Ko je na početku sezone verovao da će “plavci” osvojiti Ligu šampiona? Sigurno samo najvatrenije pristalice londonskog tima. Imaju zašto da slave, jer su u okrnjenom sastavu uspeli da osvoje “velike uši”, pre svega zahvaljujući maestralnom Didijeu Drogbi (Didier Drogba), koji je postigao odlučujući gol na penal-ruletu, ali i fenomenalnom Petru Čehu (Petr Čech), koji je “pročitao” šut Arjena Robena (Arjen Robben) u produžetku, kao i Ivice Olića. Slavimo i mi, što da ne, Bane Ivanović je ponosno podigao srpsku zastavu u Minhenu, čestitke njemu, kao i celom Čelsijevom timu.

Chelsea Champions League Didier Drogba i… Čelsi je šampion Evrope!

Novi šampioni Evrope

Bajern je nastupio u sastavu Nojer (Manuel Neuer), Lam (Philipp Lahm), Boateng (Jérôme Boateng), Timoščuk (Anatoliy Tymoshchuk), Kontento (Diego Contento), Kros (Toni Kroos), Švajnštajger (Bastian Schweinsteiger), Riberi (Franck Ribéry) – od 96. Ivica Olić, Roben, Miler (Thomas Müller) – od 85. Danijel van Bajten (Daniel Van Buyten) i Gomez (Mario Gómez).

Za Čelsi su igrali Čeh, Kol (Ashley Cole), Luiz (David Luiz), Kejhil (Gary Cahill), Bosingva (José Bosingwa), Mikel (John Obi Mikel), Lampard (Frank Lampard), Bertrand (Ryan Bertrand) – od 73. Floran Maluda (Florent Malouda), Mata (Juan Mata), Drogba i Kalu (Salomon Kalou) – od 84. Fernando Tores (Fernando Torres).

Bayern Champions League Didier Drogba i… Čelsi je šampion Evrope!

Minhen tuguje

Paklenih 120 minuta, uzbudljiva serija penala, statistika na strani Bajerna, igra takođe, ali ponekad najbitniji faktor – sreća – nažalost za njih, ne. Imali su Bavarci 35 udaraca ka golu, od toga sedam u okvir, a koliko su igrači londonskog tima “igrali”, pokazuje čak 11 izblokiranih šuteva. Prvi korner su izveli u 87. minutu i izjednačili rezultat! Verovatno je posle gola Milera, četiri minuta ranije, malo ko verovao da će ovaj meč otići u produžetke. Tada je Čelsi odigrao “nemački”, uporno, i obezbedio sebi još pola sata nade da mogu do titule. U nastavku, šok za njih i penal za Bajern. Drogba je “potkačio” Riberija u kaznenom prostoru, ovaj pao istog trenutka, a Roben promašio možda i penal karijere. Čeh je uhvatio “živu” loptu posle njegovog šuta i oborio moral igrača Bajerna na veoma nizak nivo.

Da podsetimo, protiv Dortmunda je Holanđanin takođe “promašio titulu” sa bele tačke. Posle toga smo videli još dve šanse Bavaraca i onda trenutke odluke, penale. Kapiten Lam je u prvoj seriji pogodio za Bajern, dok je Nojer odbranio udarac Mate. U drugoj seriji su bili precizni Gomez i Luiz. Treća serija nam donosi duel dva golmana, Nojer je savladao Čeha, a Lampard je potom “osvetio” svog golmana za 3:2. Četvrta serija – Čeh brani penal Oliću, a Kol donosi izjednačenje Čelsiju, 3:3.

Prelomni trenutak utakmice bila je peta serija, kada je Švajnštajger pogodio stativu, a Drogba matirao Nojera za ogromno i, mora se na kraju reći, zasluženo slavlje tima koji predvodi Roberto di Mateo (Roberto Di Matteo). Neverica na licima igrača i navijača Bajerna, tuga za propuštenom šansom da osvoje petu evropsku titulu na svom terenu. Tužan je bio i trener Bajerna Jup Hajnkes (Jupp Heynckes), koliko god mu je ponos branio da to pokaže. Euforija na drugoj strani, osvojen je prvi pehar Lige šampiona i to na “neprijateljskoj” teritoriji, kakvo veče! London je juče slavio jer je, pored ovog sjajnog evropskog uspeha, na drugoj strani Vest Hem obezbedio povratak u Premijer ligu pobedom od 2:1 protiv Blekpula (Blackpool) u finalu plej-ofa. Slučajno ili ne, odlučujući gol postignut je u 87. minutu, a strelac je bio ove sezone sjajni Portugalac Rikardo Vaz Te (Ricardo Vaz Tê). A navijači drugog londonskog tima – Totenhema, sigurno proklinju sudbinu i Drogbu, jer i pored osvojenog četvrtog mesta, naredne godine neće igrati u najjačem takmičenju “starog kontinenta”.

Bane Ivanovic Champions League Didier Drogba i… Čelsi je šampion Evrope!

I mi imamo čime da se ponosimo - Bane Ivanović sa peharom Lige šampiona

Sve u svemu, ovogodišnja Liga šampiona donela je pomalo neočekivanog šampiona, kao i same finaliste, ali opravdala je očekivanja. Kako li će vlasnik Čelsija, Roman Abramovič (Роман Аркадьевич Абрамович), nagraditi igrače, sam Bog zna. Zaslužili su, nema šta, a zaslužili smo i mi da se malo odmorimo od fudbala… Samo malo, jer uskoro počinje Evropsko prvenstvo, svađe sa lepšim polovinama, izbegavanje radnih obaveza i slično, ali u tome je čar ove igre.

Fotografije: UEFA Champions League

Radoslav Rade Jokić je diplomirani sportski novinar, bivši košarkaš, obožava sport, bilo to gledanje ili bavljenje istim. Slobodno vreme posvećuje bliskim ljudima, kao i rekreaciji, pisanju, čitanju… Muzika ga opušta i motiviše. Zavisnik od komunikacije sa ljudima, ne voli samoću i tišinu. Kako i sam kaže “nikada ga ne drži mesto”, čovek je “od akcije”, a Beograd je pravo mesto za njega jer mu pruža sve što mu treba.