Motivisana bilo čime – od nezadovoljstva vezom preko pijanstva i previše jakog izazova do problema sa seksualnom zavisnošću – prevara je uvek u vezi sa čvrstinom karaktera. Čak, kao čin, može da bude u potpunoj suprotnosti sa stvarnom ljubavlju koju prema svom partneru oseća onaj koji vara. Sopstvenu slabost prvi je priznao Majkl Daglas (Michael Douglas), ohrabrujući sve muškarce, zavisnike od seksa, da se ispovede javnosti, zatraže razumevanje i pokušaju da osvoje simpatije tabloidnih vernika. Tajger Vuds (Tiger Woods) je nakon gotovo tragičnog kraja svoje veze sa prelepom Šveđankom, Elin Norder (Elin Norder), konačno krenuo na terapiju, a odmah posle njega sve je priznao i bivši saputnik Hali Beri (Halle Berry) – R’n’B muzičar, Erik Benet (Eric Benet).

michael douglas Mit o muškoj prevari

Osnivač “partije” seksualnih zavisnika

Bilo kako bilo, preljubnicima dominantni stavovi našeg vremena najprostije rečeno – idu naruku. U epohi u kojoj je sve mereno trenutnom isplativošću i definisano kultovima lepote, mladosti i uspeha, svako ozbiljnije emocionalno investiranje u odnos sa drugom osobom može da bude samo smetnja. Posebno kada je, savremenim merilima shvaćeno, opasno po slobodu ličnosti, po njeno pravo da proba ili poseduje sve što želi.

Uživanje, čudno određeno isključivo kvantitetom, nema šta da traži sa emocionalnim vezivanjem  i “pravilima” koja slede u istom paketu – lojalnošću i vernosti partneru. Nasuprot okeanu dostupne zabave u okviru koje one night stand ima privilegovano mesto, ljubav je odjednom postala precenjena, a njena ograničavajuća strana je dospela u prvi plan. Do te mere, da je hrabrost, nekada neophodna da bi se priznala sklonost kao varanju, danas potrebna ukoliko bi se doslednost u vernosti želela izgovoriti naglas. Posebno među muškarcima, bez obzira na to koliko je emancipacija žena odmakla u međuvremenu. Možete da zaradite čak i udarac zarad osvešćivanja, a podsmeh i prezir su zagarantovani.

Psihološka razgradnja mitova o ljubavi i trajanju, demistifikacija tog velikog pojma koji je oduvek zanimao ljude, potvrđivanje činjenice da čovek nije monogamno biće i impresivna lakoća uspostavljanja kontakata u virtuelnom svetu – izveli su prevaru na svetlo dana i oslobodili je stida. Kraj ljubavi se i onako podrazumeva, pa ako je tako – vredi li propuštati priliku?


Milan Nikolić najviše veruje u moć u reči. Rastao na nekom čudnom mestu između Kamija i Henrija Džejmsa, Alana Poa i Bajrona, pobune i konformizma. Konačno sazreo uz Tomasa Mana zahvaljujući kome je shvatio da se neki konflikti ne mogu izmiriti ali da se mogu mirno, lepo i pomalo setno nositi u sebi. Voleo bi da bar jedan sat živi na nekom platnu koje je potpisao Delakroa, zbog toga što smatra da samo strast mislima daje boju, rečima snagu, minutima nezaborav, a životu pravo da se tim imenom zove.

Comments