WANNABE MAGAZINE: Najvažnije pitanje – možda zato što je nerešeno – jesu standardi zdravstvene bezbednosti prilikom ugradnje nakita. Vi se veoma zalažete za ozbiljan i stručan pristup u ovoj oblasti, pa nam recite sa čim se, u tom smislu, srećete u radu i razmeni iskustava? 

PETAR KONČAR: S obzirom na to da se pirsinzi sve više nose, pogotovo među mlađom populacijom, izuzetno je važno da se poštuju određeni standardi. Nažalost, u Srbiji ta oblast nije regulisana zakonima i standardima, za razliku od ostalih razvijenih zemalja. Kako popularnost pirsinga raste, sve više ljudi se bavi time, jer eto “ima para u tome”. Međutim, većina tih “studija” i njihovog osoblja nije prošla nikakvu stručnu obuku, već istu stiču preko YouTube-a. 

Strašno je što se sterilizacija nakita i opreme smatra suvišnom zato što podiže cenu usluge, a higijena prostora je na veoma niskom nivou. Svetski standard je da u pirsing studijima radi isključivo osoblje koje je prošlo stručnu obuku za izradu pirsinga, poseduje znanje iz oblasti unakrsne kontaminacije i sterilizacije, sertifikat prve pomoći i poznavanja ljudskog tela. Što se samog studija tiče, mora posedovati sterilizator kao što je Autoclav ili Statim, koji se koriste za sterilizaciju nakita i instrumenata za izradu pirsinga.

vanja4 1 e1606814874816 Petar Končar, pirsing majstor: Pirsing predstavlja izražavanje ličnog stila kroz vrstu nakita koji nosimo

Izvor fotografije: Privatna arhiva

WANNABE MAGAZINE: Postoje li delovi tela koji su više izloženi riziku od infekcije? Da li se koristi neki oblik anestezije prilikom bušenja osetljivih delova? Šta znači “održavanje pirsinga”? 

PETAR KONČAR: Odredjeni delovi tela su više izloženi infekcijama – na primer ruke, noge i neki delovi lica. Iz tog razloga u mom studiju odbijamo da radimo pirsinge na šakama, pogotovo prstima, jer je prosto nemoguće zaštiti ih od infekcija i povreda. Na samom vrhu jezika takođe odbijamo da radimo, jer metalna minđusa vremenom oštecuje gleđ zuba i dovodi do povlačenja desni. Svi ostali pirsinzi, ukoliko se ispoštuje preporučena nega i saveti, će zarasti sasvim lepo. Ne koristimo anesteziju, jer površinska anestezija nema većeg efekta, dok lokalnu anesteziju može davati isključivo stručno medicinsko osoblje.

Održavanje pirsinga podrazumeva redovno čiscenje preporučenim preparatima, izbegavanje dodirivanja ili vršenja pritiska na pirsing tokom perioda zarastanja. Za svaki pirsing postoji specifična nega i uputstvo održavanja koju pirsing majstor mora da objasni klijentu.

vanja1 e1603705710927 Petar Končar, pirsing majstor: Pirsing predstavlja izražavanje ličnog stila kroz vrstu nakita koji nosimo

Izvor fotografije: Privatna arhiva

WANNABE MAGAZINE: Očigledno, odluka da se ugradi nakit zahteva potpunu odgovornost klijenta, kao i majstora koji ovu proceduru obavlja. Pirsing i maloletnici? 

PETAR KONČAR: Bez saglasnosti roditelja tj. staratelja i mlađima od 14 godina ozbiljniji pirsinzi nikako nisu preporučljivi. Jednostavno, nemaju dovoljnu svest i odgovornost prema održavanju pirsinga i posledicama ukoliko to ignorišu.

WANNABE MAGAZINE: Šta preporučujete i savetujete onima koji se odluče da urade pirsing, na šta najviše treba da obrate pažnju i čime treba da se rukovode u izboru studija (majstora)? 

PETAR KONČAR: Smatram da svako ko se odluči da uradi pirsing nikako ne bi smeo da se vodi isključivo cenom, vec primarno da se raspita o stručnosti i uslovima mesta gde će uraditi pirsing, jer posledice mogu biti veoma ozbiljne. Ukoliko se sve radi stručno i odgovorno rezultat je uvek pozitivan – i zdravstveno i estetski.

389A5695433 Petar Končar, pirsing majstor: Pirsing predstavlja izražavanje ličnog stila kroz vrstu nakita koji nosimo

Naslovna fotografija: WANNABE MEDIA

Aleksina Đorđević

Comments