Ponekad spontano izgovaramo rečenice koje sagovornik može da shvati pogrešno, ili koje su u suštini uvredljive, iako nam nije bila nikakva namera da nekog uvredimo. Komentarišemo nečiji izgled, ograđujemo se od sagovornika, upućujemo utehu i kompliment koji zapravo vrlo neprijatno mogu da “ubodu”. Evo nekih premdbi i izjava koje možda možemo i da prećutimo, ili barem da ih preformulišemo.
Izgledaš umorno
Možda ste zabrinuti za kolegu ili prijatelja koji deluje iscrpljeno, ali to je isto kao da ste kazali da loše izgleda – uočili ste podočnjake, rastreseno ponašanje, zamagljen pogled, neurednost… Ne želite da zvučite zapanjeno i kritički više nego zabrinuto, pa je zato bolje da pitate tu osobu kako je i da li je sve u redu – ako ste primetili da nije. Ako ona kaže da je sve ok i pita vas zašto je to pitate, recite da vam deluje malo odsutno – tako izbegavate da komentarišete fizički izgled, odnosno da nekoga uvredite posrednom primedbom o izgledu.
Mnogo si smršala, ugojila se, promenila…
Ako vam se ne sviđa promena koju na nekome uočavate, najbolje je da to potpuno prećutite. A ako biste zapravo hteli da uputite kompliment, onda ne imenujte promenu, nego prosto recite “izgledaš super” ili “o, sve si zgodnija” ili “izgledaš lepo i sveže” ili “lepa ti je boja kose i divno ti stoji”…
Ma ti si bila suviše dobra za njega
Ovo bi trebalo da bude uteha, ali na ovaj način posredno kritikujete nečiji izbor. Isto tako možete reći i “ne znam šta si uopšte tražila sa tim gubitnikom” – što je iskreno i istinito, ali nije utešno i taj komentar toj osobi u tom trenutku svakako nije potreban. Zna ona i sama gde je pogrešila. Umesto svega toga recite “on je taj koji je izgubio” i možete podsetiti tu osobu na njene vrednosti “ti si divna osoba, topla, velikodušna, pametna, verna, naći ćeš nekog ko će te voleti zbog svega što jesi”.