Iskreno razumevanje i pokajanje
Nakon prihvatanja odgovornosti, sledi iskreno pokajanje. U ovom stadijumu izvinjenja trebalo bi dobro da razumete uticaj svojih dela i kažete osobi koju ste povredili da samo možete zamisliti kako su vaše reči i dela uticala na nju. Zatim, treba da joj stavite do znanja da više nećete ponoviti istu stvar. Onda kada na svojoj koži možete da osetite i razumete bol koju ste naneli, sigurno je da je nećete naneti ponovo. Naravno, niko od nas zaista ne može znati kako je bilo nekom drugom, ali možemo pokušati da se makar nakratko smestimo u tuđe cipele.
View this post on Instagram
Ponuda restitucije
Izvinjenje je dobro, ali nije uvek dovoljno. Kada nekoga doboko povredite, vaše reči, ma koliko bile iskrene, možda neće u potpunosti moći da dopru do osobe koja stoji sa druge strane – i tada bi trebalo da im ne samo kažete, već i delima pokažete da ćete se iskupiti. Kažite im da ćete im se odužiti i na koji način ćete to učiniti. I zatim to i učinite. To može biti jednostavan gest, ali dokle god je promišljen i sa iskrenom namerom, neće ostati neprimećen.
Traženje oproštaja
I za kraj, tražite oproštaj, odnosno – pitajte za oproštaj. Vi želite da se iskupite pred osobom koju volite, ali vam znači da vam ona i oprosti na grešci – te je sasvim u redu da je pitate može li vam oprostiti, jer će vam to skinuti kamen sa srca.
Naslovna fotografija: instagram.com/parisianlifeestyle
Jovana Pantić