Generalno, preporučuju se ciljani analgetici, oni koji su namenjeni menstrualnim tegobama, ali skoro svaka žena koja ima ove probleme, posle nekog vremena otkrije koje joj sredstvo protiv bolova najviše pomaže. Analgetik utiče samo na posledice, a kao prevenciju, trebalo bi da izbegavamo stres (čuveni lekarski savet za sve prilike), obezbedimo sebi dovoljno sna (još jedan omraženi savet), vodimo računa da nam obroci budu redovni i bogati prirodnim izvorima estrogena (fitoestrogen), da uzmemo koju tabletu magnezijuma i pijemo dosta vode. Ovo poslednje je verovatno jedino što realno možemo da uradimo, jer ne zahteva nikakvu posebnu pažnju i organizaciju – a zaista dugujemo sebi tu posebnu pažnju. Nikog ne zanima naš PMS i ne možemo da podesimo dnevne obaveze (da ih nemamo) kad smo u nezgodnom periodu, ali možemo dodatno da povedemo računa o sebi – to je čin ljubavi prema sebi i odgovornosti prema svom zdravlju.

Kad je ishrana u pitanju, evo kako to funkcioniše – estrogen se metaboliše u jetri, a ukoliko je jetra opterećena skupljanjem toksina iz teške hrane i pića koje smo nesmotreno uneli u organizam, veće su nam šanse da estrogen “ostane zanemaren” i da glavobolja bude intenzivnija. Toksini koji opterećuju jetru možda dolaze iz nekih lekova koje uzimamamo, kao i iz hrane koja je prerađena, sadrži glutamat (poboljšavač ukusa), veštačke zaslađivače, proste šećere. Ako obratiš pažnju (počneš da vodiš dnevnik namirnica) možeš da otkriješ koja namirnica ti pojačava glavobolju i menstrualnu migrenu, odnosno, koji način ishrane ti najviše prija u tom periodu. Preporučuje se sveže voće i povrće i hrana bogata prirodnim estrogenom, kao što je laneno seme, soja, mahunarke, kupus, kelj…

Istraživanja su pokazala da je jedan od uzroka glavobolje u PMS-u nizak nivo magnezijuma i u tom slučaju, 300 miligrama dnevno u obliku tableta ili šumećih tableta (i ovde su iskustva individualna, pa nekome više odgovara jedan ili drugi oblik), a poželjno je da magnezijum konstantno unosite putem hrane – ima ga u bananama, orasima, kikirikiju, spanaću i deluje tako što smanjuje reakciju nerava koji su posebno osetljivi tokom PMS-a. Pored magnezijuma, bitni su i vitamini B i D, odnsno, njihov nedostatak u kombinaciji sa padom estrogena, može da utiče na pojavu i intenzitet glavobolje, pa isprobaj i kako na tebe deluje svakodnevni dodatak ovih vitamina. Stres i umor izazivaju pad serotonina i kao jedan od najefikasnijih načina za kanalisanje stresa preporučuju se joga vežbe i disanje, koje su u nekim slučajevima poslednje i jedino sredstvo – kad ništa ne pomaže i u glavi vam sevaju munje, disanje i lagane vežbe istezanja i uvrtanja mogu da donesu olakšanje. Psihološki, pomažu prijatne distrakcije koje možete sami sebi da priredite – ne morate čekati da vam neko pruži dodatnu pažnju (a bilo bi lepo), možete sebi da kupite nešto lepo, odgledate dobar film, odete na masažu, pripremite omiljeno jelo…

Izvor fotografija: instagram.com/weheartit

Brankica Milošević

Comments