Kako da poštuješ pravila biljne ishrane kada jedeš napolju?

Znamo da je praćenje dijete najgore na svetu kada si socijalno biće koje se druži i izlazi, ali samim tim što, potencijalno, ishranu nećeš bazirati 100% samo na biljkama, povremeno “varanje” je tu i tamo dozvoljeno. Naravno ne treba preterivati i uvek treba posegnuti za opcijama koje se uklapaju u tvoj plan: salate bilo koje vrste, razume se, samo da imaju što više svežeg povrća odnosno voća; jela od spanaća ili pirinča… Čak, šta god da naručiš, samo dodaj pored salatu i mirna si, ako već ne možeš uvek da spremiš sama svoj obrok i poneseš ga sa sobom. Kad god i gde god da jedeš, vodi računa o “fantastičnoj četvorki” koja treba da čini svaki tvoj obrok, a ona je: proteini + masti + vlakna + zeleniš. Proteine i masti je uvek najlakše naći, zato se fokusiraj na druga dva sastojka koja treba da se nađu u tvom tanjiru.

Kako će biljna ishrana uticati na tvoj budžet?

Biljna ishrana ne bi trebalo da bude skupa iako naravno neki organski proizvodi mogu da imaju nešto višu cenu. Uglavnom, sve što će ti biti potrebno možeš i trebalo bi da nađeš na pijaci i u radnjama zdrave hrane, ukoliko nemaš neku ličnu proizvodnju. Takođe, razmišljaj ekonomično – ponekad je bolje uzeti i zamrznuto voće i povrće samo zato što će ti duže trajati nego sveže ili, ukoliko kupiš sveže voće i povrće, odmah ga očisti, iseckaj i stavi u zamrzivač ukoliko nećeš sve odmah da iskoristiš, a ne želiš ni da ti se pokvari.

Mini vodič kroz ishranu koja se bazira samo na biljkama 3 Mini vodič kroz ishranu koja se bazira na biljkama

Laki trikovi da počneš da jedeš više voća i povrća:

Pre svega, nikada nemoj da razmišljaš u pravcu toga šta ne smeš da jedeš jer to vodi do kriza, napada gladi i želje za tom određenom namirnicom, što će dalje dovesti do toga da lako odustaneš od svega. Umesto toga, razmišljaj o svim opcijama koje imaš, a imaš ih, i počni da obogaćuješ svoje uobičajene obroke novim namirnicama i novim ukusima. Ovakav način ishrane ne mora da bude dosadan, a veruj mi, dosadnije je jesti samo meso, sir i krompir kao ja!

Prvi dan tvoje biljne ishrane ne treba da bude takav da sva tri obroka odmah ispuniš raznim biljkama – ne želimo nagle promene! Umesto toga, počni tako što ćeš nekoliko dana zaredom samo doručak pripremiti u skladu sa svojim novim ciljevima (ovsene pahuljice sa lanom, cimetom, orašastim plodovima i bobičastim voćem – njam!), a kada se navikneš na tu ideju da jedeš ovako zdravije i pročišćenije, polako počni da “preuređuješ” i ručak, pa na kraju večeru. Dakle, samo postepeno.

Ukoliko ti se ne dopada ono što jedeš, to znači da obrok ne spremaš onako kako treba. Tu na red dolazi eksperimentisanje, kako sa sastojcima, tako i sa začinima. Začini su uvek ključni da bi hrana bila slasna i ukusna!

Kada ideš u kupovinu, neka ti na pameti uvek bude – duga! Voće i povrće u bojama duge (crvena, plava, narandžasta, zelena, žuta, ljubičasta) ne samo da će lepo izgledati na tanjiru, već će značiti da si jela raznovrsno i da si u ishranu uključila što više različitih minerala i vitamina. 

Kada smo gladni, lako nam se može desiti da zabrljamo. Zato, budi spremna! Neka ti pri ruci uvek budu orašasti plodovi ili semenke uz koje ćeš “preživeti” do sledećeg glavnog obroka, naročito ako si napolju, dok te kod kuće uvek može čekati hranljivi smuti kojim ćeš se osvežiti za užinu. 

Fotografije: unsplash.com

Ivana

Comments