Kaže se da je bolest izlečiva ako se otkrije na vreme. Šta to “na vreme” tačno znači? Koliko često bi žene trebalo da rade preglede?

Jednostavnim Papanikolau testom (Papa) mogu da budu otkrivene promene u najranijoj fazi bolesti, kada su i šanse za izlečenje najveće. Međutim, Papa testom se mogu otkriti i promene koje prethode nastanku raka (prekancerozne promene); uklanjanjem ovih promena sprečava se nastanak raka grlića.

Zbog toga su važni redovni ginekološki pregledi i Papa test najmanje jednom u 3 godine.

U razvijenim zemljama, učestalost i smrtnost raka grlića materice su u poslednjih nekoliko decenija drastično smanjeni zahvaljujući masovnim organizovanim programima koji uključuju redovne preglede (skrining), a u poslednjim godinama i vakcinaciju.

U Srbiji, skrining program je započeo ali još uvek ne pokriva celokupnu teritoriju zemlje i odziv žena je nedovoljan.

U kom uzrastu bi žene trebalo da počnu sa redovnim ginekološkom pregledima?

Svim ženama se preporučuje da najkasnije od 25. godine starosti započnu redovne preglede kod ginekologa, tokom kojih se Papa testom utvrđuje da li ima izmenjenih ćelija. Pregled je jednostavan i bezbolan i uključuje uzimanje brisa grlića materice. Ovaj pregled treba uraditi  najmanje jednom u tri godine.

vakcina Intervju: dr Ana Jovićević, epidemiolog sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije

Kod nas je često strah glavni uzrok ignorisanja zdravstvenog stanja. Kako motivisati žene da povedu računa o svom zdravlju i idu redovno na preglede?

O raku grlića materice trebalo bi češće da se govori i piše u medijima. Edukacijom o nastanku bolesti, njenim posledicama kao i besplatnim skrining programima u zdravstvenim ustanovama žene bi bile dodatno motivisane da odlaze na redovne ginekološke preglede.

U našoj zemlji je krajem 2012. godine započet skrining program za rak grlića materice. U program se postepeno uključuju domovi zdravlja koji imaju neophodne kapacitete i pozivaju žene na preglede. Odziv žena na ove preglede je još uvek nedovoljan.

Koji su simptomi koji ženi mogu da ukažu na postojanje bolesti?

Najčešći simptom raka grlića materice je neuobičajeno ginekološko krvarenje, odnosno krvarenje van ciklusa, krvarenje nakon seksualnog kontakta ili krvarenje kod žena koje su u menopauzi. Iako uzroci krvarenja mogu biti različite prirode, žena bi  trebalo odmah da se obrati ginekologu.

Treba naglasiti da prekancerozne promene i rak grlića materice u ranim fazama najčešće ne prouzrokuju nikakve simptome. Iz tog razloga se svim ženama savetuju redovni ginekološki pregledi, bez obzira na odsustvo bilo kakvih tegoba.

Osnovna karakteristika nastanka raka grlića materice je da nastaje postepeno, tokom niza godina. Otkrivanjem i uklanjanjem prekanceroznih promena sprečavamo nastanak raka. Lečenje raka grlića u ranim fazama je jednostavnije i veopma uspešno; kod uznapredovale bolesti, lečenje je komplikovanije i neizvesnijeg ishoda.

Comments