Vitamin C je, poznato je, jedan od najpopularnijih skincare sastojaka, međutim, neželjeni efekti vitamina C mogu da vam izazovu problem sa kožom – pa nije zgoreg informisati se unapred. Ovaj sastojak se koristi zbog svojih brojnih svojstava – to su posvetljivanje i učvršćivanje kože, zaštita od sunca i oštećenja, smanjenje tamnih mrlja i znakova starenja. Međutim, vitamin C nije za svakoga i neće prijati svačijoj koži. Evo nekoliko razoga zašto.

Šta je vitamin C?

Vitamin C je moćan antioksidans koji neutrališe oštećenje slobodnih radikala, blokira proizvodnju abnormalne pigmentacije i deluje kao esencijalni faktor za proizvodnju kolagena. Sa tako impresivnim prednostima, nije iznenađenje što je omiljen u rutini nege kože.

Uprkos tome što se često pozicionira kao glavni sastojak u svim vrstama proizvoda za negu kako bi se osvetlio ukupni ton i tekstura kože, neće biti delotvoran za sve.

Neželjeni efekti vitamina C

Problemi sa vitaminom C su višestruki. Za početak, nisu svi proizvodi sa vitaminom C jednaki – sastojak se u velikoj meri razlikuje po stabilnosti, koncentraciji i formulaciji, što može otežati da pronađete odgovarajuću formulu za svoje potrebe.

Vitamin C je inherentno nestabilan molekul, što znači da je čak i njegov najstabilniji oblik podložan određenoj nestabilnosti ako nije pravilno uskladišten. Vitamin C brzo oksidira kad je izložen svetlosti, toploti i vazduhu, čineći sastojak praktično neefikasnim i povećavajući verovatnoću iritacije kože. I dok brendovi mogu učiniti mnogo da održe stabilnost vitamina C kroz pakovanja tamne boje i hermetičku ambalažu, još uvek postoji veliki rizik od greške korisnika.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by sam (@samantha__saba)

Na primer, proizvod sa vitaminom C koji se čuva u kupatilu mogao bi potencijalno postati nestabilan zbog ponovljenog izlaganja pari i toploti. Ta nestabilnost može dovesti do iritacije, crvenila, ljuštenja, svraba, peckanja i stvaranja akni.

L-askorbinska kiselina, koja generalno važi za najefikasniji oblik vitamina C, takođe je i najnestabilnija, što znači da postoje velike šanse za iritaciju. U suštini, efikasnost vitamina C je proporcionalna njegovoj koncentraciji. Ali, čak i najblaži oblici vitamina C nose rizik od upale. Iz tog razloga, oni sa osetljivom kožom ili rozaceom treba da se drže podalje od njega.

Kod onih koji već imaju povećan rizik od hiperpigmentacije zbog traume kože (bilo da se radi o aknama ili već postojećoj iritaciji), vitamin C može biti prilično problematičan. Takve iritacije mogu dovesti do hiperpigmentacije, što je obično u potpunosti suprotno od onoga što želimo kad koristimo proizvod sa vitaminom C.

S obzirom na sklonost vitamina C prema nestabilnosti i iritaciji, može biti prilično teško formulisati ga, što kao rezultat znači da može biti prilično skup. Potrošiti mnogo novca na jedan serum jednostavno nije izvodljivo za sve.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by sam (@samantha__saba)

Kako tretirati hiperpigmentacije, a izbeći vitamin C?

Teško je govoriti o vitaminu C bez pominjanja hiperpigmentacije. Uprkos tome što je odličan u osvetljavanju ukupnog tona kože, nije idealan za lečenje specifične hiperpigmentacije. Zbog svoje nestabilnosti, ovaj sastojak retko treba da bude samostalan agens — formule vitamina C obično sadrže druge sastojke od kojih mnogi čine sredstva u borbi protiv hiperpigmentacije. Vitamin C je najefikasniji za hiperpigmentaciju kad se kombinuje sa drugim antipigmentnim agensima koji mogu da deluju sinergistički kako bi blokirali sintezu melanina.

U zavisnosti od vrste hiperpigmentacije sa kojom imate posla, postoje mnoge druge opcije koje su verovatno efikasnije u lečenju tamnijih mrlja od vitamina C.

Koje su alternative?

Postoji mnogo sastojaka i proizvoda koji sadrže mnoge, ako ne i sve, prednosti vitamina C bez iritacije i nestabilnosti. Sastojci poput alfa arbutina, traneksaminske kiseline i azelainske kiseline su moćni osvetljivači kože za koje se zna da su nežniji od vitamina C.

Niacinamid ima sve antioksidativne prednosti vitamina C, kao i njegovu sposobnost da vidno posvetli kožu — dok izaziva mnogo manje iritacije. Alfa hidroksi kiseline poput glikolne i mlečne kiseline takođe mogu pomoći u smanjenju pojave hiperpigmentacije hemijskim pilingom kože.

Pročitajte i ovo: Kako na bezbedan način koristiti retinol tokom leta

Naslovna fotografija: instagram.com/samantha__saba

Božica Luković

Comments