Prilikom kreiranja kampanje, koliki uticaj ima klijent, sa svojom prvobitnom idejom, a koliko vi imate slobode da podstaknete klijenta na izlazak iz zone komfora, na to da uradi nešto što do sada niko nije uradio, hrabro i inovativno? Da li se svi kolektivno plašimo i čega se plašimo?
To sve zavisi od date situacije, očekivanih rezultata, kreativne i vizionarske misli kako nas, tako i klijenta. U toku kreativnog procesa sve je dozvoljeno i moguće ali, na kraju dana, od klijenta zavisi koliko će se sama ideja korigovati i “cenzurisati”. Iskustvo pokazuje da najbolje kampanje nastaju kada klijent da jasan i precizan brief i kada se projekat realizuje bez prevelikih izmena, jer u suprotnom nastaje miks svega, inicijalna ideja se izgubi tu negde među korekcijama, i dobijemo kampanju koja nije dobra.
Istina je da je izlazak iz zone komfora za brendove težak, i da se retki usuđuju da naprave iskorak iz kalupa, a termin “edgy kampanja” se više koristi u samom briefu, a manje u realizaciji.
Kada već pričamo o klijentima, istraživanje koje je sprovela Association of National Advertisers – ANA pokazalo je da 40% klijenata ne veruje agencijama. Šta mislite šta je uzrok tome?
Pročitala sam to istraživanje i, iskreno, ne vidim razlog za to. Agencija je tim stručnjaka koje su klijenti angažovali da za njih kreiraju i realizuju kampanje. A uspešne kampanje jedino mogu da proizađu iz međusobnog poverenja ljudi koji rade zajedno.
Kako vi gradite poverenje na relaciji agencija-klijent?
Ne bih rekla da imamo neki sistem kojim gradimo odnose, verujem da naš rad govori za nas, kao i to što za većinu naših klijenata radimo dugi niz godina. Među njima su P&G, Carlsberg, Štark, Coca-Cola, Huawei, Pernod Ricard, Eurobanka… I posle toliko godina zajedničkog rada postali smo i dobri prijatelji i kolege koje se zaista dobro razumeju.
Sigurno ste upoznati sa projektom “Klijent je uvek u pravu” – da li je stanje u agencijama zaista takvo?
Naravno, autor je naš bivši kolega koji je agencijsko iskustvo pretočio u ovaj sjajan profil. A istina je negde između (smeh)!
Koliko su digitalizacija i razvoj modernih tehnologija olakšali ili otežali bavljenje marketingom i PR-om?
I otežali i olakšali u isto vreme. Omogućili su da informacija putuje brzinom svetlosti, ali i da se teže istakne u moru drugih. Struka se dosta promenila, dobila potpuno nove oblike i kanale komunikacije. U tome je ujedno i draž ovog posla, svaki dan možeš i moraš da učiš nešto novo da bi zadržao svoju ulaznicu za vožnju ovim rolerkosterom zvanim marketing.
Agencije danas u velikoj meri sarađuju i oslanjaju se na influensere. Kako vi gledate na influence-marketing? Da li zaista daje dobre rezultate?
Kao i svaki drugi kanal komunikacije, ukoliko je dobro postavljen, ukoliko je predviđeno kome i na koji način se obraćamo, postiže dobre rezultate. Komunikacija jedan na jedan je oduvek bila najuspešnija, a influence marketing nam danas omogućava da taj mehanizam preslikamo u isto vreme na veliki broj ljudi. Ali, kao što ima svoje prednosti, ima dosta i mana ako se ne koristi na pravi način. Mnogi infuenseri svoje profile pretvaraju u katalog proizvoda, a to nikako nije dobro za brendove koji sa njima sarađuju, jer ne dobijamo željene razultate, već efekat kao da smo zakupili baner ili oglas.
Naši klijenti već prepoznaju da proizvod ne mora da bude vidljiv u svakom postu, da ne mora čak da bude ni pomenut svaki put, ali ako je content kreiran na pravi način i u duhu brenda, poruka će mnogo lakše i na pravi način stići do krajnjeg korisnika.
Vaše prognoze – koji trend u marketingu i PR-u će biti najveći u 2019?
Brzina kojom putuju informacije danas, dovodi do toga da, uslovno rečeno trend u komunikacijama, svaki dan ima nove oblike. Putevi informacija su sve kraći, i mislim da će najveći izazov biti poslati informaciju do što većeg broja korisnika za što kraću jedinicu vremena.
Fotografije: WANNABE MEDIA
Ivana