Nijedna veza nije savršena bez mana, sa svakime ćemo pre ili kasnije ući u nekakav konflikt – što naravno ne znači da je toj vezi tu kraj. Jednostavno, ne možemo se ni sa kim 100% slagati u svakoj mogućoj odluci, a uz to ćemo nekada garantovano biti u situacijama u kojima se možda i slažemo, ali zapravo ne razumemo usled loše komunikacije. Bilo kako bilo, u vezama do rasparava dolazi, a one mogu biti i pozitivnog karaktera, jer ćemo iz njih naučiti više o sebi i partneru, a možda će nas one i poterati na to da napravimo korak u napred u vezi koji inače ne bismo. Takođe, svako od nas u odnosu na svoj tip ličnosti, način odrastanja i doživljaj konfliktnih situacija različito ulazi u svađe – i zato vam u nastavku predstavljamo 5 najčešćih stilova raspravljanja. U njima ćete možda pronaći i sebe i partnera, a biće vam od koristi da bolje razumete zašto oboje reagujete kako reagujete. Jer kada se bolje razumete, lakše ćete doći do zajedničkog rešenja!

Onaj koji izbegava konflikt

Ukoliko ste odrasli u neskladnom domu u kojem su svađe bile česte, postoje velike šanse da ste postali osoba koja po svaku cenu želi da izbegne konflikt. Vi se toliko paralizujete kada se svađa pokrene i samo želite da oluja prođe – što postižete time što se ućutite i maksimalno isključite. Ovo može doprineti do toga da se vaš partner još više uznemiri ili jednostavno odustane, jer ni sam nije siguran šta da učini i kako da učini da ga čujete. Za vas bi najbolje bilo da prvenstveno razumete da rasprava ne mora biti negativno iskustvo i da ona ne znači da vašoj vezi dolazi kraj – a zatim bi trebalo da se otvorite partneru, kažete mu da niste u stanju da se raspravljate i da vam je potrebno da vam da vreme da odgovorite na njegove ljutite zahteve, ako ih ima. Vi imate glas i validno je da ga iskoristite čak i onda kada vam se čini da će vas bujica tuđih emocija preplaviti.

Onaj koji zamerke poistovećuje sa sobom 

Vi ste osoba koja funkcioniše odlično onda kada je sve u vašoj vezi savršeno, ali čim dođete do konfliktne situacije, automatski mislite da je svaka zamerka partnera upućeno direktno u vaše srce. Vi partnerovo zadovoljstvo učitavate kao kritiku vaše ličnosti, bića, vas samih – umesto da razumete da to što je on nečim nezadovoljan – ne znači da vas ne voli i ceni kao osobu. Tokom rasprava vi se branite i upadate u vatru ni ne pokušavajući da zaista čujete drugu stranu, što dovodi do toga da se vaš partner oseća kao da nikada zapravo ne pomišljate na njega i ono što mu je potrebno. Vratite sigurnost u sebe, priznajte da vezujete konflikt sa sobom lično i pitajte partnera šta mu smeta i zašto, videćete da je sve mnogo jednostavnije nego što vam se čini.

Onaj koji napada

Vi ste živa vatra. Dobro je što stvari odmah iznosite na videlo, ali loš je način na koji to činite. Vi uglavnom ne vidite svoju ulogu u konfliktu i uvek vam je za sve kriva druga strana. Skloni ste izjavama poput “ti me izluđuješ” i “vidi šta mi radiš”, ali druga strana zapravo ne radi ništa – jer niko od nas ne može da natera drugu osobu ni na šta. Vi samo reagujete na njene reči iz svoje tačke gledišta, te je možda vreme da se pozabavite introspekcijom i razumete zašto ste zatvoreni za dijalog i smatrate da je napad najbolja odbrana.

Onaj koji ne odustaje i ne popušta

Vi jednostavo ne znate kada je dosta i imate potrebu da sve, odmah, izgurate do kraja. Čak i onda kada vam partner kaže da mu nije do rasprave, da mu treba vremena da razmisli i da nema konkretan odgovor za vas – vi ne odustajete. Vraćate se na iste reči po hiljadu puta i ne popuštate, sve dok ne dovete partnera do tačke pucanja – u kojoj će vam on verovatno samo reći ono što želite da čujete. Verovatno neće biti iskren, jer nije u stanju da bude pod tolikim pritiskom. Zato, pokušajte da ne prenagljujete i razumite da druga strana ništa ne krije od vas, već joj je jednostavno potrebno više vremena da iskaže šta joj je potrebno.

Onaj koji samo želi da se rasprava brzo završi

Vi samo želite da se svađa završi i uradićete sve da to tako i bude. Umesto da zaista razumete u čemu je srž konflikta ili zagrebete po svojim osećanjima, vi ćete brzo prihvatiti krivicu na sebe, izviniti se i misliti da je sve gotovo. Ali, nažalost, rasprave ne funkcionišu tako. Nemojte čekati da se pasivna agresija nakupi. Pokušajte da razumete da su rasprave tu da bismo došli do novih, zajedničkih rešenja i da one mogu produbiti vaš odnos sa partnerom. Ukoliko izbegavate svaki vid komunikacije, kako očekujete da ćete ikada napredovati u odnosu?

Naslovna fotografija: instagram.com/velvetdynasty

Jovana Pantić

Comments