Tokom poslednjih dvadesetak godina, način na koji kuvamo i jedemo kod kuće se gotovo potpuno promenio. Provodimo mnogo manje vremena u kuhinji, a istovremeno, od naših obroka očekujemo mnogo više: hranu koja je brzo spremna, sa slojevima ukusa i teksture, hranu koja nam prija i dolazi iz različitih svetskih kuhinja. 

Doživeli smo pravu revoluciju kada je u pitanju postavljanje povrća u centar naših tanjira, i to je ono što je dobro. Kako se naše navike u ishrani razvijaju, želimo više od recepta. Mora biti brz, ali jasan, jednostavan, ali prepun ukusa. Imajući to na umu, većina recepata se oslanja na nekoliko omiljenih sastojaka, odnosno, na osnovne namirnica koje su uvek pri ruci. 

Ovo su osnovne namirnice koje svaka kuhinja treba da ima

Limun

Kada nekom jelu nešto nedostaje, često koristimo limun da to upotpuni. Možete iskoristiti toliko različitih ukusa iz limuna: oštra, osvežavajuća kiselost iz soka; šerbet od sveže korice limuna; kao dodatak pečenim jelima, sa njegovim oštrim, ali slatkastim notama. A tu je i konzervirani limun, koji donosi sasvim drugačiji ukus: slan i kiselkast. Od brzih tartova prekrivenih celim kriškama limuna do sočnih pasta al limone, limun će uvek biti prvo čemu se okrećemo u kuhinji. Tanko isečene, pa sitno iseckane tanke kriške, sa korom, možemo lako da ubacimo u salate za dodatnu sočnost ili da dodamo kako bismo pojačali ukus čorbi. Par isečenih limuna napola dodatih u pleh sa krompirima i već imate spremnu brzu večeru. Možete iscediti još malo limuna kad se ispeče za dodatnu svežinu. 

limun slika u tekstu Poboljšajte obroke bez mnogo truda   uz ove namirnice

Maslinovo ulje 

Apsolutno ne možemo da kuvamo bez maslinovog ulja. Kvalitetno maslinovo ulje poboljšava gotovo sve – to je jedan od naših najdražih i najčešće korišćenih sastojaka. Dodaje bogatu teksturu u ustima, a ne samo prijatan ukus. Maslinovo ulje može da se prelije preko bilo čega, uključujući čak i vanila sladoled, ili da se koristi u kolačima za mekanu koru koja nikada ne postaje suva. Naš omiljeni način sa maslinovim uljem je da napunimo tiganj oko 1 cm, zatim dodamo fino sečeni svežanj mladog luka i kuvamo dok ne postanu hrskavi i samo malo porumene pre nego što dodamo prstohvat šećera i začine (kurkuma ili čili). Zatim prelijemo tako vruće preko hladnog jogurta i ovaj preliv/poklon-iz-raja poboljšava gotovo sve. 

Sirće 

Sirće služi kao visoka nota koja objedinjuje hranu na tanjiru. Uvek je dostupan, jeftin i lak način da obroku dodate malo kiselosti kad je potrebno. Beli pasulj i kiseli krastavci postali su omiljeni kao jednostavan obrok: na prženi luk dodajte teglu belog pasulja i naseckanu glavicu kelja i nekoliko iseckanih kiselih krastavaca.  

Senf 

Mala kašika senfa dodaje zadivljujuću količinu ukusa. Jednostavno može da se koristi u mnogim jelima. Može biti suptilna, topla nota ili izražen ukus koji prosto tera da obratite pažnju. Uparen sa kečapom, dobija se specifičan ukus, a ako dodate kiseli krastavac, onda ste blizu savršenstva. Kako god da ga koristite, to je jednostavan način da u obrok unesete autentičan ukus, bilo da osvežavate sendvič sa jajima i majonezom ili koristite semenke u kariju od patlidžana. 

Garlic tekst Poboljšajte obroke bez mnogo truda   uz ove namirnice

Beli luk 

Moć koju ima beli luk da brzo učini hranu ukusnom gotovo je nefer prema ostalim sastojcima u kuhinji. Koriste beli luk umereno, za posebnu aromu. Dodavanje malo belog luka obroku može pojačati ukus svega ostalog; dodavanje previše čini da sve ima ukus belog luka. Često, kad pravimo paradajz sos, zgnječimo čen sa strane i pustimo da se krčka i da ulju, u kojem se kuva, donese specifičan ukus. Taj nagoveštaj belog luka je sve što nam je potrebno.

Crni luk 

Postoji poezija u luku, stalna sigurnost u ukus na koji možemo da se oslonimo. Može da se koristi na stotinu načina, od sporo kuvanog i masnog do ukiseljenog i pikantnog; kuvanog ispod testa sa sirom i krompirom ili sa sirćetom – da obogati salatu od paradajza. Rendani i korišćen kao marinada, omekšava i upotpunjuje svako jelo. Pečen sa puterom i bujonom, predstavlja celovito povrće samo po sebi.

Konzervirani paradajz

Jedemo svež paradajz tokom većeg dela godine – šarene sorte leti i otpornije, slanije i zimske sorte zimi. Ali, ništa se ne može porediti sa jednostavnošću konzerve ili stiskom tube. Jednom kad se skuva, ima savršenu ravnotežu kiselosti i slatkoće. Prilikom pripreme jela, brzo možemo da ga iskoristimo da napravimo sos sa maslinovim uljem i zgnječenim belim lukom, koji se koristi za preliv jednostavno kuvanih sočiva sa biljem i kremom, ili omiljene paste. 

Pročitajte i ovo:  Kako da se hranite zdravo bez držanja dijete?

Fotografije: pexels.com

Nikola Gudelj

Comments