“U celom svetu je isto: žene se trude oko oblačenja samo da bi napakostile ili se dopale drugim ženama.”
Elza Skjapareli (Elsa Schiaparelli, 1890-1973) jedna je od najvećih kreatorki u vremenu između dva rata i najveća modna suparnica Koko Šanel (Coco Chanel). Rođena je u Rimu gde je studirala filozofiju, ali kako se njena divlja i neobična ličnost kosila sa uverenjima svojih roditelja, aristokrata, još u mladosti napustila je dom, fakultet i otišla najpre u Njujork, zatim u Pariz. Tokom studija objavila je knjigu senzualnih poema kojima je njena familija bila šokirana.
Tada su se spojile umetnost i moda i svet je postao drugačiji
Ove metropole omogućile su joj upoznavanje sa današnjim predstavnicima, a tadašnjim istaknutim umetnicima avangarde: u Njujorku je upoznala Gabi Pikabije (Gaby Picabia), tada već bivšu ženu dadaiste Frensisa Pikabijea (Francis Picabia), Marsela Dišana (Marcel Duchamp) i Mana Reja (Man Ray). Svako od njih dao je svoj doprinos polju kojim se bavio, i sa još nekim istaknutim umetnicima stvorili su jednu od najrevolucionarnijih i najinovativnijih epoha. Pisanu reč je ostavila po strani, sve do 1964. kada je napisala autobiografiju, a od 1923. ispoljavala je svoju ličnost kroz umetnost, odnosno kroz kreiranje garderode i stvaranje mode.
Revolucionarni rad Elze Skjapareli
Prva je počela da se poigrava printovima na gardorobi, pa su odevni predmeti koje je ona kreirala na sebi oslikavali delove tela, hrane i ostalih pojava koje su do tada, u svakodnevnom kontekstu bile obične. Ona ih je izmestila u drugačiji kontekst, modno ih je preobrazila i postigla začuđujući efekat.
Prva je oneobičila dugmad, te više nisu služila samo za zakopčavanje, već i kao broševi i svojevrsni ukrasi.
Prva je upotrebila cibzare svakakvih boja, najpre na sportskoj odeći, a pet godina kasnije i u večernjoj kolekciji. Cibzari su se uklapali u novi duh epohe – brz, strmoglav, i duh koji je zahtevao brže skidanje odeće.
Prva je, sa Gabi Pikabije, popularizovala način izlaganja i prodaje garderobe po buticima. Umetnost, u koju svakako spada i moda, pretendovala je u avangardi dostupnost svima i na svakom koraku. Tu su se butici odlično pronašli.
Zajednički rad Elze Skjapareli i Salvadora Dalija
Salvador Dali nam je poznat po svojim šokantnim ostvarenjima na polju slikarstva, grafike, vajarstva, literature i filma. U modnoj umetnosti istakao se u paru sa Elzom.
Inspirisao ju je da izmesti cipele sa nogu (sa dužinom na “u”) na glavu, te su nastali zanimljivi šeširi u obliku cipele. Na svilenim večernjim haljinama oslikavao je jastoge, a zajedno su osmislili “tirs dres” (tears dress).
Elza Skjapareli šokirala je svojim životom i kreacijama, pa pretpostavljamo da nije slučajno jedan od svojih parfema iz 1937. nazvala baš tako – Schocking.
A vi ljubitelji virtuelnog posetite moj omiljeni sajt, ili budite jedan od oko pet hiljaditi član fejsbuk grupe posvećene ovoj čudnoj i hrabroj ženi.
Danas iz njenih modnih i umetničkih radova iščitavamo: Usudi se biti drugačiji!
Ivana Miljak pokreće, provocira, polemiše, sa namerom da oslobodi i otkrije… Bez sumnje sadrži u sebi najsmelija nastojanja ka stvaranju posve originalnog. Raskida sa starim i otkriva novo, ne pretenduje na trajnost, a još manje na nepromenljivost.