Brontë je roman napisala dok se brinula o oslepelom ocu

Dok je pisala “Jane Eyre”, Charlottein otac Patrick je otišao na operaciju katarakte nakon koje je ostao slep. Nije slučajnost da, na kraju romana, i Rochester ostaje bez vida, ali, kao i Charlotteinom ocu, vremenom ga povrati.

Ljubavni trougao u Charlotteinom životu inspirisao je jedan u “Džejn Ejr”

Kad Jane saznaje da je Rochester oženjen Berthom Mason, ona ga ostavlja iako joj je i bigamija bila opcija. U realnom životu, ne samo što njen brat Branwell Brontë ima aferu sa udatom ženom, već se i sama Charlotte zaljubljuje u oženjenog profesora po imenu Constantin Heger. Ljubav nije bila uzvraćena. Heger je čak iscepao Charlotteino ljubavno pismo. Situacija je inspirisala događaje u “Jane Eyre” i u trećem Charlotteinom romanu “Vileta”.

Brontë je bila primorana da se izvini direktoru škole

Kad je roman doživeo uspeh, sveštenik Wilson je prepoznao sebe u liku gospodina Brocklehursta, pa je pretio da će tužiti Bronte. Izbegla je tužbu time što mu je poslala izvinjenje.

Roman je objavljen pod rodno neutralnim pseudonimom

Godine 1846, sestre Anne, Emily i Charlotte objavile su knjigu poezije pod pseudonimima Acton, Ellis i Currer Bell. Bilo im je jasno da će ih čitaoci pre prihvatiti kao muškarce. Currer Bell je bio Charlottein pseudonim. Kad je “Jane Eyre” postao bestseler, svet je bio opčinjen time da sazna što više o braći Bell.

Čak i izdavač nije znao da je autor žensko

Budući da su dogovore oko objave romana vršili pismenom prepiskom, izdavačka kuća Smith, Elder and Company nije imala pojma da je Currer Bell žensko. Godine 1848. okolnosti su prisilile Charlotte i Anne da otputuju u London gde su se uživo susrele sa urednicima, koji su prvenstveno bili iznenađeni, a potom prihvatili činjenicu. Godine 1850, godinu dana nakon Anneine smrti, Charlotte je u predgovoru kombinovane verzije Emilynog romana “Orkanski visovi” i Anneinog “Agnes Grej” otkrila da su autori žene.

Naslona fotografija: instagram.com/readingrooibos

Dušan Veselinović

Comments