Serija slika iz 1973. godine, koja predstavlja njen povratak slikarskoj formi praveći omaž iskonskim figurama feminističkog pokreta, slavi opravdani ženski bes – emociju za koju se generalno misli da je neženstvena. Sa imenom umetnice i pridevom “besna”, njena slika feministički bes vraća u žižu dešavanja. “Besnu Louise” odlikuju dijagonalni žustri potezi koji izgledaju kao da ih je nanela životinja ili eksplozija.

Umetnica je 1988. godine posetila dva logora u istočnoj Evropi što ju je dodatno inspirisalo da se posveti istraživanju tame i materijalnosti. Putovanje je imalo dramatičan uticaj na njeno stvaralaštvo, promenivši njen način rada, ujedno joj pomogavši da istraži svoj jevrejski identitet. Ovo je bila faza kad je Louise koristila hladni vosak koji je kombinovala sa bojom kako bi napravila drugačiju podlogu. Kada se vratila iz Aušvica i Terezina, koristila je pčelinji vosak sa pepelom i sitnim kamenjem.

Fishman je kao uticaj na svoj rad navodila i povučenu umetnicu Agnes Martin, sa kojom se zbližila kad se preselila u Novi Meksiko 1990. godine. Agnes je u izolaciji na ovom mestu živela prethodnih pet decenija. Fishman se ubrzo vratila u Njujork, ali je uspomenu na Agnes čuvala do kraja života.

Uprkos duboko ličnoj i subjektivnoj prirodi slika Louise Fishman, njen rad i dalje ima uticaj na današnjicu – i to na način koji se kolektivno može razumeti, izvan okvira njenog iskustva.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ashleigh Sumner (@ash_sumner)

“Svet je izgubio obećavajuću slikarku, aktivistkinju i prijateljicu, čija je potera za individualnom slobodom i ličnim izrazom bila njena primarna motivacija kao slikara. Njena smrt ostavlja ogromnu prazninu u svetu umetnosti”, izjavili su iz njujorške galerije Karma, povodom smrti Louise Fishman. 

Naslovna fotografija: instagram.com/lixilamb

Dušan Veselinović

Comments