Čini se da su društvene mreže danas skoro pa najznačajnije kada su u pitanju online komunikacija i oglašavanje. U kojoj meri one olakšavaju, a u kojoj otežavaju komuniciranje?
Društvene mreže su mesto gde tražimo novosti, savete, pohvale i (instant) reakcije na sve što nam zaokuplja pažnju. Upravo su zbog toga izbor brendova za komunikaciju u prirodnom, neusiljenom tonu i okruženju. Velika količina podataka i sadržaja je ono što otežava i usporava korporativne komunikacije onlajn, ali pravi, kvalitetan sadržaj pronađe put do svojih ciljnih grupa.
Erste banka u kojoj radiš pokrenula je projekat Superste.net koji predstavlja podršku mladim pojedincima i organizacijama u kreiranju novih kulturnih, edukativnih i umetničkih sadržaja. Sa kojim ciljem je nastao ovaj projekat? Smatraš li da je ova kulturna oblast društva, naročito kada su mladi u pitanju, zapostavljena?
Kada je 2007. godine tim iz Erste Banke na čelu sa našom Andreom (Brbaklić, direktorka Službe komunikacija i Službe ljudskih resursa) pokrenuo programe Centrifuga i Klub Superste, zajedno sa tadašnjim BCIF-om, sadašnjom TRAG Fondacijom, bilo je to putovanje nimalo tipično za banke. Decentralizacija kulture bila je cilj i sredstvo za pokretanje lokalnih zajednica koje Erste Banka snažno integriše u poslovanje. Uvek je najteže obezbediti podršku u ranim fazama, kada ne postoje rezultati koji dokazuju entuzijazam, zato je Erste Banka odlučila da u tim prvim koracima bude podrška mladim ljudima i pokretač pozitivnih promena u društvu. Superste.net je 2015. godine dobio novi format, a modernizovana je ne samo platforma već i kompletan proces. Zajedno sa partnerima iz Fondacije Dokukino i Vajb Netvorks, Erste Banka je kreirala onlajn hab za mlade od 16 do 35 godina, mesto gde oni mogu da pronađu podršku u resursima i znanju.
Superste.net obezbeđuje ne samo finansijsku podršku već i pomoć mentora kako bi projekti bili održivi. Kakve projekte obično podržavate? Kako izgleda put od ideje do realizacije projekta?
Superste.net ima dve faze – Centrifugu namenjenu organizacijama i Klub Superste, namenjen pojedincima koji imaju nove projektne ideje za unapređenje zajednice. Sjajni mentori, iskusni profesionalci, na raspolaganju su on- i oflajn učesnicima programa i pružaju im podršku u planiranju, budžetiranju, dizajnu, komunikacijama, daju im pravne i preduzetničke savete. U godišnjem ciklusu projektne ideje dobijaju ubrzanje i osnaživanje, pa osim pobedničkih koji za realizaciju dobijaju grantove u iznosu od ukupno 60.000 evra postoje i oni od kojih projektni timovi nisu odustali, bez obzira na ishod takmičenja. Superste.net je galerija najboljih ideja iz Srbije, od Leskovca i Niša, preko Užica, Smedereva, Jagodine do Subotice – praktično u svim gradovima gde Erste posluje.