Koža je ogledalo vašeg unutrašnjeg života, a to znači da zdrava koža odslikava vaš unutrašnji mir, vaše mentalno i fizičko blagostanje, kao što i problemi sa kožom ukazuju na vaš nemir i zdravstvene probleme.

Šta vidite u ogledalu

Da li vidite svoju svetlu dušu, kako vam se osmehuje vašim svežim licem? Ili vidite svoje mane i nesavršenosti, kako vam prekorno uzvraćaju pogled? Kakav god bio vaš odgovor (a verovatno je najrealniji – kako kada), nikakva količina hidratantnih krema, tonera i seruma neće uvećati ili umanjiti vaš unutrašnji sjaj. Na način na koji vidite sebe može uticati pojava bubuljice ili podočnjaka, ali istina je da vaša osnovna percepcija o sebi dolazi sa mnogo dubljeg mesta. Vaša koža samo odražava ono što se dešva duboko ispod nje. Uz malo svesne pažnje i saosećajne nege, možete se uključiti u vezu uma i tela, a vaša zdrava koža će posvedočiti da ste u tome uspeli.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mao.ge (@mao.ge)

Zdrav um – zdrava koža

Ideja da su um i emocije povezani sa stanjem vaše kože nije nova – postoji mnogo ozbiljnih naučnih dokaza koji podržavaju duboku vezu između psihe i kože. Neka istraživanja svedoče o tome da viši su viši nivoi svesnosti u direktnoj korelaciji sa smanjenjem psihosocijalnog stresa i poboljšanjem dermatološke slike. Uočeno je i da hormoni stresa, (kortizol i kortikosteron) igraju značajnu ulogu u zdravlju kože, utičući na proliferaciju ćelija, zarastanje rana, upalne procese, starenje kože. Primećeno je da pacijenti sa dermatološkom problematikom u visokom procentu imaju znake ili simptome psiholoških problema. Takođe, utvrđeno je da je upravljanje psihosocijalnim stresom glavni faktor koji utiče na starenje kože.

Pročitajte i ovo: Kako stres utiče na našu kožu?

Psorijaza i mentalno zdravlje

Kada je u pitanju zdravlje kože, psorijaza je jedan od većih izazova, jer se teško leči, ali se može držati pod kontrolom. U nastojanju da otkriju uzroke i pronađu što efikasnije tretmane, naučnici su utvrdili usku vezu između psihološkog stanja i stanja kože, odnosno, umirivanja i napredovanja psorijaze. Kao najefikasnije intervencije za osobe sa psorijazom, istraživači su izdvojili kognitivno bihejvioralnu terapiju, kao i terapije zasnovane na svesnosti i edukativne i interdisciplinarne intervencije. Neka skorašnja istraživanja uočila su značajnu vezu između psorijaze, depresije i niskog samopoštovanja (visok procenat pacijenta sa psorijazom imao je suicidne misli), dok je ranijim istraživanjima utvrđeno da svakodnevni stresori utiču na simptome psorijaze, podizanjem nivoa kortizola u trenucima stresa. Stres pojačava upalne procese utičući na simpatički nervni sistem i reakcije nadbubrežne žlezde, koji pogoršavaju simptome psorijaze. Više od 50 procenata ljudi sa psorijazom, takođe ima i probleme sa spavanjem, što dodatno doprinosi stresu.

Ekcem i stres

Ekcem je još jedno stanje kože pod direktnim uticajem stresa. Istraživači su primetili da na smanjenje svraba koji prati atopijski dermatitis utiču orijentacije svesnosti, kao što su delovanje sa svešću, prihvatajući i neosuđujući stavovi i nereaktivna orijentacija. Osim unutrašnjih, na ekceme utiču i spoljašnji faktori, kao što je zagađenje vazduha i klimatske promene. Takođe je utvrđeno da majke sa manjim nivoom stresa imaju manji rizik da njiova deca imaju ekcem. Još jedna skorašnja studija ustanovila je korelaciju između simptoma depresije i ekcema. Pored toga, utvrđeni su i visoki niovi poremećaja spavanja, neodlučnost, nisko samopoštovanje, samokritičnost.

Zdrava koža i holistički pristup nezi

Postoji mnogo dokaza koji ukazuju na vezu između zdrave kože i stresa, pa čak i mentalnog zdravlja. Kako možete to znanje primeniti, da podržite zdravlje vaše kože?

Zdrava koža i njeni poremećaju, predstavljaju prozor u naše unutrašnje stanje – ona „očitava“ signale koje emituju naše emocije i zdravlje kože može se dramatično poboljšati, kada promenimo način razmišljanja i unapredimo svesnost. Naša tela nam se uvek obraćaju, a primćene promene na koži pomažu da otkrijemo šta bi moglo biti van ravnoteže u našem unutrašnjem životu. Koža je najveći organ tela i prva linija odbrane od toksina i zagađivača iz životne sredine, a može ukazati i na neravnotežu koja postoji u telu i umu. Nesvesna osećanja i stres koji se nakuplja tokom dana, bukvalno mogu „izbiti“ kroz kožu. Na primer, emocionalni stres, loš san ili kompromitovan imuni sistem, mogu dovesti do pojavljivanja herpesa. Suvoća kože može ukazivati na dehidrataciju ili nedostatak zdravih masti, akne ukazuju na osetljivost na hranu, ili neravnotežu u kolonijama bakterija na koži. Rane koje teško zarastaju ukazuju na nedostatak esencijalnih hranljivih materija. Problemi sa kožom često su izveštaj o tome kako naša tela podnose „uvrede“ života, dok zdrava koža izveštava o unutrašnjoj ravnoteži.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mao.ge (@mao.ge)

Probavni sistem i zdrava koža

Koža je odraz integriteta probavnog sistema i lečenjem probavnih problema upalni procesi na koži se mogu drastično smanjiti. Promene koje vidimo na koži, mogu biti korisni znaci da moramo bolje da biramo hranu i piće koje unosimo u organizam. Kožne bolesti povezane su sa promenom mikrobioma kože i creva, a neravnoteža u mikrobiomu povezana je sa izmenjenim imunim odgovorom, što pogoduje stanjima kože kao što su ekcemi, psorijaza, akne, perut, pa čak i rak kože.

Kako slušati svoju kožu

Zdrava koža će biti nagrada za vašu pažnju, zato se fokusirajte na nekoliko bitnih oblasti. Pažljivo negujte svoju kožu, eliminišite toksine, smanjite stres, obezbedite sebi kvalitetan san, jedite hranu koja podržava mikrobiom kože i creva, štitite se od sunca, pijte dosta vode. Uravnotežena kombinacija ishrane, kretanja, boravka u prirodi, odmora i društvenog života, najbolji je recept za postizanje unutrašnje ravnoteže, koja se reflektuje kroz vašu kožu.

Pročitajte i ovo: Da, stres može da uzrokuje gubitak kose

Naslovna fotografija: instagram.com/mao.ge

Brankica Milošević

Comments