“Žene koje trče sa vukovima” – Clarissa Pinkola Estés
Ovo je fenomenalan izbor ako želite da radite na jačanju svoje ženske energije. Knjiga “Žene koje trče sa vukovima” je objavljena 1992. godine i ubrzo nakon toga je postala literarna senzacija. Bila je na New York Times listi bestselera rekordnih 145 nedelja. Estes, psihoterapeutkinja, govori o “divljoj ženi” koju je vekovima ućutkivao muškarac, pa nije mogla da pokaže svoju pravu prirodu. Žene su intuitivne, kreativne, neukrotive, osećajne – i u tome se krije njihova snaga, a ne slabost. Knjiga nije jednostavna za čitanje, ima pomalo čudan stil, ali kada ga “prokljuvite”, vaše strpljenje će biti nagrađeno.
View this post on Instagram
“Sluškinjina priča” – Margaret Atwood
Vrlo je verovatno da vam je poznata TV serija Handmaid’s Tale, koja je snimljena prema istoimenoj knjizi. Cela prva sezona prepričava događaje iz knjige, dok se ostatak serije udaljava od nje, ali autorka, Margaret Atwood, učestvuje na snimanju i savetuje kako radnja treba da se odvija. Sluškinja, Ofred, živi u distopijskom svetu gde je sve u potpunosti okrenuto konzervativnim vrednostima. Uloga žene se svela na to da rađa (ako je sluškinja), odgaja dete i brine o domaćinstvu (ako je gazdarica kuće), treće je da čisti i bude služavka. Ovo je prilično teška i mračna knjiga, koja koristi motive iz prošlosti koji su služili tome da umanje ženu u svakom mogućem smislu. “Sluškinjina priča” je prodata u osam miliona primeraka otkad je prvi put objavljena 1985. godine.
View this post on Instagram
Na ovoj listi bi se moglo naći još mnogo kvalitetnih knjiga feminističkih autorki. Tu pre svega mislimo na Virginiu Woolf, Sylviju Plath, Simone de Beauvoir… koje su svakako vredne vaše pažnje. Ali, ovaj put smo odlučili da se okrenemo ka modernijim autorkama i novijim pogledima na feminizam.
Naslovna fotografija: instagram.com/thenoisetier
Jovana Petković