Koji su znaci da je mišić duše preopterećen i da tu treba tražiti uzrok raznim bolovima u leđima, kao i opštem energetskom padu i padu raspoloženja?

Suviše krut, ili kratak mišić duše, može da uzrokuje bolove u karlici i kolenima, a ako je suviše slab, to se može videti – lumbalni deo leđa zbog slabosti psoasa gubi prirodnu krivinu, karlica se povlači napred i kičmeni stub je u ravni zadnjice.

Takođe, krutost i loš položaj ove grupe mišića može da stvori pritisak na dijafragmu, da uzrokuje plitak dah (i osećaj zamora i iscrpljenosti), sa pratećim “kočenjem” i bolovima u vratu, jer onda ta grupa mišića previše radi, nastojeći da nadoknadi deficit.

Kad psoas mišići postanu neuravnoteženi, uzrokuju preteranu aktivnost bubrega i nadbubrežne žlezde, što dalje utiče na osećaj fizičke i emotivne iscrpljenosti. Hronično zategnut psoas signalizira da je telo u opasnosti i preterano angažuje imunološki sistem, bespotrebno ga iscrpljujući.

Kako da pomogneš sebi?

Izbegavaj da duže sediš, a ako baš moraš, drži se pravo, odnosno, sedi pravilno, sa bokovima u nivou ili malo više od nivoa kolena.

Ako ti stolica nije baš odgovarajuća, napravi podršku uz pomoć podmetača, jastučića, presavijenog peškira. Takođe, svakog sata ustani, protegni se i promrdaj.

Isti je savet za dugu vožnju – ako provodiš mnogo vremena za volanom, postavi podršku za lumbalni deo leđa, da bi oslobodila napetosti psoas, a ako baš dugo putuješ, napravi pauzu svaka dva sata, uradi nekoliko stojećih vežbi istezanja, ili prošetaj desetak minuta.

Odustani od ekstremnog vežbanja. Najbolje vežbe za opuštanje i elastičnost mišića duše jesu one u kojima ležiš na leđima i podižeš nogu po nogu, savijene u kolenu – ovo možeš izvesti u raznim varijantama, sa odupiranjem o zid i privlačenjem kolena na grudi. Joga vežbe su najpreporučljivije.

Comments