Godinama unazad, Zorana Milidrag se nalazi na poziciji globalne eCommerce direktorke kompanije Sport Vision, ujedno uspešno obavljajući i funkciju predsednice eCommerce asocijacije Srbije. Pored ovoga, Zorana je i majka, koja se trudi da svoje poslovne obaveze ne donosi i u svoj dom, gde uživa u druženju s porodicom i prijateljima. Zorana veruje da je najteže i najvažnije da žena radi na emociji i na opstanku svih elemenata emocije, jer samo tako može sebi da dozvoli da oseti pravu ispunjenost. Budući da se hrabro odlučila na zahtevni, samostalni poslovni korak, sa Zoranom smo popričali o tome šta je motiviše u radu, šta je ono što najviše voli kod svog posla, koji su trenutni eCommerce trendovi i ko je skloniji kupovini – žene ili muškarci?

Zorana Milidrag 2 Žene u biznisu: Zorana Milidrag

Možemo reći da si izgradila uspešnu karijeru, da si majka, da si jaka i samostalna žena, ali istovremeno kreativna i nežna. Zašto društvo i dalje pokušava da "ukalupi" žene i kako se ti boriš protiv predrasuda?

Moj život se bazira sa “ulogama” ili, možda lepše rečeno, segmentima, i baš svaki posebno gradim i čuvam. To što sam mama, ne dam da utiče na moje poslovne ciljeve, ali i obrnuto – ne dozvoljavam da moja poslovna uloga ugrožava moj porodični i privatni život. Uloge su tvrđave za sebe, jedino što puštam da se “preliva” je emocija koja poprima drugačiji oblik u zavisnosti od segmenta u kom je aktivna. To što sam emotivna privatno i sa bliskim ljudima pretvaram u poslovnu strast, ali ne dozvoljavam da mi subjektivnost ili nežnost utiče na odluke u meri u kojoj je to moguće kod živog čoveka. Često dobijam komentare: “Ti imaš decu?!” ili “Ti si direktorka?!” od ljudi koji me vide samo kroz ulogu majke, ali – spolja gledano – ostavljam Zoranu direktorku čim uđem na vrata svoje kuće. Skinem štikle i pretvorim se u Zoju mamu, ženu, ćerku, sestru, drugaricu i komšinicu. S obzirom na to da moj posao iziskuje 24/7 razmišljanja, ovo je vrlo teško – ali bitno je da razdvojite poslovnu misao od privatne. Iako se ona nekada odvija u paraleli u mojoj glavi, spoljni svet to ne sme da oseti ili da bilo koga ugrozi. Isto važi i za posao, iako kad sam na važnim sastancima moram da brinem o organizaciji i, još važnije, emocijama i vaspitanju dece – ne dozvoljavam da se to vidi.

Najteže i najvažnije je da žena radi na emociji i na opstanku svih elemenata emocije, jer samo tako može sebi da dozvoli da oseti pravu ispunjenost. Ukoliko na putu do uspeha i samostalnosti izgubi nežnost, ranjivost i sreću za manje uspehe i radosti, probudiće se jednog dana toliko hladna i distancirana da više ništa neće moći da oseti. Uvek se više zalažem za ovajkav pristup i svakodnevno radim na sebi po tom pitanju, a predrasude kao predrasude, uvek će ih biti i neka ih tu da se “razbijaju”…

Nalaziš se na poziciji globalne eCommerce direktorke kompanije Sport Vision već više od šest godina. Šta te i dalje motiviše u radu i zašto si odabrala baš eCommerce?

Ono što mi zovemo eCommerce radi lakšeg razumevanja, zapravo je digitalni ekosistem – jedan nepregledan kosmos u kome “Univerzum kaže može” svaki put kada nešto dobro uradite i gde nema granica ni za padove, ni za uspone. Kada tako razumete ovu našu današnjicu i mogućnosti koje su nam date u eri u kojoj živimo, onda nema rutine i vremena kao relevantne kategorije. Svaki dan sam iznova inspirisana i istražujem šta još može da se unapredi. Moram da priznam da ta širina daje i prostor za stalnu sumnju da ništa nije dovoljno dobro i da uvek može još bolje, ali to me možda stalno gura napred. Meni je taj život bez preterane rutine baš onakav kakav volim i zato je eCommerce kao poslovni segment idealan za moj tip ličnosti.

Imaš više poslovnih uloga. Uz rad u kompaniji Sport Vison, jedan si od osnivača i predsednica eCommerce asocijacije Srbije. Zašto si se odlučila na ovaj samostalni karijerni korak?

Neko sam ko veruje samo u grupna postignuća, što me je navelo da razmišljam o tome da, iako u kompaniji za koju radim postižemo uspehe, dokle god celo tržište ne dostigne određeni nivo – ne možemo očekivati pravi uspeh. Tako sam shvatila da sva svoja znanja moram podeliti i sa ostalima na tržištu koji nisu imali priliku da na ovaj način uče i stiču iskustva. Tu je i segment uticaja koji ima svoj pravi smisao samo ako se koristi u širem kontekstu, pa se tako ceo život borim za sve one čiji se glas ne čuje, a to danas koristim i u poslu.

Osnivanje eCommerce Asocijacije Srbije delo je ne samo mene, već tima stručnjaka koji razmišljaju na sličan način kao i ja, i zato su bili spremni da se odreknu i svog slobodnog vremena radi opšteg dobra. Pokazalo se da je deljenje i dodatno angažovanje dobar pristup jer danas imamo bolje tržište, zakone, infrastrukturu, unapređene trgovce i edukovanije kupce.

Ko je po tvom mišljenju skloniji online kupovini - muškarci ili žene?

Prema svim istraživanjima, to su žene – što mnogo govori o njihovoj analitičnosti i praktičnosti. Analitika kaže da one kupuju većinski, ali uz napomenu da kupuju za sebe, ali i za muškarce i decu, dok muškarci kupuju uglavnom samo za sebe. Tako da ne možemo reći da žene većinski kupuju, već one više vole sam čin kupovine. Bavljenje navikama kupaca, na koji način se ponašaju i kako da ih učinimo zadovoljnim je segment koji najviše volim u digitalu. Nema potrebe za subjektivnošću jer analitika sve pokazuje i možete se ponašati baš onako kako vaš kupac želi, a da vam on/ona ništa ne kaže.

Zorana Milidrag WANNABE Magazine Žene u biznisu: Zorana Milidrag

Da li si iz ličnog iskustva online kupovine pokupila određene "lekcije" koje si kasnije primenila u svom poslu?

Meni najčešće u šali zabranjuju da kupujem online jer se odmah javim sa novim idejama, ali i komentarima za unapređenje. Kada kupujem, uvek se postavljam kao kupac, a ne ekspert, i to mi mnogo pomaže da unapređujem digitalni ekosistem u kom radim. Naravno da ovo nije lako i da je distanciranje od polja ekspertize surova disciplina, ali ovo je nešto što morate da radite da biste uvek bili bolji.

Koji su trenutni eCommerce trendovi? (rent fashion, second hand shopping, resell)

Iako mogu da kažem da naš region kasni za svetskim trendovima kada je u pitanju digital business, svedok sam i da vrlo brzo prihvatamo sve što nam daje određenu vrednost. Mišljenja sam da kod nas promenu teže prihvataju trgovci uz “opravdanje” da naše tržište nije spremno. Svaki kupac na svetu spreman je za sve što mu život čini boljim i lakšim. Tako da se nadam da ćemo uspeti da edukujemo, ohrabrimo i osnažimo činioce digitalnog ekosistema da malo i rizikuju i počnu brže da prihvataju svetske trendove. Trenutno je najveći trend sustainability i sve u vezi sa ovom temom. Svet se kreće iz fast consumption i fast fashion u recycling, second hand i rent a fashion.

Kod nas je i dalje, zbog određenih socijalnih dešavanja u prošlosti, trend da nosimo sve skupo i brendirano, ali očekujem da će i kod nas vrlo brzo doći promena svesti. Ukoliko im je, ipak, važno da to bude brendirana garderoba, verujem da će im biti lepše da nose makar i povremeno original torbu, umesto što smo sve više svedoci kopija originala tih istih brendova za kojima žude. Na ovaj način možete iznajmiti najželjenije komade i nositi baš onoliko koliko vam je neophodno za zadovoljenje vaših potreba ili, ukoliko imate veći budžet, možete kupiti polovne, ali veoma očuvane komade (ili čak nenošene) po daleko nižoj ceni nego što je to slučaj u prodavnici. Prema pojedinim procenama očekuje se da tržište online second handa (rCommerce) ide na 77 milijardi dolara do 2025. godine. Ovo je prilika i za naš region da pronađu potencijal u rcommerce sajtovima i appovima poput Vestiaire collective kod luxury brendova ili Zirce marketplacea. Sigurna sam da će ovo postati pravi boom i za naš region.

Kako smatraš da će izgledati eCommerce budućnosti, da li nas čeka personalizacija online kupovine… ili nešto drugo?

eCommerce u budućnosti (na pojedinim tržištima ovo je već sadašnjost) će težiti brzini. Pod ovim podrazumevam brzinu pretrage i personalizovanu ponudu, brzi sadržaj – video, brzi i svi mogući načini plaćanja uz brze potrošačke kredite, brza isporuka u danu i jednako brza mogućnost zamene ili povrata robe. Ceo customer journey mora da bude završen u roku od 24 č ili 48 č ukoliko se kupac odluči za zamenu robe. Kupac budućnosti je kupac koji će vam biti lojalan zbog usluge i brzine, a brend će postati manje relevantan jer smo već svedoci da se čak i proizvodi velikih svetskih brendova ne razlikuju mnogo. Male su razlike u istoj klasi proizvoda između brendova, bilo da su u pitanju modni brendovi, automobili, nameštaj ili kozmetika. Ponudite kupcu sigurnu i brzu kupovinu i odlučiće se baš za vas i vaš proizvod.

Trendovi se menjaju, navike i želje svih nas se u toku godina menjaju, a niko od nas nema samo jednu životnu ulogu. Kako sve to utiče na personalizaciju kupovine?

Personalizacija može biti sjajno “oružje” kada su u pitanju određene industrije i velika tržišta i kada pratite customer journey kroz sve tačke tog kretanja. Ukoliko ste u fast fashion industriji sa prosečno jednom kupovinom mesečno i još idealno da ste mono brand i da vaša baza podataka sadrži veliki broj informacija sa kojom može da radi veštačka inteligencija, ubeđena sam da taj web shop ili aplikacija bolje zna šta ja želim od mene same. Tu su i personalizacije na temu onoga o čemu razgovaramo da nam je potrebno, vremenske prognoze, demografije, ponašanja na društvenim mrežama koja mogu da nam ponude odličan izbor, a da ništa ne tražimo. Isto važi i za, na primer, hipermarkete ili bilo koji segment sa velikom frekvencijom kupovine. Do problema dolazi ukoliko personalizacijom smatrate segmentaciju na, na primer, muškarce i žene jer znamo da žene kupuju i za muškarce i decu. Takođe je diskutabilna personalizacija kod onih gde je frekvencija kupovine oko dva puta godišnje, pogotovo ukoliko je multibrend u pitanju, jer su pretpostavke vrlo neprecizne. Ipak, verujem da će vremenom personalizacija kao alat napredovati i da će postajati upotrebljiva za sve industrije i tržišta i radujem se da se to dogodi.

Zorana Milidrag 1 Žene u biznisu: Zorana Milidrag

Da li će eCommerce zameniti tradicionalnu kupovinu i da li nam u eCommerce-u fali ličnosti i ljudskosti? Kako možemo premostiti taj nedostatak?

Mišljenja sam da će se vremenom pojaviti samo novi načini kupovine, dok će svi kanali koji budu korišćeni i unapređivani opstati. Verujem da je digital zapravo pozitivno uticao na fizičke prodavnice jer ih je naterao da se trasformišu i unaprede. Svi oni koji nisu prihvatili da se svet i poslovanje menja, ili su već zamenjeni ili je pitanje trenutka kada će se to desiti. Neće digitalizacija “uništiti” tradicionalno poslovanje, već će se to desiti jer pojedini poslovni ljudi ne prepoznaju značaj digitalne trasformacije i plaše se od te reči misleći da to znači u najmanju ruku teleport – dok je, zapravo, to transformacija ljudi i procesa na koju naknadno može da se doda tehnologija koja poslovanje dodatno automatizuje, skalira i unapređuje. Dakle, ecomm ne samo da ne odbacuje ličnost i ljude, već naprotiv, bavi se upravo ljudskim potrebama i navikama. Nekada smo mušterije morali da pitamo (i to kad dođu do nas) šta im je potrebno. Danas sa digitalom znamo bolje od samih kupaca šta je to što je njima potrebno i to im nudimo baš kada oni to žele. Ovakvim načinom bavljenja svakom individuom, pristup postaje još ličniji nego što je to bio slučaj u fizičkim kontaktu. 

Koliko se eCommerce promenio u poslednjih šest godina i kako se i tvoj pogled na biznis promenio u toku istog perioda?

eCommerce se menja iz dana u dan. Tamo gde je Kina danas u eCommerce, Evropa će biti za najmanje pet godina, dok je Amerika negde između. Suština pozadine eCommerce, tj. digitalnog ekosistema, ogleda se u disciplini i tim milimetarskim unapređenjima svakog procesa koji doprinosi kvalitetu kupovine. Svaku inovaciju koju danas uvedete u eCommerce morate najkasnije da preispitate za šest meseci i ponovo inovirate i unapređujete jer posle je već kasno. Ja se isto tako brzo menjam sa eCommercom jer i kad uradite nešto dobro ili loše – nema vremena za proslavu pobede ili razočaranje, jer kao u košarkaškoj utakmici, protivnik je već u kontranapadu. Morate imati fokus i to samo na mix analitike i mogućnosti da vidite širu sliku koji vam daje pravac za dalje korake. Nekada će ti koraci biti napred, nekada nazad, ali važno je da se krećete ka svom cilju, a to su kupci i zadovoljenje njihovih potreba koje će se vama vratiti kroz rast prometa i profitabilnosti.

Šta najviše voliš kod svog posla, a šta smatraš najvećim izazovom?

Najviše volim što imam slobodu da utičem na razvoj i tako direktno utičem na kreiranje uspeha. Digitalni biznis se toliko brzo menja, da ste stalno u “zaostatku” i ne postoje dva ista dana na poslu i to me potpuno fascinira. Ta različitost i konstantni izazov vam ne da da uđete u rutinu i opustite se. Takođe, tu je segment koji je za mene najvažniji, a to je mogućnost da radim sa mladim ljudima i da ih edukujem. Ta mogućnost da gledate napredak ljudi i da na određeni način doprinosite tome je za mene suština i stalna motivacija da i ja učim više i sebe dajem i preko granica.

Svaki posao koji je toliko dinamičan nosi sa sobom i veliku odgovornost i stres. Nekada, kada se umorim, ovo je nešto što predstavlja deo koji manje volim, ali onda već dođe sledeći dan kada doživljavam sve ono što sam gore navela i vrati mi se snaga da nastavim sa ovim rudarskim, ali vrlo inspirativnim poslom.

Da li je tvoj karijerni poziv uticao na tvoj lični stil, ili je tvoje interesovanje za modu, zapravo, pokrenulo tvoju poslovnu viziju?

Kao i svaka žena, a pogotovo žena Bik u horoskopu – prolazila sam kroz razne ekstravagantne faze. Volim da iznesem stvari na drugačiji način, volim boje i komade sa “karakterom”. Moj stil je sa godinama elegantniji i svedeniji, ali je daleko od nečega uobičajnog. Možda u penziji postanem Prada žena, ali do tada će to ipak biti ceo portfolio Fashion Weeka. Baš kao što je i moj život višeslojan, takav je i moj stil. Dok sam u poslovnom izdanju – uvek sam na štiklama i volim odela; veče je sinonim za haljinu, a dan za potpuno ležeran stil. Pored aktivnosti na poslu, veliki sam ljubitelj prirode i šetnje sa svojom porodicom i tu je nezaobilazna reka, do koje odlazim kad god imam priliku sa prijateljima. Takav način života iziskuje, pored ekstravagancije, udobnost za koju kod mene nema kompromisa. Sve što nosim mora da bude tako ukrojeno kao da je pravljeno baš za mene, tako da nemam osećaj da imam bilo šta na sebi jer na taj način mogu da se koncentrišem na druge aktivnosti.

Zorana Milidrag 4 Žene u biznisu: Zorana Milidrag

Imaš li omiljeni komad odeće koji si kupila online?

Sebe ne mogu nazvati tipično ženskom osobom i nisam ljubitelj kupovine i kabina sa lošim svetlom po prodavnicama. Moja kompletna kupovina odvija se ili online ili custome made kod domaćih kreatora. Sve kupujem online i vrlo mi je važno da postoji brzi način da robu vratim ukoliko mi nešto ne odgovara. Kupujem online kako na domaćim sajtovima, tako i u inostranstvu. To su uglavnom haljine – imam ih uvek nedovoljno (iako moj orman ne misli tako). 

Koji je tvoj poslovni moto?

Jedna osoba koja je mnogo uticala na moju karijeru često govori: “Nađi način”, mislim da je vremenom ovo postao i moj poslovni moto iako ga eksplicitno ne izgovaram naglas. Pokazalo mi se da kad god ne mogu da ostvarim neki cilj, stanem i kažem sebi “nađi način” – deluje banalno, ali shvatite vremenom da uvek postoji način samo je potrebno da menjate perspektivu iz koje gledate na rešenje. 

Šta je za tebe definicija uspeha?

Sve što nas izmešta iz zone komfora je za mene uspeh. Kod nas se ljudi često hvale uspesima samo kao pozitivnom delovanjem, dok sam svoje najveće uspeha postigla upravo iz nečega što se socijalno gledano smatra neuspehom. Svaki propali projekat me je toliko duboko promenio da slobodno mogu da ih proglasim svojim najvećim uspesima. Takođe, ne verujem u lične uspehe jer ni individualni sport nije individualan, već iza tog sportiste stoji ceo tim i porodica koji su tome doprineli. Tako je meni kod uspeha veoma važan njegov širi uticaj i to da imam sa kim da ga podelim, bilo da je uspeh poslovni ili privatni.

Fotografije: wannabemedia.rs

Pitanja: Jovana Pantić

Comments