Kako često mešamo ono što jeste i nije konstruktivno, u emotivnim odnosima, evo spiska stvari za koje obično smatramo da nisu dobre i da su negativne, a one zapravo spadaju u dinamiku normalnih, odnosno, zdravih veza.

Svađa pred decom

Naravno, ne misli se na svađe sa vikanjem, vređanjem i nasiljem, u kojima je jedan partner žrtva, ili koje služe samo da ispucate trenutni bes, i kojima zapravo ništa ne rešavate. Ali ukoliko se sa partnerom raspravljate na pošten način i vodite računa da jedno drugom ne uskraćujete poštovanje, pokušavate da se razumete i da rešite problem, to je dobar primer za decu. Ona treba od vas da nauče da se ponašaju i u svađi, da prave kompromise i pregovaraju – to je takođe deo kućnog vaspitanja.

Prigovor

Žalba ili prigovor se razlikuje od kritike po tome što se partneru žalite na to kako se osećate zbog njegovog ponašanja, čime ne ciljate na partnerovu ličnost, ne prozivate i ne kritikujete njegove slabosti i mane. Trebalo bi da budete spremni da date i primite žalbu i da je uvažite. Stavljanje prigovora nije presuda, nego poziv partneru da popravi stvari – a onda on to treba i da učini.

Vreme samo za sebe

Potreba za samoćom je normalna, na dnevnom nivou. Nezgodno je ako jedan od partnera uvek želi društvo i buku, a drugi ima potrebu za dnevnim dozama samoće, mira i tišine, a nezgodno je i ako su partneri ubeđeni da to nije zdravo i da treba po svaku cenu sve da dele. Stručnjaci, međutim, kažu da je povremeno uzimanje vremena i prostora samo za sebe, odnosno razdvojenost od partnera (samostalno putovanje, odmor, vikend, ili samo jedno veče nedeljno) ne samo zdravo i normalno, nego i veoma konstruktivno za odnos. Kad čovek nije sputan u svojoj potrebi za samoćom i nezavisnošću, bolje se oseća u vezi i više ceni partnera.

Ignorisanje poruka

Iako nam savremena komunikacija pomaže da stalno budemo u kontaktu, naročito sa članovima porodice i partnerima, ona implicira i da moramo uvek da budemo dostupni i predstavlja način kontrole, koji možemo da razvijemo i usvojimo, a da to i ne primetimo. Nije imperativ odgovoriti na poruku odmah, nikome, pa ni partneru – kad imaš druga posla i kad nešto zahteva tvoju koncentraciju. Trebalo bi da naviknemo da ne očekujemo da će partner odmah odgovoriti, kao i da sami ne moramo da budemo uvek na raspolaganju.

Comments