Granice su linije koje povlačite da biste se zaštitili emocionalno, fizički, društveno ili prostorno. Dakle, granice imaju zaštitnu ulogu. Zašto su onda granice u vezi neophodne? Od čega se štitimo u bliskim odnosima? Ili možda, zdravim granicama upravo štitimo te odnose?

Granice u vezi u zdravim odnosima

Ako želite zdrav odnos, morate biti u stanju da postavite i držite granice. Bez njih, verovatno ćete upadati u nepotrebne sukobe. Najbolje je granice postaviti već na samom početku, ali ako ste tada nonšalantni, ukoliko odnos postane ozbiljan i posvećen, moraćete naknadno da se dogovorite o postavljanju i poštovanju granica. Sukobi nastaju čak i kada postoje jasne granice u vezi, ali tada možete izbeći one dodatne, koje biste imali u odnosu bez jasnih granica.

Postavljanje granica zahteva komunikaciju, razgovore i dogovore – o stvarima zbog kojih vam je neprijatno, koje vam smetaju i uznemiruju vas. Razgovori mogu, ali ne moraju, dovesti do toga da partner promeni ponašanje koje vam smeta, ali ga može biti svestan i voditi više računa. Takođe, na taj način saznajete da li je to vrsta veze u kojoj želite da budete dugoročno angažovani.

Aspekti odnosa u kojima su potrebne granice u vezi

Granice u intimnosti

I vi i vaš partner bi trebalo da budete u stanju da izrazite svoje misli, uverenja i granice u pogledu seksa u vašoj vezi. To može biti neprijatno, ali je neophodno – razumevanje međusobnih preferencija, verovanja i očekivanja može pomoći vezi da napreduje i ostaviti manje prostora za ljutnju, konfuziju i razočaranje.

Finansijske granice u vezi

Razgovor o finansijama je važan u zajednici i dugoročnoj vezi. Parovi koji ignorišu ovu temu, mogu naići na neočekivane probleme u budućnosti. Razgovarajte o potrebama, navikama, štednji, o finansijskim prioritetima i očekivanjima, kada je u pitanju zajednički doprinos, ulaganje i trošenje novca. Ako se u nečemu razilazite, potražite kompromis koji radi za oboje.

Pitanje bivših veza

Ako nekog od partnera uznemirava raspitivanje o njegovim bivšim vezama, to je prekoračenje njegovih granica. Svako ima pravo da prošlost ostavi za sobom i svako je slobodan da deli ono što želi, ali ako se oseća napadnutim pitanjima, morate postaviti granicu. U redu je reći „to je nešto što ne bih želela da delim sa tobom“ i očekivati da partner to poštuje.

Pročitajte i ovo: Zašto su granice od vitalne važnosti za one koji imaju snažna i duboka osećanja

Granice u vezi – oko veze

Za vaš zajednički mir, korisno je postaviti određene granice oko veze, odnosno, postaviti granice koje se odnose na prijatelje i porodicu. Razgovarajte o onome što oboje želite u pogledu porodičnih interakcija, o vremenu za druženje i posete, o praznicima i proslavama. Spoljašnji uticaji koje donose vaše dve porodice, mogu učiniti da se osećate rastrzano i razjedinjeno, ako nemate unapred postavljene granice i jasan stav o tome na koji način ćete održavati porodične veze, sa kim ćete, kada i koliko provoditi vreme. Razmotrite sve aranžmane – zajedničke i odvojene posete svojim porodicama, okupljanje za praznike kod jednih i kod drugih, okupljanje svih kod vas, druženja sa zajedničkim prijateljima i samostalna druženja (svako sa svojim prijateljima i društvom) i pronađite onu meru, kojom ste oboje zadovoljni.

Društveni mediji i tehnologija

Društvene mreže su bitna tema u savremenim vezama, jer mogu postati kamen spoticanja, ukoliko ne postavite jasne granice u vezi, o njihovoj upotrebi. Pojedini parovi ugase lične naloge i otvore zajednički, ili razmene šifre, a drugi zadrže pravo na potpunu privatnost u ovoj oblasti i oslone se na poverenje. Ni jedan, ni drugi način se ne mogu smarati boljim rešenjem – i jedno i drugo je u redu – ako je to u redu za oboje. Ukoliko želite da vaš telefon, laptop i drugi uređaji budu isključeni za vašeg partnera, u redu je da to tražite. To ne znači da nešto krijete, već da imate prava na svoju privatnost – kao što ne želite da neko otvara i čita pisma upućena vama, tako ne želite ni da partner ima uvida u vaše poruke i prepisku, jer to jednostavno nema veze sa njim i nije upućeno njemu.

Granice u vezi se tiču poštovanja

Sve granice u vezi tiču se poštovanja – uvažavanja sebe i partnera i međusobnog uvažavanja. Ali kada je poštovanje u pitanju, korisne su i dodatne granice, koje se tiču – poštovanja. To znači da se u vezi ne toleriše prozivanje, vređanje, ponižavanje na bilo koji način, niti bilo kakva zloupotreba poverenja. Oboje zaslužujete poštovanje i ako to znači različite stvari, uključite ih i ozbiljno razgovarajte o svim tim stvarima.

Granice poboljšavaju odnose

Granice u vezi pomažu da stvari rasvetlite – sve crne i sive oblasti možete pretvoriti u bele. Tamo gde nedostaju granice, može doći do zbunjenosti, ljutnje, ljubomore i drugih negativnih osećanja, koja stvaraju sukobe, ili se talože i razvijaju seme razdora, koje u budućnosti može naneti još veću štetu.

Razmislite više o tome koje granice imate u svojoj vezi i koje biste želeli da postavite, a zatim razgovarajte o tome sa svojim partnerom. To je način da se vaša veza razvija i napreduje.

Pročitajte i ovo: Granice u vezi – partner nije terapeut!

Naslovna fotografija: instagram.com/authenticlovepresets

Brankica Milošević

Comments