Ovaj osmi mart smo, kao i toliko prethodnih godina, proveli u deljenju poklona, cveća i slavljenju žena. Ne postoji bolji datum da se prisetimo zašto se ovaj datum uopšte obeležava i koliko je neodvojiv od pojma feminizam. Ukratko, da nije bilo feminizma, danas ne samo da ne bi dobila karanfil ili parfem, već ne bi imala pravo glasa, mogućnost da se zaposliš, imaš svoju imovinu, finansijsku nezavisnost, pravo da odlučuješ o svom telu… Imamo na toliko toga da zahvalimo ženama koje su se borile da imamo prava koja sada imamo, da je skoro čudno što se feminizam danas često koristi u negativnom kontekstu.

Mnogi će reći da danas više nema potrebe za feminizmom, da je jednakost ostvarena, da feministkinje preteruju. Da li znate da su u Jugoslaviji pravo glasa žene dobile 1945. godine? Nije baš previše vremena prošlo od tada. To znači da su naše bake i prabake rođene u državi u kojoj ovo pravo nije postojalo. To su generacije žena koje su i danas žive.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by WAH (@wordsarehealingg)

Šta je uopšte feminizam i zašto je i te kako potrebno da i danas postoji? Prema definiciji, feminizam predstavlja pokret koji zahteva jednaka prava i prilike bez obzira na pol i rod. Suština feminizma jeste da se žene, i bilo ko drugi, ne odvaja na osnovu svog pola. To znači prevazilaženje rodnih uloga koje nisu biološke nego društveno nametnute.

A te rodne uloge nas uče od trenutka kad dođemo na svet. Devojčice se oblače u roze boju, igraju se s barbikama, imaju igračke bebe – ukratko, odmalena se ukalupljuju u nešto šta žena treba da bude. Isto se radi i sa muškarcima, odnosno, dečacima. Oni se oblače u plavo, igraju se s automobilima, tenkićima, zamišljaju da su superheroji – i oni se ukalupljuju u neku sliku kako treba da se ponaša jedan muškarac.

Comments