Ko bi ikada i mogao da pomisli da će mali grad poput Bijeljine iznedriti jedan kvalitetan bend. E, pa, činjenicu da je i to moguće potvrdila je upravo grupa Š.T.R.A.J.K. Nešto više o njima saznali smo od frontmena Vladimira Ćurčića, koji je vokal, a ujedno svira i gitaru i klavijature.
WANNABE MAGAZINE: Vaš bend se sastoji od pet članova, ali se njegov sastav menjao od samog oformljavanja benda, pa sve do sada. Koliko dugo već radite kao grupa i u kakvom sećanju su vam ostali počeci?
VLADIMIR ĆURČIĆ: Sama ideja za bend se javila pre desetak godina, ali tada nismo imali neke ozbiljne nastupe i uglavnom smo svirali hard rok i metal muziku. Vremenom su se naš ukus i stil sviranja mijenjali, što je dovelo do toga da naš repertoar postane bliži publici. Na početku nije bilo naznaka da ćemo postati ovakav bend kakav smo danas.
S obzirom na to da se danas mnogo manje sluša rok, koliko je to uticalo na vaš repertoar i broj svirki?
Nažalost, rok klubova je sve manje u BIH, kao i omladine koja sluša rokenrol, pa smo naš repertoar morali da proširimo. Tako da danas sviramo čak i neke pjesme nekih izvođača, koje su nam djelovale nezamislivo, poput: Balaševića, Crvene jabuke, Prljavog kazališta…
Pošto ste nedavno učestvovali na takmičenju u Banja Luci, ali i u šouu Rat bendova, kakvo ste iskustvo stekli i da li biste preporučili mladima da se prijavljuju na takva dešavanja?
Stečena iskustva su od neprocjenjive vrijednosti. To je jedan od lakših načina da se bend promoviše u medijima. Takođe, se mogu dobiti korisni savjeti i razmijeniti mišljenja sa ljudima iz ove branše. Zbog toga smatram da su korisna, jer ne gubite ništa, a možete mnogo da dobijete.
Krajem prošle godine imali ste nekoliko nastupa u Švedskoj. Kako je tamošnja publika prihvatila ovaj muzički žanr?
Publika u inostranstvu voli zabavnu muziku, ali se za novčanik hvataju tek kada se odsvira neka starogradska narodna pjesma. (smeh) U svakom slučaju divan je osjećaj svirati našu muziku kada ste kilometrima udaljeni od kuće.
Osim što nastupate po klubovima i drugim javnim dešavanjima, ostvarili ste saradnju sa pozorištem Ubuntu. Šta ste tačno radili za njih?
To nam je bio prvi ozbiljan autorski projekat i uopšte prvo učestvovanje u nekom pozorišnom komadu. Riječ je o predstavi “Virus”, koja je rađena po scenariju Siniše Kovačevića, u režiji Ljiljane Blagojević i u saradnji sa glumcima iz Beograda i Bijeljine. Muziku za ovu predstavu, koja je počela da se izvodi još devedesetih godina, prvobitno su napisali Bajaga i Deca loših muzičara. Mi smo radili dvije numere za tu predstavu, od kojih je jedna postala zaštitni znak same predstave. Premijerno izvođenje je bilo u Narodnom pozorištu u Beogradu.
Je l’ to znači da pored toga što svirate i pevate, pišete i muziku i tekstove?
Upravo ta predstava nas je motivisala da se posvetimo autorskim pjesmama, tako da ćemo na ljeto na YouTubu objaviti nekoliko naših pesama.
Da li ste planirali da izdate svoj album i koliko je to uopšte ostvarivo, ako uzmemo u obzir ekonomska sredstva?
Iz tuđih iskustava smo vidjeli da je mnogo jednostavnije i jeftinije postaviti pjesme na Internet i tako ih promovisati, nego plaćati ogromne cifre muzičkim kućama.
Bili ste i gosti u Žikinoj šarenici. Kakve su reakcije publike na to, posebno zbog vrste muzike koju svirate?
Pojavljivanje u toj emisiji je još samo jedno lijepo iskustvo koje su nam omogućile muzičke vode. Upravo specifičnost te emisijie je ono što je izdvaja od drugih u kojima smo nastupali. Reakcije publike su uglavnom pozitivne, mada su starije generacije bile najviše oduševljene. (smeh)
Nastupali ste u raznim klubovima, na festivalima i drugim dešavanjima. Gde je po vašem mišljenju najbolja atmosfera?
Većina klubova u kojima smo nastupali i još uvek nastupamo su nam dragi. Najbolja atmosfera je ubedljivo na festivalima, kao što je npr. Beer Fest u BIH koji se održava svake godine.
Kakvi su vam planovi za budućnost?
Plan nam je da našu muziku promovišemo i u drugim dijelovima svijeta. Imamo pozive za nastupe po Evropi i nadamo se da ćemo uspjeti da ispoštujemo sve organizatore. Da ćemo nastaviti da funkcionišemo ovako dobro i da kreativne ideje neće izostati.One će nam biti vetar u leđa da stvaramo ono sto čini život lepšim, muziku.
Nataša Gajić – romantična, druželjubiva i opuštena. Voli modu i Audrey Tautou. Opušta se uz popodnevnu kafu i časopise. Veruje da je harizma ključni začin za dobar stil.