Treća faza – vezanost

Bez ove faze, ne bi uopšte bilo dugih veza, brakova i trajnih odnosa. U ovoj fazi „rade“ hormoni oksitocin i vazopresin.

Oksitocin

Ovaj hormon se oslobađa prilikom grljenja, dodirivanja, orgazma,  rođenja deteta. Kada je oslobođen, doživljavamo povećano seksualno uzbuđenje, želju za povezivanjem (što objašnjava maženje nakon seksa), brižnost i majčinsko (odnosno, zaštitničko) ponašanje, povećano poverenje i smanjen strah, kao i viši nivo empatije i velikodušnosti. Zbog svih efekata koje oksitocin stvara, par ima veće šanse da ostane  zajedno ukoliko neguje svoju intimu i često doživljava trenutke uzbuđenja i prisnosti u kojima se oslobađa oksitocin.

Vazopresin

Dejstvo ovog hormona nije do kraja shvaćeno i utvrđeno – ono što se zna je da je povezan sa  regulisanjem zadržavanja vode u organizmu, i da ima neurološko dejstvo na mozak, jer se oslobađa nakon orgazma, kao i oksitocin.  Pomaže u formiranju memorije, ima ulogu u jačanju veza između seksualnih partnera, a kod muškarca povećava nivo agresivnosti u odnosu na druge muškarce.

Neuronauka izlaska sa partnerom

Stručnjaci kažu da je moguće održati romantiku i zaljubljenost, uvođenjem novih sadržaja u vezu. Izlasci sa partnerom, zajednička putovanja, mala iznenađenja i neočekivani gestovi pažnje pomažu da se oslobodi dopamin, koji stupa na scenu kad se prvi put zaljubite, odnosno, da se romantična osećanja obnove i da uvek budu sveža. Ključ je da često uvodite novine, kako biste osigurali oslobađanje dopamina u mozgu i aktiviranje osećanja zadovoljstva i nagrade.

roman kraft 266787 Ljubav, zaljubljenost i hemija   zašto se zapravo zaljubljujemo?

Pročitajte još i ovo:

Da li ti stvarno nedostaje bivši – ili ti fali ljubav?

Šta je ljubav – bez leptirića u stomaku

Važna pitanja koja treba da postaviš svom partneru kad osećaš da ste se udaljili

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu.

Fotografije: www.unsplash.com

Brankica Milošević

Comments