Do avgusta ove godine, u Turskoj je ubijeno 146 žena. Njihove ubice, u najvećem broju slučajeva, prolaze uz kazne kraće od godinu dana, pravdajući se reagovanjem u afektu. Veliki broj njih nikada ne bude osuđen. Žene u Turskoj su odlučile da je dosta. Organizacije i skloništa za zaštitu žena, borci za ljudska prava i svi, svesni nepravde u Turskoj, odlučili su da borbu za svoja prava nastave putem društvenih mreža.
Postavljanjem crno-belih fotografija, žene su pokazale kako njihova fotografija može biti jedna od sledećih na stranama crne hronike. Osim hashtag-a #challengeaccepted, žene su uz fotografije koristile i hashtag-ove poput #istanbulsözleşmesiyaşatır – primenimo Istanbulsku konvenciju, kako bi ukazale na to da država, težeći da se povuče iz Konvencije, negira osnovna prava ženama, samo zbog njihovog pola.
Širenjem poruke, u jednom trenutku je došlo do izostavljanja imena žrtava i objašnjenja na šta se #challengeaccepted zapravo odnosi i koji je smisao crno-belih fotografija, a poruka je otišla u potpuno pogrešnom smeru. Za samo nekoliko sati, Instagram je bio preplavljen crno-belim fotografijama žena sa svih krajeva sveta, bez ikakvog objašnjenja. Ubrzo su dodati i tagovi poput #womensupportwomen, a u fokusu se našlo slavljenje žena sa svim njihovim vrlinama i manama.
Saw this on my IG (credit to auturkishculturalclub and belzeeboobz) and I thought it was worth sharing.#ChallengeAccepted #KadinaŞiddeteHayır #StopViolenceAgainstWomen #IstanbulSözleşmesiYaşatır #WomenSupportingWomen pic.twitter.com/a119SEvoTx
— Irish G. (@PolymerGirl23) July 27, 2020
Iako je i ova poruka i te kako plemenita i potrebna u današnjem društvu, #challengeaccepted iza sebe ipak ima mnogo dublju i bitniju priču. Priču o tome kako žene širom sveta žive uskraćene za osnovna ljudska prava, u strahu da im sadašnji ili budući partner može oduzeti život, u strahu da bilo kome ispričaju da ih muž, otac ili brat maltretira. To nisu samo žene u Turskoj, Aziji ili nekoj drugoj zemlji daleko od nas. Nasilje nad ženama jedan je od najvećih problema društva, o kom se uporno ćuti u mnogim zemaljama.
Problem o kom ćute država i njene institucije, ali i žrtve, u strahu da će biti osuđivane, odstranjene iz društva. U strahu da će im život biti oduzet. Zato ćemo ovaj izazov stvarno prihvatiti, a naše društvene mreže ćemo iskoristiti da podignemo svest o nasilju nad ženama, širom sveta. Naša poruka se neće izgubiti. Naše žrtve nikada neće biti zaboravljene.
Naslovna fotografija: instagram.com/kikioak
Aleksandra Aničić