Do sada smo se već upoznali sa konceptom zdravih i nezdravih ulja i masti, kao i sa time kolika je njihova uloga u očuvanju zdravlja. Masti imaju veliku nutritivnu vrednost, ali postoje nijanse u njihovom hemijskom sastavu koje ih razlikuju i koje su ključne u određivanju prednosti i mana jednog ulja u odnosu na drugo. Dva najzdravija ulja su svakako avokadovo i maslinovo, ali koja je razlika između njih i kako ova ulja utiču na zdravlje našeg organizma?
Konzumiranje kvalitetnih, zdravljih ulja, proizvedenih od visokokvalitetnih izvora, kao što su avokado i masline, mogu da stabilizuju metabolizam i da održe nivo hormona. Takođe, neguju našu kožu, kosu i sveukupno poboljšavaju funkcionisanje organizma i pospešuju bolju apsorpciju esenijalnih hranljivih materija koje unosimo prilikom ishrane.
Ulje avokada
Najkvalitetnije ulje se pravi procesom hladnog ceđenja. Hladnim ceđenjem ploda ulje ostaje u svom najsavršenijem obliku. Ulje avokada je bogato oleinskom kiselinom i antioksidansima i odlično je za kožu, a takođe je i antiimflamatorno. O ovom ulju možda još uvek ne znamo dovoljno, ali kada je ono u pitanju, jedna od poslednjih studija ukazuje na to da je, pored svih ostalih benefita, jako dobro i za “kardiovaskularno zdravlje” i zdravlje mozga.
View this post on Instagram
Kada je kupovina ulja u pitanju, najbolje je da ga nabavljate u prodavnicama zdrave hrane i da na pakovanju potražite sledeće natpise: nerafinisano i hladno ceđeno. Rafinisano je ono ulje koje je obrađeno nakon što je ceđeno i takvo ulje bi trebalo izbegavati u širokom luku. To još lakše možete utvrditi kada vidite boju ulja u flašici. Nerafinisano ulje avokada je zeleno, stoga, ako je ulje u boci žuto znači da je hemijski obrađivano, pri čemu se gube neki od njegovih benefita.