Rođena 1882. godine, Virginia Woolf je jedan od najboljih pisaca britanske književnosti. Njen rad je poučan, prožet asertivnim feminističkim zahtevima i žestokom slobodom. Godine 1941. okončala je život, ostavivši za sobom izvanredno književno nasleđe. Osvrćemo na najlepše knjige Virginie Woolf koje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.
Porodica Virginije Woolf se takođe bavila književnošću. Otac Sir Leslie Stephen bio je poznati filozof i kritičar, a kum joj je bio poznati američki pesnik Russell Lowell. 1912. godine udala se za poznatog novinara Leonarda Woolfa sa kojim je osnovala Hogarth press – izdavačko preduzeće. Pisala je eseje, kratke priče i kritike, ali glavni deo njenog književnog stvaralaštva ipak čine romani.
Ovo je 5 knjiga Virginie Woolf koje morate dodati na svoju “read” listu
Mrs. Dalloway (1925)
Roman je objavljen 1925. godine, a njegov je značaj u tome što je otkrio novu literarnu formu koja je mogla izraziti novu stvarnost posleratne Engleske. U to vreme za Woolf je ovo bio eksperimentalan način pisanja te je izazvao brojne kritike.
U romanu Mrs. Dalloway su prikazana subjektivna iskustva i sećanja glavnih likova, a radnja se odvija u samo jednom danu. U romanu ne postoji neka posebna radnja. Virginia je više fokusirana na unutrašnjost likova, na njihove misli, sećanja i monologe.
Clarissa Dalloway pedesetdvogodišnja je žena i supruga bogatog parlamentarnog zastupnika. Radnja započinje 1923. godine, kada jednog toplog prepodneva ona odlazi da kupi cveće u londonski Bond Street. Uveče će Clarissa pripremiti zabavu na koju će doći samo probrano imućno društvo najvišeg staleža u gradu.
Orlando (1928)
Ovu svoju knjigu Virginia je nazvala romanom fantazije. Radi se o istorijskoj fantaziji, zapravo o dogodovštinama vanvremenske individue, alternativno muške i ženske, koja je bila paž na dvoru prve kraljice Elizabete. Ta ličnost doživljava više metamorfoza da bi u 36-toj godini definitivno postala žena i udala se za nekog trgovačkog putnika – prodavca knjiga, koji je stalno na putu, tako da Orlando može da piše i piše knjige i dobija književne nagrade (kao što je bio slučaj i sa samom Virginijom). Knjigu je ilustrovala njena ljubavnica Vita Sakvil-Vest, preobučena u Orlanda. Veruje se da je to bila prva ljubavna veza Virginije sa drugom ženom.
A Room of One’s Own (1929)
Ovo je pionirski esej u feminističkoj misli i nesumnjivo je jedno od najpoznatijih dela Virginije Woolf. Iako vrlo kratko delo, na zajedljiv način obrađuje pitanje ženskog umetničkog stvaralaštva. Ona zamišlja da Shakespeare ima sestru sa istim talentom za pisanje kao on, ali Woolf neumoljivo pokazuje kako ona nije mogla da razvije svoje sposobnosti kao njen brat, jer je žena. Autorka na taj način ističe potrebu da žene dobiju sopstveno mesto u svetu kako bi istražile sopstvenu kreativnu moć.
The waves (1931)
The waves (Talasi) su još jedan od zanimljivih podviga Virginije Woolf. Inicijalna priča, ako je ikada postojala, prati razmišljanja grupe prijatelja, od detinjstva do odraslog doba, u atmosferi naglašenoj melanholijom, zajedničkoj gotovo svim autorkinim delima. The waves su unutrašnji dijalozi koji slede jedan za drugim, poput naleta, bilo mirnog ili olujnog. Otok je kao ogledalo ljudskih emocija, koje se kreću kao tok plime. Lepše metafore nismo mogli da pročitamo.
The Diary of Virginia Woolf (1915 – 1941)
Ova knjiga se sastoji od izvoda iz dnevnika Virginije Woolf. Njoj je dnevnik delimično služio, što je prirodno kad se vodi dnevnik, da beleži ono što radi i što misli o ljudima, životu i univerzumu. Međutim, njoj je koristio i na vrlo individualan način kao autorki i umetnici. U dnevniku je sa sobom vodila dijalog o knjigama koje piše ili o knjigama koje namerava da napiše. Raspravljala je o svakodnevnim problemima zapleta ili forme, likova ili ekspozicije, sa kojima se sretala u svakoj svojoj knjizi dok ju je skicirala, pisala ili redigovala. Njen položaj kao umetnice ili vrednost njenih knjiga predmet su rasprave.
Pročitajte i: “Dark academia” knjige su najbolji izbor za hladne večeri – ova dela će vas ostaviti bez daha
Naslovna fotografija: instagram.com/kasiaajagodzinska
Marina Puzić