Uskoro nam stiže serija Feud: Capote vs The Swans, a istinita priča iza sukoba u visokom društvu Menhetna je jedan od najvećih književnih skandala svih vremena. Antologijska serija se fokusira na život Trumana Capotea i njegove grupe prijateljica, koje je nazvao svojim labudicama (The Swans).

Prve dve epizode ​​će biti premijerno prikazane na Hulu 31. januara. Seriju je režirao poznati reditelj Gus Van San, a glumačka ekipa uključuje velika imena kao što su Naomi Watts, Demi Moore, Calista Flockhart i Chloë Sevigny. Predstavljamo vam istinitu priču prema kojoj je snimljena serija.

Feud: Capote vs The Swans – istinita priča

Ko je bio Truman Capote?

Rođen 1924. u Nju Orleansu, Truman Capote je bio američki romanopisac, scenarista, dramaturg i glumac. Njegovi romani postali su klasici – Doručak kod Tifanija (sada verovatno poznatiji po filmskoj verziji) i Hladnokrvno, koji je pokrenuo našu opsesiju true crime pričama.

Capote je bio poznat po svom visokom glasu i čudnim vokalnim manirima, neobičnom stilu odevanja i izmišljotinama: često je tvrdio da poznaje ljude koje zapravo nikada nije sreo (Greta Garbo). Imao je sklonost ka piću i drogama, održavajući kontakt s nizom eklektičnih prijatelja iz visokog društva.

Deo njegovog javnog imidža bilo je dugogodišnje rivalstvo sa piscem Goreom Vidalom. Uprkos tome što Capote nikada nije javno podržao pokret za prava homoseksualaca, njegova otvorenost prema sopstvenoj homoseksualnosti ga je učinila važnom figurom u društvenoj borbi.

Ko su bile njegove “labudice”?

U godinama nakon objavljivanja romana Hladnokrvno 1966, Capote je postao tražen više nego ikad pre i čvrsto se etablirao kao član njujorškog džet-seta. Razvio je krug prijateljica koje je odmila zvao svojim “labudicama”. One su ga pratile na žurkama, na jahtama i na putovanjima po svetu.

Među labudicama su bile Lee Radziwill, sestra Jackie Kennedy Onassis, koja je bila ambiciozna glumica, kao i Babe Paley, Slim Keith, Ann Woodward, CZ Guest, Gloria Guinness, Marella Agnelli i Pamela Harriman. Sve su bile neizmerno bogate, lepe i na listi najbolje obučenih žena na svetu.

CZ Guest je bila devojka sa naslovne strane i muza Andyja Warhola i Salvadora Dalija. Ona je dojahala na belom konju u plesnu dvoranu hotela Waldorf Astoria 1955. godine, decenijama pre nego što je Bianca Jagger uradila to isto u Studiju 54.

Pamela Harriman se udala za sina Winstona Churchilla, pre nego što je postala ambasadorka SAD u Parizu. Slim Keith je bila žena koja je otkrila Laurent Bacall, a njen muž prethodno je bio u braku sa Pamelom Harriman.

Capote i njegove labudice živeli su u centru pažnje njujorškog visokog društva. Capote je 1966. bio domaćin sada već legendarnog bala pod maskama u hotelu Plaza – najvećom zabavom godine, učvrstivši je svoj status jedne od najomiljenijih ličnosti u gradu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by SAVENAC 1821 (@savenac1821)

Kako se odigrala njihova svađa?

Kroz svoj društveni život među bogatima, Capote je dodatno prikupljao pažnju za roman koji govori o svemu tome, Odgovori na molitve. Objavljivanje knjige, koju je Capote planirao od 1958. godine, stalno je odlagano, sve dok nije dozvolio magazinu Esquire da objavi četiri poglavlja nedovršenog romana 1975. i 1976. Prvo poglavlje koje se pojavilo, Mohave, objavljeno je kao samostalna kratka priča. Drugo, La Cote Basque 1965, označio je početak Capoteovog “društvenog samoubistva”.

La Cote Basque 1965
je zasnovana na disfunkcionalnom privatnom životu njegovih “labudica”, koje su predstavljene ponekad pod pseudonimima, ali i pod pravim imenima. Poglavlje je iznelo sav prljav veš njujorške elite:
od tračeva o princezi Margaret i ostatku britanske kraljevske porodice, do opisa Jackie Kennedy Onassis kao „proste i napadne”.

Capote je opisao vanbračne afere “labudica”, a čak je optužio bivšu glumicu Ann Woodward za ubistvo muža. Priča se da je Ann prerano upozorena na sadržaj poglavlja i da se ona ubila cijanidom zbog toga.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Air Mail (@airmailweekly)


Mnoge “labudice” su nakon toga odbile da progovore sa Capoteom, što je rezultiralo gotovo potpunom društvenom izolacijom za pisca. Posledice toga su ga gurnule ka dodatnoj konzumaciji droge i alkohola, jer je tvrdio da nije očekivao negativne reakcije koje će poglavlje izazvati.

“Sva literatura je trač. Šta su u božjoj zelenoj zemlji Ana Karenjina ili Rat i mir ili Gospođa Bovari, ako ne tračevi?”, izjavio je za magazin Playboy nakon kontroverze.

Šta se desilo posle skandala?

Kasnih sedamdesetih, Capote je bio na rehabilitaciji od droge, a vesti o njegovim nervnim slomovima često su stizale do javnosti. Godine 1978, dao je intervju u alkoholisanom stanju, priznavši da je budan dva dana.

„Ubiću se… bez namere“, rekao je.

Direktan prenos intervjua dospeo je na naslovnice u nacionalnim medijima. Nakon oduzimanja vozačke dozvole i napada na osnovu halucinacija 1980. koji je zahtevao hospitalizaciju, Capote se povukao iz javnosti. U retkim prilikama lucidnosti, nastavio je da promoviše roman Odgovori na molitve kao da je skoro gotov, i navodno je planirao reprizu bala pod maskama.

Capote je umro u Los Anđelesu 1984. od bolesti jetre, u 59. godini. Čuvši za njegovu smrt, Gore Vidal je to slavno proglasio njegovim “mudrim potezom u karijeri”.

Pročitajte i ovo: Istinita priča o srceparajućoj borbi za život: “Society of the Snow” vas neće ostaviti ravnodušnim

Naslovna fotografija: instagram.com/glamurama

Božica Luković

Comments