Usiljeni odgovori na iznenadna pitanja

Od tebe se ne očekuje da sve znaš, nego da pokažeš želju da naučiš i spremnost da se uklopiš i ispuniš zahteve. Ako te neko pitanje iznenadi, ne pokušavaj da smisliš tačan odgovor, nego prosto reci da te pitanje zbunilo i da ne znaš šta bi odgovorila, a ako te pitaju da li znaš ono što ne znaš – reci da ne znaš, ali da si voljna da naučiš. Ako počneš da pogađaš, da se “čupaš” i da izmišljaš, bićeš provaljena, ukoliko nisi baš veoma šarmantna u vešta u izbegavanju osetljivih tema.

Izmišljanje odgovora

Niko ne voli neočekivana pitanja, ali i ona su ponekad deo razgovora za posao. Iako možda mislite kako bi trebali odgovoriti bilo šta na pitanje koje ne znate, ćutanje je ponekad doista zlato. Kao prvo, nikoga nećete zavarati da znate odgovor, kao drugo, nikoga nećete tako impresionirati. Ako nemate nimalo pojma o onome što vas se pita, iskreno priznajte. To će se više ceniti nego pogađanje odgovora.

Suviše si ležerna

Ležernost na poslu se osvaja i zaslužuje, to možeš sebi da dozvoliš kad si zvezda, ali profesionalnost se uvek ceni. Čak i ako ti je ispitivač kućni prijatelj ili komšija, ostani ljubazna, predusretljiva i poslovna.

Hvalisanje

Svoje uspehe i kvalitete treba da izložite i dokumentujete u svom CV-u, a u razgovoru se držite što sažetijih i konkretnijih odgovora na pitanja. Hvalisav ton je iritantan sam po sebi, pa ako o svojim zaslugama govorite običnim tonom, kao da kratko izlažete činjenice (što i radite), to će svakako ostaviti dobar utisak.

Pljuvanje po bivšoj firmi

Gore od hvalisanja je blaćenje bivšeg poslodavca – to pokazuje neprofesionalnost, nelojalnost, loše komunikacione veštine i međuljudske odnose – ti nisi osoba na koju firma može da računa, nego neko ko voli da ogovara, da zabada nos u tuđa posla i podriva timsku strukturu.


izvor naslovne fotografije: unsplash.com

Brankica Milošević

Comments