Sa takvom osobom možete doživeti strasnu i bolnu ljubav, možete se razdvojiti, a zatim, nakon dosta vremena ponovo sresti i nastaviti dalje zajedno, pripitomljeni burnim iskustvom i teškim lekcijama. Ili možete takvu osobu sresti nakon što ste oboje već prošli kroz svoja najteža i najbolnija emotivna iskustva, kada ste oboje u stanju ne samo da tolerišete, već i da cenite razlike, umesto da ih doživljavate kao pretnju za svoj ego ili svoj pogled na svet.

Psiholozi u suštini, zastupaju sličan stav, iako ne koriste isti rečnik pojmova. Oni kažu da svi volimo dobar izazov (a to je onaj deo o trenju), koji najbolje uočavamo u nekome ko je sasvim drugačiji od nas. Razlike su te koje skreću pažnju i stvaraju naboj, što u nama stvara takmičarski duh – želimo da se takmičimo sa drugom osobom, a želimo i da pomirimo naše različitosti i da uspemo, da ostvarimo ispunjavajući i trajan odnos.

Psiholozi su ipak skeptični – tu priču o strasti između osobe koje su dva različita sveta smatraju romantičarskom propagandom romantičnih filmova i bajki, koja podilazi našim omiljenim iluzijama i ideji o “princu i pepeljugi”, “lepotici i zveri”, “sobarici i senatoru” – o osobama koje dolaze sa dva kraja sveta i spajaju se u ljubavi, samo zato što ljubav sve pobeđuje i trijumfuje na kraju. Najvećim otkrićem savremene psihologije odnosa, smatra se saznanje da nas privlače oni koji su nam slični – fizički nas privlače oni koji liče na nas, kulturološki oni koji su sličnog porekla, obrazovanja i vaspitanja, a psihološki oni koji imaju slična uverenja, vrednosti, karakter. I to je čak važnije u romantičnim odnosima, nego u prijateljskim – prijateljstvo uključuje, prihvata i trpi mnogo veće različitosti, nego partnerski odnosi.

Ipak, pošto privlačnost među suprotnostima očigledno postoji (ni jedan stereotip nije izmišljen, već je nastao od materijala koji postoji u nama), psiholozi ovu pojavu objašnjavaju u svom čuvenom racionalističkom maniru – logično je da će dominantna ličnost privući pokornu, jer ima smisla da se oni koji preferiraju vođstvo slažu sa onima koji vole da predvode. Ali, ostajući dosledni mogućnosti rada na sebi i odnosu, psiholozi takođe ističu da odnos među osobama koje su jedna drugoj suprotnost nije nemoguć, samo je veći izazov i da je potrebno više hrabrosti i posvećenosti za negovanje i razvoj ovakvog odnosa.

Možda je lakše prikloniti se astrološkom konceptu, koji nudi objašnjenje koje vam je možda prihvatljivo – karmičke veze, lekcije, rast duše – ako ste komotni sa tom pričom. Psihologija odnosa ne nudi prosta objašnjenja, ona uglavnom postavlja pitanja i pretpostavlja moguće odgovore, ali svakako ostavlja širom otvorena vrata rastu i razvoju – a na ovoj tački se sve astrologije, psihologije, filozofije i nauke susreću i prepoznaju.

Naslovna fotografija: instagram.com/ratundalova

Brankica Milošević

Comments