Kreativnost je odlika malog broja ljudi, a to je osobina kojoj svi mi težimo, jer pokreće i budi u nama osećaj ličnog zadovoljenja. Funkcioniše na misteriozan način, a često se povezuje sa svojim sinonimima. Potrudićemo se da vam kažemo kako postati kreativan, pokrenuti svoju maštu i ne izgubiti je i u poznim godinama.

 

Između kreativnosti i inovativnosti tanka je linija i minimalna razlika. Iz nekog razloga mi više volimo da koristimo izraz “kreativnost”, jer oslikava naše kreacije, nešto umetničko, a ipak ne toliko veliko da bi se nazvalo umetničkim delom.

Inovacija se najčešće odnosi na industrijsku proizvodnju, novi proizvod koji je napravljen isključivo da bi zadovoljio određene kriterijume. Ipak, inovativnost se javlja kao zahtev vremena da se odgovori na odgovarajuće kriterijume koji su u skladu sa savremenim svetom.

Istina je, najveći inženjeri, pronalazači i drugi vizionari oslanjaju se na sopstvenu kreativnost kako bi napravili što bolji proizvod. Najveći umetnici ne samo što su kreativni, već idu korak napred, postavljaju standarde. Iako mnogi prave razliku između ova dva pojma, dolazimo do zaključka da su to dve strane istog novčića.

Svi kreativni/inovativni pojedinci u stanju su da postignu velike stvari. Međutim, u svakom slučaju treba se fokusirati na pametne stvari i razmišljati o napretku.

Iza ovih pet stavki krije se tajna uspeha:

Nikada ne otpisujte nešto odmah klasifikujući kao lošu ideju

Generalno smo skloni mahinalnom otpisivanju stvari i davanju suda čak i pre nego što stvorimo jasnu sliku o tome. Kada upoznamo nove ljude odmah ih razmatramo, takoreći sudimo o njima. Pa čak i o hrani sudimo na osnovu izgleda i mirisa pre no što probamo ukus. Skloni smo stvaranju utiska na osnovu veoma kratkog vremena, a potrebno je dosta da se to mišljenje promeni.

Isto to radimo sa našim idejama. Ukoliko vam se na trenutak neka ideja učini lošom, odmah se otpisuje i ne uzima se više u obzir. Kada ideja pokaže malo inovativnosti odmah se etiketira kao dobra. Ali, to ne mora da znači i nije uvek slučaj. I od najgorih ideja može da se proizvede najbolji izum, a stvari mogu da se preokrenu za tili čas. Zato, ne otpisuj ništa pre vremena.

Suočite se sa činjenicama

Kada nešto nema perspektivu znači da nema nade da će se iz toga proizvesti nešto kvalitetno. Gde nema nade, ne treba insistirati na tome, a da biste mogli uočiti takvu situaciju morate raspolagati znanjem. Međutim, ukoliko ste sigurni u sebe i svoje ideje, ponosite se njima i budite svesni rizika. Mnogo je lakše reći nego učiniti, a ako ste spremni da pričate o svojim idejama, udostojite se i realizovanja istih.

Zapisujte misli

Previše ideja otišlo je u zaborav zbog toga što nisu zapisivane. Kako kažu: “Pametan zapisuje, a budala pamti”. Ne budi glup i zapiši sve što ti padne na pamet ma koliko blesavo zvučalo. U 21. veku je bar lako, zahvaljujući višefunkcionalnim telefonima, a i ostalim elektronskim spravama.

Budite otvoreni za tuđa mišljenja

Ne treba se ograditi i misliti samo svojom glavom. Uvek su dobrodošle druge ideje. Nije isto kada se misli samo jednim mozgom ili više. Hiljadu ljudi, hiljadu ćudi, a mi bismo dodali i: hiljadu ideja. Neće svačije mišljenje biti iskreno, niti iz srca. Nije svako ni kompetentan da govori o određenoj temi, ali bar ćete saznati kakve su reakcije drugih na vašu ideju.

Obratite pažnju na detalje

Detalji su ključna stavka i veoma su važni za ispoljavanje kreativnosti. Zaista, sva čar je u detaljima koji su naizgled tako sitni i nebitni, a mogu da promene situaciju iz korena.

Sitnica je nešto što nas deli od savršenstva, a da bi bili bliže perfekciji bavimo se i sitnim planovima koji mogu jednog dana izrasti u enormne projekte.


Violeta Stojanović

Comments