Zavist može da vam da podsticaj da konačno uradite za sebe nešto konstruktivno, da nešto preduzmete i da se ne osećate kao autsajder u sopstvenom životu. Zavist može da bude onaj neprijatni šut u zadnjicu, koji vas tera da se pokrenete.

Ljubomoru je međutim, teško upotrebiti konstruktivno, jer se ona razlikuje od zavisti. Ljubomora nas takođe navodi da se plašimo i osećamo loše zbog sebe, ali u ljubomori strahujemo da će nam neko nešto oduzeti, ili osećamo da je neko zauzeo mesto koje nama pripada, dok u zavisti vidimo nešto što druga osoba ima i postiže, a što mi takođe želimo da uradimo i postignemo. Zato ljubomora neće podstaći promene, jer uz nju ide mnogo više straha i nesigurnosti.

Zato je svakako najvažnije da prepoznate svoja osećanja i da ih prihvatite. Da ne osuđujete sebe zato što ste ljubomorni i osećate zavist, već da razmatrate ta osećanja i da pronađete uzroke. Da tačno utvrdite čega se najviše plašite, zbog čega ste nesigurni, šta biste hteli da promenite i postignete i na kraju, šta treba i možete da uradite za sebe.

Identifikujte svoje ciljeve, sagledajte svoje slabosti i svoje jake strane, pronađite šta je ono što hoćete i koji je prvi korak ka tome. Kad se osećate dobro zbog sebe i onoga što preduzimate, lakše ćete se osloboditi zavisti i ljubomore – bićete zauzeti ostvarivanjem svojih ciljeva i neće vam smetati to što su drugi već ostvarili postignuća ka kojima stremite.

Psiholozi preporučuju da, ukoliko osećate zavist i ljubomoru u odnosu na prijatelje i bliske osobe, da to iskomunicirate sa njime – recite im. Biće teško i neprijatno, ali priznavanje tih osećanja će vam pružiti priliku da se bolje razumete i povežete. Ako čuvate ta osećanja u sebi, ona mogu zatrovati vaše odnose, a kad ih podelite, ukazaćete bliskoj osobi poverenje – pozvaćete je da vas razume i da vas prihvati, a najveće su šanse da će ona to i uraditi.

Naslovna fotografija: instagram.com/searching_for_adventure

Brankica Milošević

Comments