Odbrambeni stav

Kada nas neko napadne, sasvim je normalno da imamo želju da se odbranimo i objasnimo zašto smo se ponašali na određeni način. Ali, ni onaj koji napada, niti onaj koji se brani, dolazi do rešenja. Rasprava se svodi na “ja sam u pravu” i nijedna strana ne želi da “spusti loptu”, te se konflikt nastavlja u beskraj. Sasvim je moguće da se nekad nalazite sa jedne, a nekad sa druge strane, no, ni sa napadačkim ni sa odbrambenim stavom nije moguće razrešiti konflikt.

Povlačenje

Onaj koji se povlači, u stvari, želi da reši problem i to čini tako što prekida dalju raspravu. Međutim, ni ovo nije baš najbolji način komunikacije, jer kad se rasprava iznenada prekine, druga strana oseća kao da niste čuli njena osećanja i njene razloge, nego samo želite da ućuti. To može dovesti do raspirivanja rasprave i još većih problema jer vas druga strana može shvatiti kao nezainteresovanog. Osobe koje se povlače iz svađe često osećaju anksioznost i svaki sukob im budi veliku neprijatnost.

Otvorenost

Otvorenost u raspravi je jedini način raspravljanja koji nije toksičan. Osoba je otvorena da razmotri stvari iz drugačije perspektive, analizira partnerove i svoje reakcije. Dakle, ona ne pokušava da prekine raspravu, nego zaista želi da sasluša partnera, čak i ako nije saglasna sa njim. Ona motiviše partnera da oboje zajedno dođu do razrešenja i postignu kompromis. Osoba će i promeniti svoje mišljenje ukoliko nije u pravu.

Svi treba da težimo ka otvorenosti u raspravi i to je nešto što se može naučiti radom na sebi i prihvatanjem sebe i drugih onakvi kakvi su.

Naslovna fotografija: instagram.com/kissesandmartini

Jovana Petković

Comments