Keto dijeta opterećuje vaše bubrege. Verovatno vam je već poznato da se ovaj režim ishrane bazira na proteinima iz životinja. Što znači da ćete jesti mnogo mesa, masti, sireva i jaja. Postoji mogućnost da vaši bubrezi neće moći da izdrže toliko masti. Ovom ishrnom povećavate rizik od nastanka kamena u bubregu. Izbegavajte keto ako već imate problema sa bubrezima.

Dijeta će uticati na vaše varenje. Kako keto zabranjuje unos ugljenih hidrata, imaćete veliku muku sa unošenjem vlakana, jer se vlakna dobijaju iz biljaka i neophodna su za zdravi rad creva. U jednoj studiji je 65% ispitanika potrvrdilo da ima problema sa konstipacijom od kad prati pravila keto dijete.

Unosićete manje nutritivnih sastojaka. Povrće se ne jede u ovom režimu ishrane, kao i mahunarke i koštunjavo voće – hrana koja sadrži obilje vitamina i minerala, od kojih se neki ne mogu naći životinjskoj hrani. Sasvim je normalno da će vam vremenom failiti ovih vitamina, kao na primer vitamina B, te ćete osetiti posledice tog manjka.

Šećer u krvi može postati opasno nizak. Nemojte da vas ubede da voće nije zdravo i da će vas ugojiti. Treba da izbegavate voćne sokove, ali ne i voće koje je prepuno vitamina i vlakana, neophodnih za zdravo funkcionisanje organizma. Generalno gledano, keto dijeta često poboljšava šećer u krvi, ali to nekada nije slučaj, naročito ako patite od dijabetesa tipa 2.

Sigruno se pitate koji režim ishrane je prvi na listi? U pitanju je mediteranska ishrana. U njoj se ne konzumira crveno meso, a nezasićene masne kiseline i šećeri se retko jedu. Mediteranska ishrna sadrži obilje proteina, omega 3 masnih kiselina, raznoraznog povrća i voća, kuvane i sveže hrane.

Naslovna fotografija: instagram.com/ketodietrecepies37

Jovana Petković

Comments