Svako od nas je nekada pogrešio i time povredio osobu do koje mu je stalo. Nakon takvih situacija trebalo bi da usledi iskreno izvinjenje, jer prošlost ne možemo promeniti, ali osobi koju volimo možemo staviti do znanja da nam je žao – i pokušati da zatražimo oproštaj. Ipak, mnogi od nas ne znaju tačno kako da se izvine. Neki ne znaju zato što se boje, drugi zato što im je neprijatno, treći zato što ne znaju da iskomuniciraju svoja osećanja, a četvrti zato što nisu iskreni prema sebi, i samim tim prema drugima. Kao što je Miley Cyrus davno u pesmi “7 Things” rekla “When you mean it, I’ll believe it, if you text it I’ll delete it“, isto tako ćemo vam i mi odmah reći – izvinjenje se ne piše u poruci. A zatim, kada odlučite da se izvinite uživo, obratite pažnju na to da postoji pet jezika izvinjenja, a mi vam ih otkrivamo u nastavku. Ukoliko ih se držite, učinili ste sve što ste mogli da pokažete da vam je žao.
View this post on Instagram
Pokazivanje kajanja/žaljenja
Prva stvar, i možda najteža stvar je reći da vam je žao što ste dragu osobu povredili, da se izvinjavate i kajete, i da vas je stid vaših reči ili dela. Na taj način, vi ste već pokazali da ste svesni svoje greške i da ste se spremni da pokušate da je ispravite, što ćete i učiniti narednim koracima. Pokazivanje iskrenog žaljenja je korak koji probija led, i bez kojeg nema daljeg izvinjavanja.
Prihvatanje odgovornosti
Sledeći veoma važan korak je da prihvatite odgovornost za svoja dela, i da se ne pravite da su se stvari koje su se dogodile odvile same od sebe. Trebalo bi da priznate svoj udeo u svađi, i kažete da nije trebalo da kažete ili uradite to što ste uradili, jer je bilo pogrešno. Na taj način, vi pokazujete da razumete grešku u svom postupku i spremni ste da je ne ponovite. Izvinjenje bez prihvatanja odgovornosti je isprazno i nije korisno, jer ne daje nikakvu nadu da ćete se u budućnosti poneti bolje – čim ne razumete zbog čega se izvinjavate sada i u čemu ste to pogrešili.