Hadrijanovi memoari – Margarit Jursenar

Sva njena dela zaslužuju svaku pažnju svakog ko sebe smatra čitaocem, ali ovo je istorijska romasirana biografija koju je žena napisala muškim srcem i umom, muškim jezikom i senzibilitetom. Čak se i ljubavna priča odvija između muškaraca. Za razliku od Opasnih veza, ovaj roman se oglušuje o stereotipe i povremeno ih ironično sažaljeva kada se pojave. Jursenar ne samo što vam otvara vrata u svet koji nije prijatno gledati (kao ni u sunce), već vas gurne unutra i zalupi vratima za vama. Svaka žena koja makar i pomišlja na to da bi mogla da postane pisac, mora da čita dela Margarit Jursenar, a neke koje to još uvek ne znaju o sebi, otkriće dok je čitaju.

Moja omiljena supruga – Toni Parsons

Kao što Jursenar ume da bude brutalna i da piše kao da seče oko sebe ognjem i mačem, tako Parsons ume suptilno da tka, veze i plete čipke. On piše kao da se zaista primakao razumevanju žena onoliko koliko je moguće heteroseksualnom muškarcu. Kao što shvata i prikazuje žensko dostojanstvo i snagu, tako slika i mušku slabost i kukavičluk i kroz svog glavnog junaka govori glasom nepristrasnog i bespoštednog poštenja, koje ni jednog trenutka nije lišeno razumevanja i svekolike nežnosti prema smešnoj ljudskoj drami ljubavi i strasti, roditeljstva i odgovornosti, gorčine i bola, bez koje bi život bio bezvredan. Treba da čitate Parsonsa da biste se uverili da postoje muškarci koji tako razmišljaju (to će vam uliti nadu), da biste bolje razumeli muški svet i da biste svoje muškarce nagovorili da ga čitaju iz istih razloga.

knjige koje svaka žena treba da pročita 1 Knjige koje svaka žena treba da pročita

Žene koje trče s vukovima – Klarisa Pinkola Estes

Autorka je naučnica, pesnikinja i psihoanalitičarka jungovske orijentacije, a ovu knjigu nazivaju leksikonom ženske psihologije. Treba je čitati u periodu života kada počneš da se pitaš da li zaista poznaješ sebe, koliko si duboko sebe otkrila i razotkrila, shvatila i prihvatila, gde je stvarno tvoje mesto u tvom životu i kako da pronađeš trajni unutrašnji mir. A ova pitanja sebi obično postavljamo na pragu četrdesete, sumirajući mladost koju moramo da pustimo i odmeravajući starost sa kojom treba da se suočimo. Vreme lične mudrosti je pravi momenat da srcem i dušom upijete Klarisine priče o ženskoj prirodi i suštini, o slobodi i samoostvarenju kroz arhetipsko nasleđe i tipične ženske uloge. Ovo nije feminstička literatura, niti popularna psihologija, ovo je luftiranje unutrašnjeg sveta, od laguma ispod podruma svesti, kroz podrumske lavirinte podsvesti, do krova svesnosti na vrhu solitera ženskog života i iskustva. Pristupite joj kao Bibliji, čitajte je otvorena srca i uma, promišljajte, osećajte, doživljavajte, zapisujte… Prosvetljujuće iskustvo!

Fotografije: unsplash.com

Aleksina Đorđević

Comments