Zajednički život takođe zahteva pregovore oko ličnog prostora

Možda će vam veza biti sasvim udobna dok ne počnete da živite sa partnerom – a tada ćete se često osećati zarobljeno i preplavljeno, ukoliko ne uspete da organizujete prostor za sebe, čiju će neprikosnovenost partner poštovati. Potreban vam je kutak u kome možete slobodno da dišete, neuznemireni i izdvojeni. Možda je to samo kutak, možda soba ili su dva kupatila idealno rešenje? Osmislite prostor u koji možete da se povučete kada vam je to potrebno, u kome ćete moći da se osamite i da osećate samo sebe, svoje misli, osećanja i vibracije, bez mešanja sa partnerovim. 

Izazovi zajedničkih putovanja 

Zajedničko putovanje bi trebalo da bude odmor, avantura, prikupljanje lepih uspomena, ali kad danima nemate svoj mir i svoj prostor, to može da bude veoma iscrpljujuće. Možda je rešenje da iznajmite mali apartman, u kome možete da organizujete odvojeno spavanje. 

Pravite male pauze u odnosu 

Nemojte čekati da se umorite od intenziteta zajedništva i da osetite da više ne možete da podnesete prisustvo partnera, ne zato što je on nepodnošljiv, nego zato što ne čujete sopstvene misli i nemate unutarnji mir. Lakše ćete objasniti partneru, i uvesti pauzu u odnos kao nešto uobičajeno za vas, ukoliko ne dozvolite da se stvori naboj, zbog koga bi se partner uplašio da vam je dosadio i da želite nekog drugog. To možda znači da ćete pronaći par dana u mesecu koje ćete provesti odvojeno ili da ćete ići u redovne šetnje sami, bez partnera, kako biste proveli kvalitetno vreme sami sa sobom. Dogovorite signale za trenutke kada vam je prosto neophodno da se usamite i ćutite pola sata, da biste se izbalansirali. 

Pristupite kreativno traženju rešenja za vaše emotivne potrebe koje zahtevaju mir i distancu i uključite partnera u to – on treba da shvati da ga ne izbegavate i ne ignorišete, već da tako funkcionišete, da to prihvati i da vas podrži. 

Naslovna fotografija: instagram.com/humanlovers

Brankica Milošević

Comments