Od svih priznanja koja ste dobili za svoj rad, koja su vam najdraža i zašto?

Od svih priznanja koja sam dobila, najdraži mi je “Cvet uspeha za ženu zmaja”. Upravo zato što je to priznanje nagrada za moju hrabrost da se upustim u preduzetništvo, da se “samozaposlim”. Od toga je sve počelo…

Koliko je razvoj ženskog preduzetništva karakteristično pitanje za Srbiju, za prostore bivše Jugoslavije i za strane zemlje sa kojima sarađujete? Koliko se razlikuju (i koliko su slične) ženske potrebe, spremnost da se osamostale i problemi sa kojima se na tom putu sreću?

Ovo pitanje je u Srbiji upravo pokrenuto od strane Udruženja poslovnih žena Srbije, još pre 20-ak godina. Nije lako biti pionir u nečemu, i graditi priču o ženskom preduzetništvu od nule, u jednom ipak patrijarhalnom društvu kakvo je i srpsko. Zato posebno skidam kapu Sanji i koleginicama iz UPŽS. Od tada pa do danas mnogo se toga promenilo na ovom polju, sada je to već, može se reći, postalo i nacionalno pitanje, jer sarađujemo sa Skupštinom, sa institucijama. O uspešnim preduzetnicama iz Srbije se čuje u čitavom regionu, pa i u Evropi. Dajemo primer dobre prakse i ovo pitanje je bitna tema i u ostalim zemljama bivše Jugoslavije. Osnivaju se udruženja, otpočinju saradnje. Mislim da su problemi sa kojima se žene u biznisu susreću vrlo slični i u zemljama u okruženju, a to su najpre neposedovanje imovine koju bi založile i uložile u posao, nepoverenje banaka i nepovoljne kreditne linije…

Marija Ivanković Jurišić 7 Marija Ivanković Jurišić, osnivačica umetničke radionice Marija Handmade

Vaša priča je vrlo inspirativna – kroz rad svoje radionice spajate umetnost, negovanje starih zanata i ekološki pristup koji se ogleda u izboru materijala. Šta su to fair trade principi, šta je zeleni modni pokret i program spore mode?

To su upravo teme na koje sam u ime Marija Handmade-a nedavno govorila u Italiji na Torino Fashion Match susretima. S obzirom na to da su navedeni principi nešto na čemu ja insistiram od prvog dana svog poslovanja, nešto što ja lično živim, a samim tim smatram i najbitnijim u odnosu prema svojim klijentima i zaposlenima, ali i okruženju u kome živim i radim, jednom rečju osnovni postulati u poslovanju Marija Handmade, rado odgovaram na ova pitanja.

Fair trade principi u proizvodnji u stvari podrazumevaju upošljavanje socijalno osetljivih grupa, transparentnost i odgovornost u poslovanju, pravičnu trgovinu robom i uslugama, jačanje kapaciteta, dobre uslove za rad, poslovanje bez diskriminacije polova, diskriminacije dece i prinudnog rada, slobodna odlučivanja o udruživanju, promocija fer poslovanja, očuvanje životne sredine u poslovanju, pravična isplata, tj. poslovati prema ekološkim i ekonomskim principima.

Zeleni modni pokret se u stvari odnosi na održivu, ekološku modu, to je moda budućnosti jer modna osvešćenost danas podrazumeva i zagledanost u budućnost naše planete, koja svoje zagađenje umnogome duguje i modnoj industriji. Svakako, društveno odgovorne modne odluke danas podrazumevaju i ređe kupovine, i kad se dese, da to budu isključivo kupovine kvalitetnih komada brendova koji se bave zelenom modom na pošten način.

Program spore mode podrazumeva upravo revolt i akciju protiv brzih modnih kretanja, kako bi produžio vek trajanja odeće.

Marija Ivanković Jurišić 6 Marija Ivanković Jurišić, osnivačica umetničke radionice Marija Handmade
Comments