na orgazam i posmatramo ga kao čist proizvod, deluje poprlično besplatno. Ne samo besplatno, već i non-refundable. Svaki orgazam je samo naš i niko ne može da nam ga oduzme.

“La Petit Mort” možda nema veze sa smrću, ali ima sa stanjem uma, stanjem nirvane u kojem se naš um potpuno isprazni da bi se telo koncentrisalo da upije svaki trenutak užitka koji nam donosi orgazam.

Comments