Moguće je grešiti u nečemu što toliko dugo i rutinski radimo – kao što je pranje kose. U suštini, znamo da masnu kosu moramo češće da peremo, ali da ne treba da uklonimo sav prirodan sebum, da postoje razlike u nezi skalpa i dlake i da su dva šamponiranja dovoljna, a ako kosu peremo svakog dana, onda i samo jedno. Ipak i o poznatim stvarima stalno otkrivamo nešto novo, a na pravilno pranje kose utiču i spoljašnji faktori (zagađenje, UV zračenje), kao hormonski i zdravstveni status i godine (i skalp je podložan starenju).

Mnogi od nas se drže ustaljene rutine pranja kose, iz navike, a ne zato što je to njihovoj kosi potrebno. Međutim, pojedini tipovi i teksture kose traže češće pranje od drugih, ali kako da znamo šta je našoj kosi zaista potrebno i kako bi trebalo da promenimo svoju rutinu nege?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Araqs (@parisianamour)

Pravilno pranje kose

Pre svega, kosa (odnosno, koža glave) neće postati manje masna ako je perete svakog dana, niti će svakodnevno pranje skinuti sve prirodno ulje s vašeg skalpa, ako koristite odgovarajuće šampone i balzame, prilagođene vrsti i teksturi svoje kose. Vaš skalp je produžetak kože lica i tela i ako se farbate, izložen je spoljašnjim uticajima čak i više nego koža na drugim delovima tela, osim što sakuplja sebum, mrtvu kožu i znoj i potrebno mu je održavanje i pravilno pranje kose.

Pranje fine kose

Fina kosa je tankih, svilenih vlasi, ali ljudi sa finom kosom obično imaju više dlaka na glavi, a svaki folikul dlake pričvršćen je uz uljnu žlezdu i zato se fina kosa najbrže masti. Tanka dlaka može biti opterećena uljima i zato je pravilno pranje kose u ovom slučaju svakodnevno, uz korišćenje blagih i neutralnih proizvoda.

Pravilno pranje kose kombinovane teksture  

Kao i kombinovana koža, kosa „srednje“ vrednosti ima i suve i masne delove – postaje masna pri korenu, a suši se od sredine dužine do vrhova, ali generalno može da postigne dobar volumen. Pravilno pranje kose srednje teksture zahteva šampon za balansiranje vlage, koji će efikasno očistiti vlasište i istovremeno obezbediti dovoljno vlage za ostatak kose. Ovakva kosa se uglavnom pere svakog drugog dana.

Pročitajte i ovo: Hair cycling – ciklična rutina za negu kose koju bi trebalo da praktikujete!

Pravilno pranje kose gustog kvaliteta

Gusta kosa je često i najdeblja, zbog širokog prečnika vlasi. Širok prečnik takođe znači i veću površinu sklonu isparavanju vlage i stvaranju suvih krajeva. Generalno, gusta kosa ima tendenciju da se manje masti pri korenu, tako da možete izdražti i nekoliko dana bez pranja, a da kosa se kosa ne izmasti, ili ne počne da deluje beživotno.

Pranje kovrdžave kose

Kovrdžava kosa je često najkrhkije vlasi, zbog svoje jedinstvene uvijene teksture. Savijeni delovi su slabe tačke, koje mogu biti sklone lomljenju, tako da sa kovrdžama uvek treba postupati nežno, naročito pri češljanju. Kovrdže imaju poroznu strutkturu, što znači da brzo upijaju i gube vlagu, ostavljajući vlasi suvim i lomljivim. Pravilno pranje kose sa kovrdžama zahteva visoko hranljive i hidratantne proizvode za intenzivnu negu. Slično kao i gusta kosa, kovrdžava se neće brzo mastiti i može se prati na svaka četiri dana.

Izbor šampona za pravilno pranje kose

Pravilno pranje kose bilo koje teksture, obavlja se, dakle, najređe na svaka četiri dana – čak i ako možete duže da izdržite bez pranja kose, ne bi trebalo, jer je vlasištu potrebno čišćenje, da bi se izbeglo stvaranje bakterija i stanja kože glave kao što je perut (to je stanje masne kože glave, a ne suve). Izbor odgovarajućeg šampona je od ključne važnosti – izbegavajte proizvode na bazi sulfata, jer to su sastojci koji podstiču pravljenje pene, ali pri tom oduzimaju vlažnost i isušuju. Sulfati su grubi agenski, koji oduzimaju prirodna ulja i hranljive materije i nisu vam potrebni. Ph vrednost (kiselost) šapona je takođe bitna – ako svakog dana perete kosu, koristite neutralan šampon ili neki sa što manjom kiselošću, zbog zadržavanja vlage u dlaci. Alkalniji proizvodi biće nežniji prema vašoj kosi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Araqs (@parisianamour)

Temperatura vode

Kao što sulfati mogu skinuti sva prirodna ulja sa skalpa i isušiti i kožu glave i vlasi, tako isto dejstvo može imati previše topla voda. Neka voda kojom perete kosu bude mlaka (zapravo, što hladnija, to bolje za kosu) – otprilike sobne temperature. Ako ne možete da podnesete hladnu vodu na vlasištu, uvedite završno ispiranje hladnom vodom samo za vlasi – kada ste sigurni da ste dobro isprali šampon sa kože glave, isperite hladnom vodom samo vlasi, bez kvašenja glave (to će biti jednostavno ako vam je kosa duga). Hladno završno ispiranje zapravo povećava sjaj kose.

Trostruko šamponiranje

Ako ste do sada (kao i mi) bili uvereni da kosu treba šamponirati dva puta prilikom jednog pranja (ako je ne perete svakodnevno), može vas iznenaditi preporuka za pravilno pranje kose trostrukim šamponiranjem. Ovo, zapravo, više važi za oštećenu kosu, za čiju negu koristite šampon i balzam za restruktuiranje, ali, uzimajući u obzir zagađenje i spoljašnje faktore prljanja kose, zaista treba da usvojite ovaj postupak.

Hranljive šampone sa vitaminima, namenjene boljem prodiranju i obnavljanju strukture dlake, preporučljivo je nanositi tri puta pri svakom pranju, uz dobro ispiranje. Nedovoljno ispiranje kose je jedna od najčešćih grešaka pri pranju kose, jer ne uklanja sve tragove proizvoda koje smo koristili i njihovi ostaci se nagomilavaju na skalpu i mogu iritirati kožu glave.

Masiranje je bolje od trljanja

Za pravilno pranje kose, potreban je i pravilan „rad ruku“ – zašto uvek više uživamo u pranju kose kod frizera? Zato što frizeri koriste masirajuće pokrete jagodicama prstiju, koji stimulišu cirkulaciju u vlasištu, dok istovremeno efikasno prave penu i raspređuju je po glavi i kosi. Masiranje omogućava apsorpciju hranljivih materija iz proizvoda koji koristimo. Osim toga, mokra kosa je osetljivija i njome treba nežno rukovati.

Pročitajte i ovo: Ovo su greške koje pravite u nezi kose, zbog kojih vam se kosa brže masti

Naslovna fotografija: instagram.com/parisianamour

Brankica Milošević

Comments