Veliki, tamni podočnjaci i kolutovi ispod očiju nisu neobični. Neki od nas su prosto skloni tamnim krugovima, i/ili vrećicama ispod očiju. U to uključite i faktore stila života kao što su stres, nedostatak sna i produženo vreme ispred ekrana – i dobili ste savršenu kombinaciju za natečene plave podočnjake. Dakle, kako ukloniti podočnjake?
Ukoliko želite da otkrijete kako tačno možete da ih se otarasite, počnite od utvrđivanja i rešavanja osnovnog uzroka. Da li je to nedostatak sna ili su u pitanju samo geni? Naravno, kreme koje se mažu oko očiju mogu da pomognu, ali ne treba ih smatrati krajnjim rešenjem, jer u realnosti imaju poprilično ograničavajuć efekat kada je u pitanju diskoloracija.
Ipak, postoje brojni načini koji mogu da vam pomognu kako da se otarasite tamnih kolutova ispod očiju. U nastavku smo istražili kako to može da se uradi, i koji je najbolji način da se ovaj problem primiri.
View this post on Instagram
Šta izaziva podočnjake i tamne kolutove oko očiju?
Zapravo, stručnjaci smatraju da tamni podočnjaci mogu biti proizvod brojnih faktora. Jedan od glavnih razloga zbog kojih nastaju tamni kolutovi ispod očiju je gubitak volumena oko očiju, što se prirodno dešava kako starimo. Još jedan razlog je genetska predispozicija ka proizvodnji viška pigmenta. Pojedine osobe imaju naslednu hiperpigmentaciju, dok druge imaju porodičnu istoriju sa natečenim donjim kapcima.
Pored kozmetičkih implikacija, tamni kolutovi ispod očiju mogu ukazivati na probleme sa zdravljem. Jedan su od prvih znakova da se osećamo iscrpljeno ili da ne dobijamo dovoljno osnovnih stvari (na primer, san, voda i hranljive materije).
U digitalnom svetu u kome živimo, činjenica je da previše vremena provodimo ispred ekrana, bilo da je to laptop, telefon ili televizija, a to može pospešiti tamne podočnjake. Što više vremena provodite pred ekranom, to više opterećujete oči, i to je činjenica za koju vam nije potrebno stručno lice. Stručnjaci ističu da oči gube poriv za treptanjem kad su ispred kompjuterskog ekrana, a to izaziva isušivanje i proširivanje krvnih sudova, stvarajući senku oko očiju.
Kako ukloniti tamne podočnjake i kolutove oko očiju?
Pripazite na raspored spavanja
Pre svega, morate obratiti pažnju na dnevnu rutinu spavanja. To može da uključuje uspostavljanje ranijeg vremenskog intervala u kome ležete u krevet, ali i izbegavanje kofeina tokom večeri. Spavanje na leđima, sa glavom blago uzdignutom, takođe može pomoći u prevenciji zadržavanja tečnosti u licu, a samim tim uspostavljate bolju cirkulaciju u telu.
San i odmor omogućavaju našim telima da se detoksifikuju i obnove, a to je posebno važno za predeo oko očiju. Tamni podočnjaci i krugovi mogu biti izraženiji sa nedostatkom sna jer koža nije imala vremena da se “resetuje” i krvni sudovi u donjem kapku postaju prošireniji.
Zapamtite, takođe, da plavo svetlo može uticati na vaš ciklus spavanja i potisnuti melatonin, prirodni hormon u telu, čiji se nivoi uveče povećavaju kako bi se poboljšao san. Zato držite svoj telefon ili tablet na noćnom režimu danonoćno, i isključite ga svakog dana u određeno vreme, pre nego što ga odložite.
Pročitajte i ovo: Gua Sha kamen – kako i kada se koristi ova čudesna alatka za lice?
Povratite hidrataciju predelu oko očiju
Ne samo da će se voda otarasiti toksina kao što je so (koja se povezuje sa stvaranjem kesica ispod očiju), već pospešuje protok krvi i oživljava dehidriranu kožu koja izgleda tanko i krhko. Hidrirana koža je puna i stoga stvara više volumena, čineći tamne podočnjake i krugove manje uočljivim.
Druga opcija je da u svoju dnevnu rutinu uključite hijaluronsku kiselinu, a preporučujemo da to bude u okviru proizvoda za oči. Postoji “koktel” specifičnih proizvoda za dan ili noć sa sastojcima za nanošenje na podočnjake, uključujući hijaluronsku kiselinu i ceramide koji zadržavaju vlagu.
Investirajte u retinolsku kremu za oči
Retinol je jedan od onih sastojaka za koji gotovo nije moguće da niste čuli, a pre svega je poznat po svojim anti-age svojstvima. Ipak, stručnjaci smatraju da se može koristiti i kao “spas” kada je u pitanju tretiranje tamnih podočnjaka i kolutova.
Serum za oči koji sadrži retinol je neophodan da bi se stabilizovali melanociti (ćelije koje stvaraju pigment u koži koje doprinose tamnim krugovima) kako bi se sprečila hiperpigmentacija. Takođe, zgrušnjava dermis, poboljšava teksturu, zaglađuje linije i bore i sakriva ljubičaste tonove kože.
Tamni podočnjaci i kofein – da, pomaže!
Kofein nam ne pomaže samo da se osećamo budnije, već nam može pomoći i da izgledamo budnije. Kada se nanese na kožu u vidu seruma ili kao dodatak određenom proizvodu, kofein podstiče vazokonstrikciju (sužavanje krvnih sudova ispod očiju), što može dovesti do smanjenja nadutosti.
View this post on Instagram
Rashladite predeo očiju
Hladne temperature uklanjaju otok i pokreću cirkulaciju, što zauzvrat raspršuje toksine koji doprinose pepeljastom izgledu kože. Ako imate više krvi bogate hranljivim materijama, to znači da se toksini ispiraju i zadržavanje vode je smanjeno – što ostavlja kožu punijom i blistavijom u roku od nekoliko minuta.
Koristite šminku – ipak tome i služi
Ukoliko imate genetsku predispoziciju ka tamnim podočnjacima i krugovima, korišćenje korektora i korekcija boje na koži je strategija na koju uvek možete da se oslonite. Tonovi breskve će uravnotežiti plavu nijansu kesica ispod očiju na svetloj koži, žuti i biskvit tonovi najbolje odgovaraju srednjoj koži, a narandžasta je najbolja za tamnu kožu.
Dok četkica za šminku može da pruži preciznost, dobra je ideja da se odvojite od nje kada je u pitanju prikrivanje tamnih podočnjaka. Toplota vrhova prstiju pomaže da se proizvod zagreje i otopi, pomažući mu da se neprimetno uklopi u kožu. Puder za fiksiranje pomaže da podočnjaci budu skriveni tokom celog dana, bez potrebe za popravkom.
Ne zaboravite da nosite zaštitni faktor oko očiju
Podočnjaci možda nisu prvo mesto na koje pomislite prilikom nanošenja SPF kreme, ali to morate učiniti ako želite da zaštitite delikatnu kožu od UV zraka i izbegnete hiperpigmentaciju. Radi lakšeg snalaženja, izaberite kremu za oči koja sadrži cink-oksid ili titanijum-dioksid sa SPF 30 ili više, jer su obe ove vrste krema za sunčanje dovoljno nežne za upotrebu oko očiju.
Da li su tamni podočnjaci i kese ispod očiju isto?
Iako često naizmenično koristimo termine podočnjaci i kese ispod očiju, oni se pomalo razlikuju, pri čemu podočnjake karakteriše potamnjenje kože podočnjaka, dok kese simbolizuju otok oko očiju. Na neki način imaju suprotan izgled, ali su uzrokovani sličnim faktorima.
Pročitajte i ovo: Kojična kiselina – sastojak koji rešava hiperpigmentaciju i tamne fleke na koži
Naslovna fotografija: instagram.com/skincare
Nenad Grubanoski