Dakle, možemo da biramo kako ćemo u nekoj situaciji razmišljati i delovati. Možemo da se prepustimo destruktivnim osećanjima, da pustimo strahove i nesigurnosti da narastu i progutaju nas i da pronađemo u preuveličavanju situacaije opravdanje za svoje odbijanje odgovornosti, ili možemo da prihvatimo ono što se dešava i ostanemo realni.
Kad odaberemo realnost, onda je na redu realna procena – da li možemo nešto da učinimo u datoj situaciji? A nešto sigurno možemo, makar samo da pokušamo da dišemo duboko i održimo prisebnost i sposobnost rezonovanja. Razumni pristup – realna procena situacije i onoga što možemo da učinimo, u odnosu na ono na šta nemamo nikakav uticaj, suština je stoicizma. Mnogi veliki mudraci su bili stoci – oni su u antičkoj grčkoj zastupali život u skladu sa prirodom, jer je to način na koji se postiže i čuva duševni mir. Razumnost, pravednost i umerenost, principi su stočke filozofije.
Umesto da uzalud trošimo energiju, da pravimo besmislene gestove (ritamo se, cimamo, skačemo i bacakamo), pred licem sudbine (onoga što jeste, situacije koja se dešava), možemo da stanemo i razmislimo. Da pronađemo u sebi prihvatanje okolnosti i uslova koje ne možemo da izmenimo i na koje ne možemo da utičemo, kao i da uvidimo šta je ono što možemo da učinimo. Ako ne da promenimo situaciju, a ono da se u datoj situaciji osećamo bolje, a osećamo se bolje ako smo sigurni da smo ispravno i razumno procenili situaciju, da činimo ono što možemo i da prihvatamo bez opiranja, ono što je van naše moći.
izvor naslovne fotografije: instagram.com/flwhrs
Brankica Milošević