“U celom svetu je isto: žene se trude oko oblačenja samo da bi napakostile ili se dopale drugim ženama.”
Elza Skjapareli (Elsa Schiaparelli, 1890-1973) jedna je od najvećih kreatorki u vremenu između dva rata i najveća modna suparnica Koko Šanel (Coco Chanel). Rođena je u Rimu gde je studirala filozofiju, ali kako se njena divlja i neobična ličnost kosila sa uverenjima svojih roditelja, aristokrata, još u mladosti napustila je dom, fakultet i otišla najpre u Njujork, zatim u Pariz. Tokom studija objavila je knjigu senzualnih poema kojima je njena familija bila šokirana.

ONA, sa cipelom na glavi i Dalijevim usnama na džepu
Tada su se spojile umetnost i moda i svet je postao drugačiji
Ove metropole omogućile su joj upoznavanje sa današnjim predstavnicima, a tadašnjim istaknutim umetnicima avangarde: u Njujorku je upoznala Gabi Pikabije (Gaby Picabia), tada već bivšu ženu dadaiste Frensisa Pikabijea (Francis Picabia), Marsela Dišana (Marcel Duchamp) i Mana Reja (Man Ray). Svako od njih dao je svoj doprinos polju kojim se bavio, i sa još nekim istaknutim umetnicima stvorili su jednu od najrevolucionarnijih i najinovativnijih epoha. Pisanu reč je ostavila po strani, sve do 1964. kada je napisala autobiografiju, a od 1923. ispoljavala je svoju ličnost kroz umetnost, odnosno kroz kreiranje garderode i stvaranje mode.

Pored ovolikih fioka, kome još treba torba
Revolucionarni rad Elze Skjapareli
Prva je počela da se poigrava printovima na gardorobi, pa su odevni predmeti koje je ona kreirala na sebi oslikavali delove tela, hrane i ostalih pojava koje su do tada, u svakodnevnom kontekstu bile obične. Ona ih je izmestila u drugačiji kontekst, modno ih je preobrazila i postigla začuđujući efekat.

U toj epohi interdisciplinarnost bila je u ekspanziji: simboli muzičke umetnosti upotrebljeni u modi
Prva je oneobičila dugmad, te više nisu služila samo za zakopčavanje, već i kao broševi i svojevrsni ukrasi.

Napravljeno u saradnji sa Žan Koktoom, francuskim piscem, slikarom i režiserom
Prva je upotrebila cibzare svakakvih boja, najpre na sportskoj odeći, a pet godina kasnije i u večernjoj kolekciji. Cibzari su se uklapali u novi duh epohe – brz, strmoglav, i duh koji je zahtevao brže skidanje odeće.
Prva je, sa Gabi Pikabije, popularizovala način izlaganja i prodaje garderobe po buticima. Umetnost, u koju svakako spada i moda, pretendovala je u avangardi dostupnost svima i na svakom koraku. Tu su se butici odlično pronašli.
Zajednički rad Elze Skjapareli i Salvadora Dalija
Salvador Dali nam je poznat po svojim šokantnim ostvarenjima na polju slikarstva, grafike, vajarstva, literature i filma. U modnoj umetnosti istakao se u paru sa Elzom.
Inspirisao ju je da izmesti cipele sa nogu (sa dužinom na “u”) na glavu, te su nastali zanimljivi šeširi u obliku cipele. Na svilenim večernjim haljinama oslikavao je jastoge, a zajedno su osmislili “tirs dres” (tears dress).
Elza Skjapareli šokirala je svojim životom i kreacijama, pa pretpostavljamo da nije slučajno jedan od svojih parfema iz 1937. nazvala baš tako – Schocking.
A vi ljubitelji virtuelnog posetite moj omiljeni sajt, ili budite jedan od oko pet hiljaditi član fejsbuk grupe posvećene ovoj čudnoj i hrabroj ženi.
Danas iz njenih modnih i umetničkih radova iščitavamo: Usudi se biti drugačiji!

Haljina koju je ručno islikao Salvador Dali 1937. godine

Ukoliko želite bar malo da se približite ovoj šoking genijalki, provedite noć u London u sobi koja nosi njeno ime. Ta bliskost bi vas izasla £1,500.

Mačkaste naočare

Jedne u nizu "nalakirani nokti" rukavica koje je dizajnirala

Ujedinjeni šeširi Elze Skjapareli
Ivana Miljak pokreće, provocira, polemiše, sa namerom da oslobodi i otkrije… Bez sumnje sadrži u sebi najsmelija nastojanja ka stvaranju posve originalnog. Raskida sa starim i otkriva novo, ne pretenduje na trajnost, a još manje na nepromenljivost.