Svoje vreme posvećujete i mentorisanju mlađih devojaka koje su na početku svoje karijere. Zašto smatrate da su programi mentorstva značajni?
Postoje brojne studije koje pokazuju da je mentorstvo jedan od ključnih faktora i pokretača uspeha. Studije pokazuju da pružanje podrške u radnom okruženju vodi ka dostizanju viših ciljeva i postizanju boljeg učinka zaposlenih.
Pre nekoliko godina imala sam priliku da budem primljena u program ženskog mentorstva “Podeli znanje, postani mentorka” u organizaciji Evropskog pokreta u Srbiji. Zahvalna sam svojoj mentorki Andrei Brbaklić koja me je uputila u svet mentorstva, međusobnog umrežavanja i, pre svega, ulaganja u druge. Tokom programa i uz budno oko moje mentorke, uspevala sam da bolje reagujem na situacije u kojima sam se nalazila i da iz svake izvučem najbolje što umem i mogu u tom trenutku.
Sledeći tu uspešnu priču, puna entuzijazma i volje da mogu dalje, a pre svega i osvešćujući koliko je taj proces bio bitan za moj razvoj, poželela sam da se i sama upustim u mentorstvo. Priključila sam se programima Libertarijanskog kluba Libek i počela da mentorišem mlađe devojke koje su na samom početku svoje karijere i koje treba da preduzmu svoje prve profesionalne korake. Iako sam samo nekoliko godina starija od svojih mentina Nevenke i Anice, uspevale smo da kroz gotovo vršnjačko mentorstvo izvučemo najviše i najbolje za obe strane.
Moje dosadašnje iskustvo sa njima se pokazalo kao izuzetno korisno i plodno, kako za njih dve, tako i za mene. Njima je značila podrška i činjenica da je neko tu za njih sa kim mogu da se posavetuju (Been there, done that), da im otvori vrata, uputi na druge opcije i navede da preispitaju svoje odluke. S druge strane, za mene se mentorstvo pozicioniralo kao dvosmerni proces u kome obe strane uče i razvijaju se, tako da sam zajedno sa mentinama naučila više o njihovoj generaciji, kako razmišljaju i podstakla sebe da imam više strpljenja i razumevanja. Ovim putem želela bih i da ohrabrim sve devojke da se osvrnu oko sebe, pronađu starije i iskusnije koleginice u svom radnom okruženju i priupitaju ih da li bi im bile mentorke. To je ujedno i velika čast, priznanje i odgovornost i zaista jedno novo korisno iskustvo iz kog svi dobijaju.
U slobodno vreme pišete poeziju i bajke. O čemu najčešće pišete?
Najčešće teme koje me okupiraju su relacija čovek-priroda, kao i generalno međuljudski odnosi. Moje pesme su u najvećem broju refleksivne, optimistične, intimne i inspirisane nekim realnim i istinitim dešavanjima. Volim da poklanjam svoje pesme, tako da moji najbliži prijatelji često za neke svoje važne trenutke u životu dobijaju parče papira sa mojim ispisanim stihovima.
Vaše zanimanje je kreativno, a posao kojim se bavite je, može se reći, društveno odgovoran. Kako ovaj zanimljivi spoj utiče na vaš lični stil i poimanje mode?
Modu doživljavam kao svoj dodatni prostor da se neverbalno izrazim, iznesem neke stavove ili doprinose širenju nekih ideja. Rado pristajem da nosim neke nesvakidašnje, unikatne i atraktivne komade nakita, odeće i obuće naših mladih dizajnera iz regiona. Verujem da kupujući od njih, podstičem njihove kreativne poslovne poduhvate, a isto tako i utičem i na njihovu promociju. Kada putujem u neki novi grad, volim da prethodno istražim dizajnersku scenu, da sebi kupim neki novi komad što momentalno postaje suvenir i sećanje na novo mesto koje sam obišla.
Takođe, zbog ubrzanog načina života koji vodim, važno mi je da me odeća i obuća ne sputavaju u svakodnevnim aktivnostima, te tako često žrtvujem estetiku zarad udobnosti. Volim udobne, praktične i pre svega pamučne stvari koje se lako kombinuju i ne zahtevaju moju preteranu pažnju.
Ovih dana posebno su mi interesantni komadi nakita napravljeni pomoću 3D štampača i digitalne fabrikacije. Impresivna mi je činjenica na koji način se tehnologija upliće u procese kreativnog stvaranja i uverena sam da ćemo u bliskoj budućnosti biti korisnici “pametne odeće” koja će omogućti pregršt novih korisnih stvari i generalno uticati na upotrebu recikliranih i održivih materijala.
Kakvi su planovi “Strawberry Energy”-ja za naredni period? Pripremate li neki novi “zeleni” projekat?
Godine 2016. i 2017. su prekretnice u punom smislu te reči za “Strawberry Energy”. U ovoj godini vredno radimo na kreiranju baze za ulazak na tržište Velike Britanije, pregovaramo sa brojnim opštinama i gradovima i u narednoj godini procene su da bi trebalo da uberemo plodove naših napora i ostvarimo još brži rast i razvoj. Naša vizija je mreža povezanih pametnih urbanih mobilijara širom Londona, a potom i u drugim gradovima.
Pored ovoga, naš tim na relaciji Beograd-London radi na daljoj adaptaciji industrijskog dizajna kako bi se uređaji bolje uklopili u različite gradske sredine. Vodeći se povratnim reakcijama predstavnika grada, kao i naših korisnika u Londonu, u planu nam je i rad na dodatnom unapređenju samih servisa koje naši uređaji nude, kao i finaliziranje naše mobilne aplikacije. Trenutno se kroz aplikaciju korisnici usmeravaju ka najbližem našem sistemu i imaju pristup podacima iz okruženja svake klupe, dok ćemo je u sledećoj iteraciji obogatiti novim zanimljivim podacima i opcijama za naše korisnike.
Zapratite svoj omiljeni magazin na Youtubeu, Instagramu, Facebooku, Twitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.
Fotografije: Vesna Kojić
Ivana Tomić