Limerencija je fenomen koji možda upravo doživljavate, dok ste uvereni da ste zaljubljeni, da ste najzad pronašli osobu svog života sa kojom ste na pravom putu da ostvarite najbolji odnos koji ste ikada iskusili. Ovo stanje je slično zaljubljenosti, ali je mnogo više nalik na zavisnost, jer se u njemu razvija opsesija osobom koju smatrate posebnom. Osećanja su snažna, žudnja intenzivna i ova luda opsesija se doživljava kao duboka ljubav koja, međutim, može biti najgora varka ljubavi – iluzija koja će vam život pretvoriti u rolerkoster zanosa i mizerije, očaja i euforije.

Limerencija je varijanta romantične ljubavi, koju odlikuje žudnja za emocionalnim savezom i visoka motivacija da se druga osoba osvoji i uveri u važnost i izuzetnost odnosa iz koga se povlači. Objekat vaše naklonosti postaje centar vašeg sveta, o kome neprekidno fantazirate – 90 posto vremena razmišljate o njemu i dok ste uvereni da ste ludo zaljubljeni, ludilo zapravo može biti veći deo te zaljubljenosti i može ugroziti vašu mentalnu stabilnost.

Niko nije imun na ovaj fenomen – limerencija se može razviti kod osoba koje imaju istoriju nezdravih odnosa, kao i kod onih koji su u prošlosti imali zdrave veze. Ne postoji predispozicija, niti način da se zaštitite – limerencija vas pogađa kao „grom iz vedra neba“, zbog čega je lako pomešati je sa „ljubavlju na prvi pogled“ i „ludom zaljubljenošću“. Sa objektom svoje fantazije možete imati vrlo usko fokusiran odnos, u kome vidite samo njegove pozitivne osobine i smatrate tu osobu potpuno izuzetnom. Ta snažna i opsesivna osećanja mogu se aktivirati odmah, pri prvom susretu, ili nakon nekoliko sastanaka.

Kako se limerencija razlikuje od ljubavi

U stanju limerencije, nesumnjivo ste zaljubljeni, ali energija opsesivnosti je snažnija i ono što osećate se veoma razlikuje od zdrave ljubavi. Jedna od osnovnih razlika je da se u vezi koja se razvija u pravcu zdravog odnosa, intenzitet ljubavnih osećanja smanjuje i njihov kvalitet se menja. Upoznavanje druge osobe i suočavanje sa realnošću njenih slabosti i mana predstavlja normalnu fazu razvoja odnosa, dok kod limerencije ostajete u zanosu, koji se vremenom čak i pojačava. Intenzivna vezanost za objekat limerencije dovodi do nesigurnosti i nestabilnosti, u kojoj nedostaje poverenje, pa možete osećati veću potrebu za sigurnošću i potvrdama, nego u zdravom ljubavnom odnosu. Čak možete doživeti napad panike, ako ne znate gde je voljena osoba ili ne uspevate da sa njom stupite u kontakt. I sve što vam ona pruža, nikada nije dovoljno.

Pročitajte i ovo: Šta je emocionalna zavisnost i kako je prevazići

Tri faze limerencije

Zanos

U ovoj fazi, druga osoba može biti otelovljenje svega o čemu ste ikada maštali – danju i noću ste obuzeti intenzivnim osećanjima, budno iščekujući poruku ili poziv. Možete imati nesanicu i izgubiti apetit, jer ova osoba zauzima toliko prostora u vašem umu, da vam je sve drugo u magli – osećate se kao da lebdite i imate priliv naizgled neiscrpne energije. To može trajati mesecima

Kristalizacija

Sledeća faza je razvijanje „pozitivnih iluzija“ – to je proces stvaranja vašeg koncepta o tome ko je ta osoba, nezavisno od njene prave prirode i ličnosti. Kristalizacija je uobičajena i kod zdrave romantične ljubavi – to je ono što omogućava ljudima da vide mane svog partnera, da ga prihvataju i pružaju mu bezuslovnu ljubav. Pozitivne iluzije su nam potrebne da bi veza trajala, ali ona u zdravom odnosu predstavlja samo nacrt, dok kod limerencije predstavlja celu sliku.

Limerencija i pogoršanje

U limerentnom, ograničenom odnosu, kristalizacija se može odjednom prekinuti, tako da ne samo da ne vidite pravu osobu, već odjednom ugledate nekog ko vam se uopšte i ne sviđa. To se naziva fazom pogoršanja. Za razliku od zrave ljubavne veze, u kojoj odnos u periodu od šest meseci do godinu dana obično postaje stabilniji i predvidljiviji, limeracija počinje da se raspada nakon nekog vremena. Možete početi da gubite interesovanje nakon što shvatite da je vaša iluzija samo to – iluzija – i više ne možete videti u toj osobi nikakve kvalitete.

Uobičajeni znaci limerencije

Ako niste sigurni da li ste se zaljubili ili upali u zamku limerencije, jedan od uobičajenih znakova je to što smatrate drugu osobu veoma posebnom, ne samo u pogledu kvaliteta koje joj pripisujete, nego i u kontekstu vašeg života. Možete osećati da je to „sudbinski“ susret, neko koga ste čekali celog života i ko je najzad tu, da ispuni sve vaše potrebe i želje.

Vaše raspoloženje potpuno zavisi od toga da li vam je i koliko ova osoba dostupna. Promene raspoloženja (od euforije do očaja) diktira njeno prisustvo i nivo dobre volje koju pokazuje prema vama. Kada stvari idu dobro, uzlećete do neba, a kada niste zadovoljni, potpuno ste očajni. Ne podnosite da budete odvojeni od ove osobe i kada vam je nedostupna, ili ne odgovori na poruku nekoliko sati, doživljavate anksioznost i strah od odbacivanja.

Kad se predmet limerencije povuče, vi se ponašate zavisnički – pokušavate sve da zadobijete njegovu naklonost i što se više povlači, sve više žudite. Kao i svi zavisnici, kada nemate pristup objektu žudnje, pokušavate da po svaku cenu dođete do njega.

Žudnja koju osećate je pretežno emocionalne prirode – možete maštati o seksu sa tom osobom, ili ga praktikovati, ali ono što stvarno želite je emocionalna intimnost posvećenog partnerstva. Želite da druga osoba misli na vas, da vas zove i izražava ljubav prema vama, čak i ako vam je otvoreno rekla da ne deli vaša osećanja.

Limerencija se odlikuje i neprekidnim razmišljanjem o drugoj osobi – prosto ne možete prestati da razmišljate o njoj i vaše misli su opsesivne. Nema načina da je izbacite iz glave, a kad u nešto uložite svoju pažnju, čim ona malo popusti, opsesivne misli se vraćaju. Ponekad i ne možete ni na šta da se fokusirate, jer vas opsesivne misli ometaju i ruše vam koncentraciju.

Visoko ste motivisani da zadobijete ljubav i pažnju ove osobe i da je osvojite, jer ne možete zamisliti svoj život bez nje. Trudite se da osigurate njeno prisustvo u svom životu, čak i ako ona ne pokazuje znake interesovanja, izbegava vas i ne ulaže u odnos.

Ako prepoznajte sebe u ovom fenomenu i shvatate da ste žrtva lude opsesije, a ne ljubavi, možda se ipak nadate da bi nešto moglo da se promeni i da bi taj odnos mogao da se pretvori u privrženu ljubav i zdravu vezu. Stručnjaci komentarišu da tako nešto nije moguće, pre svega zato što nema nikakvu osnovu – nikada nije bilo zdravog oblika ljubavi, koji bi mogao da se razvije, a zatim i zbog aspekta zavisnosti koji je u ograničenom odnosu vrlo teško prevazići. Ako osećate da vam ponestaje snage, vreme je za odbacivanje iluzije i silazak sa rolerkostera – ta vas je vožnja već previše koštala. Prekinite svaki kontakt sa tom osobom i pustite osećanja da izblede.

Pročitajte i ovo: Prava ljubav nasuprot zaljubljenosti – kako da napravite razliku?

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovepresets

Brankica Milošević

Comments