HPV vakcina koja bi trebalo da spreči nastanak raka grlića materice postoji. Koliko je ona efikasna i, još važnije, koliko je bezbedna?

Dokazano je da su tipovi virusa 16 i 18 odgovoroni za oko 75% svih slučajeva raka grlića materice i značajan procenat drugih tipova malignih bolesti. Vakcinacijom se sprečava infekcija ovim tipovima virusa i samim tim nastanak njima prouzrokovanim bolestima.

Pre odobrenja za upotrebu, bezbednost i efikasnost HPV vakcine ispitana je višegodišnjim naučnim kliničkim studijama koje su obuhvatile preko 30.000 žena.

Bezbednost primene HPV vakcine, kao i drugih vakcina i lekova, se svakodnevno prati od strane institucija kao što su Svetska zdravstvena organizacija, Evropska komisija za kontrolu bolesti, američki Centar za kontrolu bolesti i drugi, čiji je zajednički stav da je HPV vakcina bezbedna za primenu.

Do danas je u svetu primenjeno više od 104 miliona doza.

Preporučuje se da vakcinu treba da prime devojčice, ali i dečaci od 9 do 14 godina. Kako ona deluje?

HPV vakcina se preporučuje devjčicama uzrasta 9 do 14 godina kako bi organizam imao vremena da razvije imuni odgovor pre stupanja u seksualne odnose.

Preporuka Evropskog centra za kontrolu bolesti je da se u HPV vakcinaciju uključe i dečaci, jer su oni pre svega prenosioci virusa, a vakcinacijom mogu da se zaštite od dobijanja genitalnih kondiloma, raka grla, raka penisa i anusa, koji takođe mogu nastati usled infekcija HPV.

vakcina 2 Intervju: dr Ana Jovićević, epidemiolog sa Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije

Koji neželjeni efekti bi mogli da se jave nakon vakcinisanja?

Dosadašnja upotreba vakcine protiv HPV virusa nije pokazala značajnije neželjene efekte.

Nuspojave poput vrtoglavice, mučnine, glavobolje, temperature i reakcije na mestu uboda zabeležene su kod 0.1 odsto vakcinisanih, ali te pojave i ne moraju biti dovedene u vezu sa samom vakcinom.

Koliko je u ovom trenutku rasprostranjena HPV vakcina? Možemo li da očekujemo obavezno vakcinisanje i kada?

Vakcina je registrovana je u više od 127 zemalja sveta.

U Evropi, na osnovu proporuka Evropskog centra za kontrolu bolesti, do sada je 26 država uvelo i finansira  HPV vakcinaciju.

U zemljama našeg regiona, programi vakcinacije su uvedeni u Sloveniji, Hrvatskoj, Makedoniji, Mađarskoj, Rumuniji i Bugarskoj.

Ministarstvo zdravlja Srbije rak grlića materice prepoznaje kao ozbiljan zdravstveni problem tako da se, osim programa skrininga koji je u toku, priprema i prevencija putem vakcinacije. HPV vakcina će se u novom imunizacionom kalendaru će naći kao preporučena vakcina.

Očekuje se da uskoro u našu zemlju stigne 2.000 besplatnih doza vakcina protiv HPV-a. Te vakcine će se preporučivati roditeljima za vakcinaciju dece, ne kao obavezan već dobrovoljan vid imunizacije.

Zapratite svoj omiljeni magazin na YoutubeuInstagramuFacebookuTwitteru i pridružite nam se na Viber Public Chatu!

Fotografije: Privatna arhiva, www.fashioneditorials.com, www.wolfcubchronicles.com

Ivana Tomić

Comments